אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מיקרוסופט מכריזה על עידן "המציאות המעורבבת" צילום: מיקרוסופט

מיקרוסופט מכריזה על עידן "המציאות המעורבבת"

ענקית התוכנה הכריזה על פתיחת הפלטפורמה של משקפי הולולנס למפתחים וליצרניות חיצוניות כדי ליצור מוצרים שיערבבו בין מציאות מדומה ומציאות מוגברת לכדי תחום חדש: המציאות המעורבת

02.06.2016, 12:38 | הראל עילם, טייוואן

מיקרוסופט היא אחת מבעלי המניות בפייסבוק ושותפה של הרשת החברתית במיזמים רבים, ולכן ההכרזה האחרונה שלה מפתיעה במיוחד: ענקית התוכנה בישרה על כוונתה להתחרות ישירות בפלטפורמת אוקולוס של פייסבוק ולהכנס לתחום המציאות המדומה בכל הכוח.

קראו עוד בכלכליסט

במהלך מסיבת עיתונאים מצומצמת שערך אמש (ד') טרי מיירסון, סמנכ"ל ווינדוס וחטיבת המכשירים בחברה, במהלך תערוכת המחשבים קומפיוטקס בטייוואן, הוא דיבר על החזון של מיקרוסופט בתחום המציאות המדומה. עד כה, הפוקוס של מיקרוסופט היה על משקפי ההולולנס פרי פיתוחה, שמתפקדים יותר כמשקפי מציאות מוגברת (AR) מאשר מציאות מדומה (VR).

הדגמת ממשקפי הולולנס, צילום: מיקרוסופט הדגמת ממשקפי הולולנס | צילום: מיקרוסופט הדגמת ממשקפי הולולנס, צילום: מיקרוסופט

מיירסון אמר כי מיקרוסופט מתכוונת לפתוח את הולולנס למפתחים, כפלטפורמת תוכנה, וליצרניות חיצוניות, כפלטפורמת חומרה, על מנת ליצור קשת שלמה של מוצרי מציאות מדומה ומציאות מוגברת. בין השאר, מיקרוסופט כוללת בתוך הפלטפורמה החדשה מגוון כלי פיתוח, כל הטכנולוגיה שהיא פיתחה עבור משקפי ההולולנס, תאימות מלאה למערכות ההפעלה של קונסולת ה-XBOX החדשה, כלי שליטה מבוססי מחוות ופקודות קוליות ועוד. כולם המכשירים יהיו מבוססים על גרסה ייעודית של ווינדוס 10, בשם Windows Holographic.

מיירסון תיאר את החזון המערבב בין AR ו-VR כ-Mixed Reality, ובסרטון מרשים הראה כיצד סייעת דיגיטלית מתקדמת קופצת בין מספר משתמשים ומוצרים, שחלקם נמצאים בלב סביבת מציאות מדומה ואילו אחרים במציאות מוגברת, וכולם מסוגלים לעבוד ביחד באמצעות כלי עבודה משותפים פרי פיתוחה של מיקרוסופט – שאפילו כללו את אייקון "אינטרנט האקספלורר" הישן.

הוא הבטיח כי המוצרים הראשונים שיפותחו תחת הפלטפורמה יגיעו לשוק בתוך כמה חודשים, והכריז על שורה ארוכה של שותפות חומרה בתחום ה"מציאות המעורבבת", ביניהן אייסר, MSI ו-HTC הטייוואניות. בכירים בחברת אסוס, שהציגה בחטף במהלך מסיבת העיתונאים שלה את משקפי מציאות מדומה פרי פיתוחה, אמרו ל"כלכליסט" כי החברה אומנם עובדת כעת עם אוקולוס אבל גם היא מעורבת בפרויקט של מיקרוסופט וכי ניתן לצפות למוצרי אסוס בתחום המציאות המדומה "בשנה הבאה".

חברות אחרות המשתפות פעולה עם מיקרוסופט הן HP, לנובו, אינטל, קוואלקום, AMD ודל. "אל תצפו להולולנס בשבוע הבא" אמר מיירסון. "זה בעיקר תלוי בשותפות שלנו. אבל אנחנו צריכים להשלים את הפיתוח של הפלטפורמה עבורן. אנחנו לומדים הרבה מאוד מהתקשורת שלנו איתן, שהיא עדיין בשלבים מאוד ראשוניים". מיירסון חוזה כי ב-2020 יהיו בשוק כ80 מיליון מכשירי "מציאות מעורבבת", כאשר "רובם יהיו מבית חברות צד-שלישי", לדבריו.

הניסוח של מיירסון מעורפל למדי, אבל משתמע מדבריו שמיקרוסופט עדיין מתכוונת להשיק משקפי הולולנס שתפתח בעצמה, הוא נתן את הדוגמה של הטקטיקה ששימשה את החברה בהשקה של סדרת סרפס, ששווקה על ידי שורה של מוצרים מסחריים שהדגימו לשאר התעשייה את הפוטנציאל של המותג החדש. גם גוגל השתמשה בטקטיקה דומה עם סדרת נקסוס, אם כי גוגל אינה מפתחת את מכשירי הנקסוס בעוד שמיקרוסופט בונה ומוכרת ישירות את מכשירי הסרפס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות