אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר הכנסת לנתניהו: "קדם חקיקת התקנות לחוקים שהכנסת חוקקה" צילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר הכנסת לנתניהו: "קדם חקיקת התקנות לחוקים שהכנסת חוקקה"

במכתב ששלח לרה"מ ציין יולי אדלשטיין כי "ישנם 51 קבצי תקנות שלא הותקנו כנדרש, ובחלק מהמקרים יש בכך כדי למנוע יישומם של הסדרים בתחומים חברתיים וכלכליים שהממשלה והכנסת עמלו עליהם רבות"

01.06.2016, 21:33 | רוני זינגר

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין מתערב במחדל חקיקת תקנות המשנה: אדלשטיין שלח היום (ד') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו לפעול לקידום חקיקת התקנות לחוקים שהכנסת חוקקה, כך שיוכלו להיכנס לתוקף.

"נכון להיום ישנם 51 קבצי תקנות שלא הותקנו כנדרש, ובחלק מהמקרים יש בכך כדי למנוע יישומם של הסדרים בתחומים חברתיים וכלכליים שהממשלה והכנסת עמלו עליהם רבות... על אף שחלפו יותר משנתיים מפנייתי הקודמת, בדיקה של הלשכה המשפטית של הכנסת שנעשתה לאחרונה העלתה כי תופעה זו ממשיכה להתקיים. הדבר אמור הן לגבי רשימת המקרים שצורפה למכתבי הקודם בנושא, והן לגבי חוקים חדשים שנחקקו בשנתיים האחרונות", כתב אדלשטיין לנתניהו.

זהו מכתבו השני של אדלשטיין לראש הממשלה בעניין. בפברואר 2014 כבר פנה לנתניהו וביקש את התערבותו ב"תופעה נרחבת ובעייתית שבמסגרתה נמנעים שרי הממשלה מהתקנת תקנות הנדרשות לצורך יישום חוקים שחוקקה הכנסת, או שהתקנתן של התקנות נעשית באיחור ניכר, לעתים של מספר שנים", כדבריו של אדלשטיין.

למרות זאת דבר לא נעשה. בינואר האחרון וגם לפני כחודש, פרסם "כלכליסט" שורה ארוכה של חוקים שלא נכנסים לתוקף רק בשל העובדה שהתקנת התקנות בהם, כלומר ההוראות שמסבירות כיצד החוק ייושם הלכה למעשה, אינה מתבצעת לרוב מסיבות בירוקרטיות.

ועדת הכספים (ארכיון), צילום: עטא עוויסאת ועדת הכספים (ארכיון) | צילום: עטא עוויסאת ועדת הכספים (ארכיון), צילום: עטא עוויסאת

על פי מבדיקת מבקר המדינה 175 חוקים לא מקודמים בשל אי התקנת חקיקת המשנה. מאז צומצמה במעט המגמה, אך כאמור היא עדיין רחבה וכוללת 51 קבצי תקנות - כלומר נושאים שבהם יש מספר תקנות לאותה חקיקה, שטרם טופלו.

ח"כ קארין אלהרר, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, לקחה את הנושא לטיפולה ומקיימת מעקב צמוד אחר הנושא, אך פעם אחר פעם, ואך לפני כחודש, מתברר כי משרדי הממשלה פשוט מתעלמים מהנושא.

בדיון התברר כי משרד החינוך מאוד משתדל, אך רחוק מסיום, קידום חמישה חוקים: תקנת נגישות פרטנית לתלמיד ולהורה, תקנות להסדרת חינוך חינם לילדים חולים, תקנות בדבר קביעת התנאים להחלת חוק חינוך חובה על מסגרות החניכות, תקנות זכויות תלמידים עם לקות למידה במוסדות על־תיכוניים ותקנות בדבר הקמת ועדות שילוב וסדרי עבודתן.

כל החמישה לא נכנסו עדיין לתוקף בגלל שלא הותקנו התקנות. מהמעקב עלה עוד כי משרד הבריאות עדיין עובד על קידום תקנות הנוגעות לחוק התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלויות - שנחקק ב־1998 ומאז לא מיושם. לא רק משרד הבריאות צריך לטפל בתקנות הנוגעות לחוק הזה, אלא גם משרדים אחרים והסיום רחוק.

בנוגע לחוק חינוך חינם לילדים חולים - המסדיר הקמה והפעלה של מסגרת חינוכית בבתי חולים עבור ילדים מאושפזים, עברו עשר שנים לאחר המועד שנקבע בחוק לכניסתו והחוק לא מיושם באופן רשמי בגלל שלא הותקנו התקנות עד כה. ושורת החוקים עוד ארוכה.

את מכתבו סיכם אדלשטיין: "אני סבור אפוא כי הגיעה העת לשים קץ לתופעה נרחבת זו של אי התקנת תקנות על ידי שרי הממשלה, שאינה נוגעת רק לחקיקה פרטית אלא גם לחקיקה מטעם הממשלה, ומבקש כי תנחה את השרים הנוגעים בדבר להשלים בהקדם את ההליכים של התקנת התקנות בכל המקרים שקיימת חובה לעשות כן ולהקפיד בעתיד על השלמת חובת ההתקנה במועדים הקבועים בחוק".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות