אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חברת ביטוח האשראי Coface מזהירה היצואנים מסחר מול ברזיל צילום: אימג'בנק, Gettyimages

חברת ביטוח האשראי Coface מזהירה היצואנים מסחר מול ברזיל

לדברי כלכלני החברה כל הענפים במדינה ובהם ענף החקלאות, הקמעונאות והתרופות נמצאים בסיכון גבוה

02.06.2016, 15:55 | רחלי בינדמן

חברת ביטוח האשראי Coface הוציאה אזהרה ליצואנים הישראלים ביחס לברזיל. כלכלני החברה טוענים כי כל הענפים במדינה מוגדרים כעת כענפים בסיכון גבוה. Coface הורידה לאחרונה את דירוג המדינה עצמה לרמה C , הנחשבת לרמת סיכון גבוהה. לדברי כרמינה מנדולה, מנכ"ל Coface ישראל, היקף חדלות הפרעון של חברות במדינה זינק ברבעון הראשון של השנה בכ-115%, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת לאחר שבשנת 2015 זינק היקף חדלות הפרעון של חברות במדינה בכ-55%. כלכלת ברזיל התכווצה ב -3.8% בשנת 2015 וירידה נוספת בתוצר של 3% צפויה ב -2016. לדבריו, לא צפוי שיפור מהותי במצב הכלכלי במדינה לפני שנת 2017.

קראו עוד בכלכליסט

כידוע, האולימפיאדה תתקיים בקיץ בברזיל, אך בינתיים המצב הכלכלי במדינה ממשיך להיות חמור. לדברי הכלכלנים, המצב הכלכלי הבעייתי בברזיל כבר בא לידי ביטוי בצניחה בהיקפי הייצוא הישראלי למדינה. על פי נתוני הלמ"ס, ברבעון הראשון של השנה צנח היקף הייצוא הישראלי לברזיל בכ-30% לכ-123 מליון דולר, לעומת כ-177 מליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד. זאת לאחר שבשנת 2015 צנח הייצוא הישראלי למדינת הענק לכ-734 מליון דולר, לעומת כ-919 מליון דולר בשנת 2014.

שכונת עוני בברזיל, צילום: שאטרסטוק שכונת עוני בברזיל | צילום: שאטרסטוק שכונת עוני בברזיל, צילום: שאטרסטוק

ענף חקלאות בברזיל צמח בכ-1.8% בשנת 2015 והגיע ל-263.6 מיליארד ריאל (79 מיליארד דולר - 4.5% מהתמ"ג). נתון זה בולט לחיוב במיוחד על רקע התכווצות התמ"ג הכללית במדינה. עם זאת, במגזר כבר ניצבת בפני אתגרים במונחים של רווחיות ובכלל זה העלאה בריבית בברזיל מהווה אתגר מיוחד עבור המגזר, אשר באופן מסורתי עובד עם תנאי תשלום ארוכים. בנוסף, למגזר תלות גבוהה במחירי הדשנים המיובאים כאשר מחירי הסחורות החקלאיות העולמיות לא צפויות לעלות בזמן הקרוב.

התעשיות הכימיות המיועדות לתעשייה במדינה נפגעו כתוצאה מצמצום בביקושים עקב מהירידה הכללית בתעשייה בברזיל שירדה בשנת 2015 בכ-8.3 אחוזים. גם בתחום הייצוא, התעשיות הכימיות בברזיל ספגו בשנה האחרונה ירידה של 12% בהכנסות. בעיה נוספת בענף נובעת ממחירי האנרגיה הדרושים לתעשייה זו. המדינה מייבאת כ-50% מהגז הדרוש לתעשייה זו כאשר המחירים נמצאים בעליה ושערי החליפין פוגעים בחברות הברזילאיות.

שוק התרופות בברזיל נמצא בצמיחה. שוק הפרמצבטיקה הברזילאי הוא השישי בגודלו בעולם והשני בין מדינות מתפתחות (לאחר סין) ומגלגל כ-22 מיליארד דולר בשנה. צריכת התרופות נחשבת לצריכה קשיחה שאינה נפגעת מהמצב הכלכלי היות וגם פגיעה בשכר אינה גורמת להפסקה בצריכת תרופות. יחד עם זאת, שוק התרופות הברזילאי כבר אינו מציג את התוצאות אותן הציג בשנים האחרונות.

המיתון המתמשך והפיחות בשער הריאל גרמו לקריסה בהוצאות של הברזילאים על מוצרי אלקטרוניקה. כלל המכירות הקמעונאיות של מוצרי אלקטרוניקה ירדו בשנה האחרונה בכ-5.4%, כאשר מכירות הסמארטפונים (13.4%-) והטאבלטים (10%-) צנחו חדות. כתוצאה מכך הרשתות והספקים נאלצים לספוג חלק מהתייקרויות ונמצאים בגבול שולי הרווחיות. על רקע המצב הכלכלי המתדרדר, מגזר זה צפוי לדווח גם השנה על התמשך התכווצות.

במשך עשור (2004-2015) ענף הקמעונאות רשם צמיחה שנתית ממוצעת של 6.8% והיה אחד ממנועי הצמיחה של הכלכלה. ימים אלה חלפו. בשל הפיחות בשער הריאל, האבטלה הגואה והירידה בהכנסה המשפחתית הביאו לצמצום הצריכה של הברזילאים. במיוחד בענפי הריהוט, הציוד לבית והרכב. המשך התחרות העזה בתחום יחד עם ירידה במרווחים והמשך ירידה בהיקפי הצריכה יביאו, זו השנה השניה, להתכווצות התחום ולגידול ניכר ביציבות העסקים.

שוק הנדל"ן צפוי להישאר חלש עקב עליה בשיעורי האבטלה, שכר ריאלי נמוך ושיעורי ריבית גבוהים. לכן, המגזר צפוי להישאר ברמת סיכון גבוהה מאוד גם בחודשים הקרובים. חברות נדל"ן שלא יוכלו להסתגל למצב הכלכלי או להתמקד בפרויקטים במדינות אחרות יהיו חשופות לסיכונים גבוהים של חדלות פרעון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות