אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה תבחן סבסוד ביטוח למשכירי דירות לטווח ארוך שלא יעלו שכ"ד צילום: אוראל כהן

הממשלה תבחן סבסוד ביטוח למשכירי דירות לטווח ארוך שלא יעלו שכ"ד

משרד האוצר מגבש מכרז לבחירת גוף זה, שמטרתו למנוע חיכוכים בין השוכרים לבעלי הדירות במקרה של תקלות וליקויים בדירה

02.06.2016, 07:12 | אביב גוטר

בנוסף להצעת החוק הממשלתית לשכירות הוגנת של שרת המשפטים איילת שקד, בשבוע הבא יעלו בפני הממשלה 3 הצעות מחליטים הקשורות גם הן לשוק הדיור והשכירות.

קראו עוד בכלכליסט

הצעתו של ח"כ רועי פולקמן מבקשת לבחון מתן הטבות למשכירים ושוכרים שיבחרו במסלול של שכירות הוגנת בדמות סבסוד ממשלתי של גוף שיספק שירותי ניהול חוזה מול דיירים. בימים אלו משרד האוצר מגבש מכרז לבחירת גוף זה, שמטרתו למנוע חיכוכים בין השוכרים לבעלי הדירות במקרה של תקלות וליקויים בדירה.

חברת הניהול תדאג לטפל בליקויים שנוצרים בדירה ותפקח על כך שהדברים נעשים לפי החוזה שנחתם בין הצדדים. כדי שפועלו של הגוף הזה לא יביא לעלייה במחירי השכירות, האוצר יממן את פעילותו. לפי ההערכות, העלות תסתכם בכ־800 שקל בשנה לדירה. כלומר, התקציב הדרוש לשם כך גבוה מ־500 מיליון שקל.

 , צילום: שאול גולן צילום: שאול גולן  , צילום: שאול גולן

הצעה נוספת של פולקמן, אותה גיבש יחד עם האוצר, מבקשת לספק תמריץ ביטוחי לצורך עידוד שכירויות ארוכות טווח. לשם כך יוקם צוות הכולל את נציגי אגף התקציבים באוצר, אגף שוק ההון באוצר ואגף החשב הכללי באוצר שיגבשו מכרז לבחירת חברת ביטוח שתציע פוליסה מסובסדת לבעלי דירה שיציעו חוזי שכירות של לפחות 5 שנים שבמהלכן לא יעלו דמי השכירות מעבר לעלייה במדד המחירים לצרכן. הצוות יציג את המכרז בתוך 90 יום.

לפי ההצעה השלישית, על שקד להקים צוות שיבחן הקמת הרכב שיפוטי ייחודי שיעסוק באופן ייעודי בענייני שכירות. בראשות הצוות יעמוד משנה ליועץ המשפטי לממשלה ויהיו חברים בו גם נציגים של אגף התקציבים ורשות מקרקעי ישראל. הצוות ייציג את המלצותיו בתוך 60 יום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות30 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

30.
אני חייב להבין איך זה יוזיל את מחירי הדיור.. תנסו להבין אולי למה אין חברה שמשכירה דירות בישראל
תפסיקו להוציא חוקים רק כי הם קיימים במדינות אחרות בעולם, חוקי דיור אף פעם לא מטיבים עם דיירים חדשים, רק עוזרים לדיירים בדירה באותה הזמן, אבל פוגעות בשוק בטווח הארוך ומעלות את המחירים. אם תסתכלו על שוויץ בין המדינות עם השוק הכי חופשי העולם, אין שום חוקי הגבלת שכר דירה. ולא סתם, אם המחירים צריכים לעלות שום חוק שיאסור את זה לא ימנע את זה. זה רק יגרום לשוק שחור בדירות כמו במדינות מוסריות כמו שבדיה, שלא נותנת לאנשים להשכיר דירה למי שהם רוצים אלא המדינה עושה הגרלות ורשימות המתנה.
אדיר  |  03.06.16
28.
זה מה שנקרא "ללכת עם להרגיש בלי"
בתור שוכר דירה בעשור האחרון אני לא מוצע הרבה יתרונות בתוכנית, אני רק לא מבין מדוע הממשלה שמביאה לארץ מחו"ל מה שנוח לה כמו שיטת המיסים או תיכנון ערים אבל כשזה קשור בלהחזיר לתושבים זה כבר סיפור אחר. בקיצור עושים בכאילו !! מחירי הדירות ימשיכו לעלות, השוכרים ימשיכו לסבול את הגחמות והשיגעונות של של המשכירים ( אני רוצה לראות מישהו שמשכיר דירה שצובע את הבית שלו כול שנה !! או מפקיד ערבות בנקאית למקרה שלא יהיה לו כסף - איזה שטויות ! ! ) כמובן גם הממשלה נותנת לזה יד , נוח לכולם המצב הקיים לקבלנים , לבנקים , "הון שלטון" היא סיסמת הבחירות החשאית שלא סיפרו לכם. אז שלא יעבדו עליכם -- כבר עובדים עליכם רק שלא עצרתם לראות.
אורי , כ"ס  |  02.06.16
27.
מי קנה דירות להשקעה ובאיזה כסף ועל חשבון מי
הצעירים עניים בשכר מינימום ומשרות זמניות עבור דור הפנסיונרים המליונרים ששודד את קופת המדינה בפנסיות תקציביות של עשרות אלפי שקלים כדי לא לעבוד במשך 20-30-40 שנה. זו האמת. לכן עסקי הדיור המוגן פורחים, שם הכסף. ילדים נאלצים היום להיעזר בהורים בגלל שדור ההורים קנה בכספי הפנסיות האלו דירות להשקעה וניפח בועת נדלן ואוי למי שאין לו "הורים מסודרים" או אינו "עשירון היי טק". 40 אחוז מהעובדים לא מגיעים כיום לשכר מינימום!! לעומת - מאות אלפי גמלאים עם פנסיה חודשית של 10,000 שקל ומעלה - כדי לא לעבוד!! אתם לא יוצאים לרחובות אז השוד הזה נמשך. עוד 7 מליארד למשרד הבטחון עבור משכורות עתק ופנסיות. עוד ארנונה, עוד מיסים לממן 300 עיריות, 50 תאגידי מים. אלפי משרות מיותרות. עשרות אלפי פנסיונרים מליונרים. יושבים במסעדות כל הבוקר וצוחקים על העובדים עבור 28 שקל לשעה בחצי משרה.
האמת על כלכלתנו  |  02.06.16
לכל התגובות