אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות המאבק: חוק גבעת עמל אושר בקריאה טרומית צילום: שאול גולן

בעקבות המאבק: חוק גבעת עמל אושר בקריאה טרומית

לפי הצעת החוק, פינוי והריסת בתים יתבצע אך ורק באמצעות מתן פיצויים אשר יקנו דיור הולם עבור הדיירים ויורשיהם, גם לאחר הפינוי

02.06.2016, 10:17 | אביב גוטר

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ד') בקריאה טרומית את חוק גבעת עמל שמובילים ח"כ אילן גילאון, דב חנין ושולי מועלם רפאלי. לפי הצעת החוק ייקבע כי פינוי והריסת בתים יתבצע אך ורק באמצעות מתן פיצויים המקנים בתמורה דיור הולם עבור הדיירים, יורשיהם וכן למי שפונה כבר מביתו. לפי ח"כ אילן גילאון: "ההצעה כפי שעברה תבטיח את זכויות המפונים לדיור חלופי, והיא קובעת כי תושב שנשלח להתיישב באזור גבעת עמל על ידי המדינה לפני חודש פברואר 1961 או תושב ששנולד במתחם השכונה, מלאו לו 21 שנים והוא מחזיק בה נכס, יהיה זכאי לדיור חלופי".

קראו עוד בכלכליסט

מאבק גבעת עמל החל לאחר שכמה שנים לאחר יישוב הקרקע בחסות המדינה, היא נמכרה ליזם פרטי, תוך סיכום עימו כי ידאג לדיור ראוי ובעל ערך עבור הדיירים שיפונו. במרוצת השנים הקרקע הועברה מיזם ליזם כאשר המדינה והיזמים לא עומדים בסיכום על מתן פיצוי ראוי. במקביל החלו התושבים להתמודד עם תביעות חוזרות ונשנות מצד חברות פרטיות המחזיקות בקרקע יחד עם מנהל מקרקעי ישראל ועריית תל אביב שטענו כי התושבים הם למעשה פולשים. חלק מהתושבים כבר פונו מבתיהם ללא קבלת פיצוי הולם ואחרים נמצאים תחת איום פינוי – שגם הוא ללא קבלת פיצוי הולם.

לפני כשבוע נאסרה כניסת תושבי השכונה לדיון שנערך בעניינם בבית משפט השלום בתל אביב. השופטת ריבה ניב קבעה כי הכניסה תתאפשר רק לנתבע אחד בלבד לפי מפתח משפחתי. התושבים סרבו בטענה לפגיעה בזכותם הבסיסית להשתתף בדיון משפטי העוסק בעתידם האישי והכלכלי של כל אחד ואחד מהם. הדיון נדחה ובעקבות המקרה ח"כ מועלם רפאלי הגישה בקשה לדיון דחוף במליאה. "אישור הצעת החוק היא צעד חשוב לקראת תיקונו של עוול שנמשך כמעט שבעים שנה" אמרה ח"כ מועלם רפאלי. "כאשר הרשויות במשך שנים בוחרות להתעלם מהתושבים וטייקונים מבקשים לרמוס אותם, כל זאת במטרה לעשות עוד כסף, נאלץ המחוקק להתערב על מנת לעשות צדק. אני מודה לשרת המשפטים איילת שקד שנרתמה למאבקם של התושבים עוד בכנסת הקודמת ועל מחויבותה לסייע בתיקון העוול."

הפגנה כחלק ממאבק תושבי גבעת עמל. "יש צורך בהגנה חוקתית מפני התביעות",  מסרו במטה המאבק, צילום: צביקה טישלר הפגנה כחלק ממאבק תושבי גבעת עמל. "יש צורך בהגנה חוקתית מפני התביעות", מסרו במטה המאבק | צילום: צביקה טישלר הפגנה כחלק ממאבק תושבי גבעת עמל. "יש צורך בהגנה חוקתית מפני התביעות",  מסרו במטה המאבק, צילום: צביקה טישלר

רונית, ממובילות המאבק של תושבי גבעת עמל, אמרה: "אנחנו מודים לחברי הכנסת על התמיכה והליווי, ופנינו לאישור החוק בקריאה הראשונה, השניה והשלישית. כרגע מתנהלת תביעת סילוק יד כנגד התושבים שמוביל יצחק תשובה: כ-400 דיירים נתבעים זאת בגלל שהם מסרבים להתפנות בגלל שהמדינה לא אישרה את הזכויות על הקרקע והסדירה זאת מבחינה רגולטורית. החוק נותן את הגיבוי לפעולות המשפטיות שאנו נוקטים על מנת להילחם על זכויותינו. זו הכרה בעוול שנוצר לתושבים אשר זכויותיהם בקרקע לא הוסדרו בזמן על ידי המדינה במקומות נוספים ובגבעת עמל בפרט".

ח"כ דב חנין, המלווה את המאבק של תושבי השכונה, ציין: "אני מברך על אישור החוק בקריאה טרומית. בהעדר תשתית של חקיקה אנחנו רואים שבתי משפט לא יכולים ליצור כאן פתרונות צודקים. תושבי גבעת עמל, שיושבים על הקרקע היקרה בארץ, דורשים את המינימום. הם לא מבקשים שותפות במגדלי הפאר החדשים המוקמים במקום אלא בסך הכל פתרונות דיור בסיסיים של דירה תמורת דירה. המדינה והעירייה לא יכולות להמשיך ולהפקיר אותם ליזמים שקיבלו את הקרקע בגרושים, קיבלו הגדלה של אחוזי הבנייה ועדיין לא מוכנים לפיצוי הוגן. לכן חיוני להעביר את הצעת החוק הזאת המעגנת את הפתרון ההוגן והמתבקש ולעשות צדק היסטורי עם תושבי השכונה."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות