אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גלנט תולה תקוות בטורקים: הסכם מדיני יסייע גם לענף הבנייה צילום: אסי אפרתי

גלנט תולה תקוות בטורקים: הסכם מדיני יסייע גם לענף הבנייה

להערכתו של שר הבינוי והשיכון, בשנת 2017 עשרות אלפי זוגות יפתרו את בעיית הדיור שלהם בזכות מחיר למשתכן. יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי: רשויות יקבלו מענק על כל דירה שתיבנה בפינוי בינוי

02.06.2016, 18:02 | דותן לוי

"ישראל וטורקיה קרובות להסכם וזה יכול להגיע עד לענף הבנייה", כך פתח יואב גלנט שר הבינוי והשיכון את נאומו בכנס של התאחדות בוני הארץ (הקבלנים) בהתייחסו לדיווחים על פתרון מסתמן למשבר בין המדינות מאז פרשת המאווי מרמרה והרג אזרחים טורקיים בפשיטת צה"ל על המשט לרצועת עזה.

לדבריו, "יש קשר בין ביטחון לאומי לכלכלה, טורקיה היא אחת מארבע המדינות המוסלמיות הגדולות באזור, היא כלכלה חזקה ואני חושב שאם נשכיל לרתום אותם לעזרתנו לצד הפרקטי והבטחוני אנחנו נוכל להפיק מכך עוד תועלות. יש להם מחסור בגז ויכולות עבודה. בקול הקורא שהוצאנו יש לנו גם חברות טורקיות מלבד יילמזלר שכבר עובדת בארץ".

קראו עוד בכלכליסט

בהתייחסו לתוכנית מחיר למשתכן אמר גלנט כי במהלך שנת 2017 יהיו עשרות אלפי זוגות שיזכו בדירות גם אם בנייתן טרם החלה או עומדת להתחיל. "אלה משפחות שידעו שפתרו לעצמן את בעיית הדיור גם אם זה ייקח שנה-שנתיים עד שזה יקרה".

יואב גלנט, צילום: אוראל כהן יואב גלנט | צילום: אוראל כהן יואב גלנט, צילום: אוראל כהן

לגבי הקבלנים אמר גלנט כי מה שמעסיק אותם זה בעיקר רגולציה וכוח אדם, בנוגע לרגולציה אמר גלנט כי לא ניתן להמשיך לבנות כפי שקרה בראש העין ללא תיאום בין תשתיות ופיתוח לבנייה למגורים ומבלי שיש מנהל אחד לכל מתחם. "הצענו שחברה אחת תיקח חלק מהמתחם ותבנה אותו, אני חושב שבצורה כזו נראה את הפרויקט גמור בכ-3 שנים. אני חושב שאנחנו יכולים לבנות בחצי זמן באיכות דומה אם נעבוד נכון. זה יאפשר הבאה של שחקנים שיביאו את כוח האדם, עשו את זה גם במנהרות הכרמל הביאו פועלים לפרויקט נקודתי".

רשויות יקבלו מענק על כל דירה שתבנה בפינוי בינוי

בתוך כך, יו"ר מטה הדיור אביגדור יצחקי אמר היום, "יש פוטנציאל של 800 אלף דירות במדינת ישראל במסגרת פרויקטים של פינוי בינוי אבל יש בעיה עם ההיתכנות הכלכלית". לפי יצחקי, "כ-130 אלף דירות הם בפרויקטים שאין איתם בעיה כלכלית. 170 אלף דירות הן כאלה שצריך לתת להן דחיפה קלה, כלומר עם קצת עזרה יהפכו לכלכליות ולהן יש צורך לתת מענה.

"לגבי הפרויקטים האלה אנחנו נקבל החלטות באופן פרטני, פיניתי לי ימים כדי לשבת עם הערים ולהבין את הבעיות שלה. הרעיון המרכזי הוא לאפשר תמריץ של קרקע משלימה כך שעל כל יח"ד שתתקבל בפינוי בינוי היא תקבל מענק שיאפשר לה לקדם את התשתיות. אנחנו חייבים לתת תמריץ על מנת שהרשויות ילכו על זה".

לגבי יתר 500 אלף היח"ד אשר נמצאות בעיקר בפריפריה אמר יצחקי כי זה בעייתי, "נצטרך לכך פתרונות יותר יצירתיים, יתכן שבאמצעות קרקעות משלימות בערים אחרות שבהן ערך הקרקע יקר יותר. זה נושא חברתי שניקח אותו הכי רחוק שאפשר ואני אומר לכם שעד אמצע שנה הבאה לא תהיה עיר שלא יהיו לה תוכניות להתחדשות עירונית", אמר יצחקי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
לשר גלנט-כפי שאמרנו לך אישית=רק 50000 קראוואן ב100$ יוריד מחיר-עד לגמר בניה-2-3 שנים
רק יבוא של 40-50000 קראוואנים לשם כיסוי המחסור יועיל נקודה שים לב יש =הוראה= מנומקת= להקטין הבניה= אישית של בובו= יש מחסור מכוון של 30-50000 דירות=חזור שנית מחסור מכווון בהוראה, בשנת 2011 התחל הבניה היו 36800 דירות+ תוכניות ל 48000 ב 2012! לאור ההוראה ההונאה הזויה הבניה ירדה= בשנית ירדה להלן בשנים 2012 עד וכולל 2015 ממוצע הבניה היה 43000 דירות השנה פורסם שאתם מתחילי בבניה של כ 53000 -הגמר 2018 אולי? הקבלנים יושבים על קרקעות = וממתינים לתוספת קומות ורווח- בשתף גורמים בעיריות שלא רוצים זווגות צעירים + 3 חדרים שוב באם לא תייבא קראוואנים - תוך שנתיים אתם בליכוד או נמחקים אל תגידו לא ידענו
כותבי תרחישים1-12-15  |  05.06.16
16.
מחיר למשתכן -השר גלאנט
נכון שיש צורך דחוף לבנות עשרות אלפי דירות מסובסדות ע"י הממשלה בעיקר הקרקע,תשתיות,וגם לא לגבות כלום על הקרקע שהיא למעשה שייכת לתושבים. עשה שיגיעו לכאן 20-30 פועלים זרים לבניה ...רק כך התוכנית שלכם תצליח....כך נכדנו וילדנו יהיה להם במחיר הגיוני דירות...בניה מהירה של כ150000 דירות בשנה יעשו את העבודה. ב ה צ ל חה..
דור  |  05.06.16
15.
רשות לאומית להתחדשות עירונית בדרך שונה-קודם בינוי על קרקע חלופית ורק אחר כך פינוי בינוי
תוכניות ממשלתיות לבינוי נכשלות כבר 50 שנים. התוצאה מחירים גבוהים ששולחים את טובי הבנים לרילוקשיין... עיריות מתנגדות לפינוי בינוי. גם הקבלנים ,הבנקים ועוד המון חוסמים וחסמים. רק רשות לאומית להתחדשות עירונית תאפשר שיטה הפוכה -קודם בינוי ורק אחר כך פינוי בינוי והצעה ברוח זאת העברתי לראש הממשלה לפני חמש שנים. לבקשת מנכ"ל משרדו הופעתי בפני וועדת טרכטנברג והגשתי מתווה שונה לפינוי מאות אלפי דירות ב 25 שנים ליצירת מיליון וחצי דירות חדשות ,בציפוף עירוני נכון ,עם תשתיות מדהימות ולא טיפולים קוסמטיים של קבלנים ורשויות שמחסלות כל סיכוי למחירים שפויים. הרשות הוקמה,היא תאושר כחוק במושב הנוכחי. אם לא תבצע התאמות נכונות נשאר תקועים עם מסלול יזם לפי סעיף 49 לחוק מיסוי מקרקעין ומסלול רשות מקומית לפי סעיף 33 לחוק התכנון והבניה -שתי תכניות כושלות,שהביאו לאפס תוצאה במשך שני עשורים. תמ"א 38 המחזקת מבנים בני 50 שנה ויותר מבלי להזיזם ממקומם היא שגיאה היסטורית עליה כולנו נשלם. היזם היחיד שהשלים שני פרויקטים של פינוי בינוי ,מר סמי מצלוואי ,בקריית אונו נקלע לקשיים עצומים ומבכה את היום בו נכנס לתחום. בשיטה הנוכחית פרויקטים של פינוי בינוי מעלים את המחירים. שלושה חדרים בנווה שרת ב 2 מיליון שקלים ?? ארבעה חדרים בנווה מונסון בפרויקט של אשדר ביותר מ 2 מיליון שקלים ?? למה ?? כי אשטרום ואשדר החלו לטפל במיזם לפני 20 שנה ,זאת הסיבה !! אם הוצאת היתרים אורכת למעלה מ 15 שנים איך אפשר להרוויח ?? פרק חמישי למיסוי מקרקעין מטיב מאד עם המפונים,הם מקבלים דירה כמעט כפולה בגודלה,חדשה ,מרווחת וטובה ועוד כסף מזומן בפטור ממס. למרות יכולתם להכפיל ואף לשלש את רכושם, במקום שיהיו רבבות מפונים ומאות אלפי דירות חדשות יש מעט מאד. חייבים לחשוב מחוץ לקופסה. לבצע אתחול מחדש-RESTART .במקום תכנית למשתכן שתייצר פתרון כושל וגטאות באזורים נטולי עבודה ,לכמה עשרות אלפי משפחות ותשאיר המון ממורמרים יש דרך שונה. בדרך אותה אני מציע צריך לפנות כשלוש מאות אלף דירות ב 25 שנה לקבלת למעלה ממיליון דירות חדשות בנוסף לדירות למפונים. דירות 2,3,4,5, חדרים כמו שהשוק דורש ולא כמו שראשי ערים מאפשרים. בשיטה אותה אני מציע -קודם בינוי על קרקע חלופת זמינה ורק אחר כך פינוי בינוי ,שכל הבניה תבוצע על ידי חברות מתמחות מחו"ל שבונות מגדלים בני 20 קומות בשנתיים,שיעבדו בשיתוף פעולה ותחת פיקוח החברות המובילות בישראל ,קופת הרשות תתמלא בסכומי עתק ,הרבה מכל תקבולי הגז למשך אותה תקופה.סכומים שיושקעו בתשתיות מעולות,ברווחה,בחינוך,בבריאות משופרת ,בהגדלת קצבאות לכל הזקוקים לכך, בהעלאת שכר החיילים ומענקי השחרור לחיילים !! שר האוצר ושר השיכון מהמרים על חשבון כולנו על פתרון שגוי שעולה למדינה הון עתק. הנחה של מאות אלפי שקלים לדירה ומתן משכנתה במקום הבנקים זאת תכנית שתעלה עשרות מיליארדי שקלים כדי לפתור בעיה של שישית מהזוגות הצעירים וחסרי הדיור בישראל , בה יש קרוב למאתיים אלף משפחות ובודדים חסרי דיור !! איך מפנים בחוכמה כחוק מאות אלפים ? אשמח לשתף בידע אותו רכשתי עם המחליטים.
משה משגב  |  05.06.16
לכל התגובות