אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מזרחי טפחות: "דוח התעסוקה סותם את הגולל על העלאת ריבית בארה"ב"

מזרחי טפחות: "דוח התעסוקה סותם את הגולל על העלאת ריבית בארה"ב"

על פי הכלכלן הראשי של הבנק רונן מנחם, הפד שנוקט במדיניות תלויית נתונים לא יוכל להרשות לעצמו להעלות את הריבית לאחר דו"ח התעסוקה המאכזב

03.06.2016, 17:53 | אמיר רוזנבאום

דו"ח התעסוקה האמריקאי שפורסם היום (ו') הפתיע לרעה את השווקים הפיננסים. המשק האמריקאי ייצר רק 38 אלף מקומות תעסוקה חדשים בחודש מאי, רבע מההערכות המוקדמות. 

קראו עוד בכלכליסט

רונן מנחם, הכלכלן הראשי של בנק מזרחי טפחות, מציין כי דו"ח כה חלש כנראה יכריע את הכף בהחלטת הריבית הקרובה. על אף רצונו, הבנק המרכזי האמריקאי המתוסכל, שחשב שמצב התעסוקה טוב יותר, לא יוכל להעלות את הריבית החודש - ויתקשה לעשות זאת גם בחודש הבא.  

יו"ר הפד ג יו"ר הפד ג'נט ילן | צילום: אי פי איי יו"ר הפד ג

לדבריו, הפדרל ריזרב נוקט במדיניות תלויית נתונים (data dependent), ולכן לא יוכל להתעלם מהתוצאות. כעת, בהיעדר נתונים של ממש מהיום עד יום הודעת הריבית, יצטרכו ילן וחבריה לצאת לציבור ולהסביר מה הם חושבים.

"אם הפד התלבט אם להעלות את הריבית שבוע לפני משאל העם על יציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, דו"ח התעסוקה הזה פותר עבורו את הבעיה", מציין מנחם ומוסיף כי בהחלטת הריבית הקרובה (15.6) יהיה מעניין לראות איך ישליך הנתון על התחזית החדשה של הפד לתוצר, רמת המחירים, התעסוקה והריבית, שתפורסם כמדי רבעון יחד עם הודעת הריבית.

מנחם מסביר כי גם מבחינת הבנק המרכזי של אירופה מדובר בחדשות רעות, שכן תוכנית רכישות אג"ח חברות שישיק בשבוע הבא מרחיבה את תוכנית הרכישות הקודמת ואמורה לגרום לפיחות של היורו כנגד הדולר; המשימה תהיה קשה הרבה יותר עתה כשהסיכוי לעליית ריבית בארה"ב החודש חוזר לרמה האפסית שאפיינה אותו עד לאחרונה.

"מבחינת בנק ישראל", מוסיף מנחם, "התקווה הגדולה שלו היא שהריבית בארצות הברית תמהר לעלות, כך שהדולר יתוסף כנגד השקל וישפר את ביצועי היצואנים, שהיו חלשים מאוד ברבע הראשון של השנה. בעקבות דו"ח התעסוקה האמריקאי, שהפחית את הסיכוי לכך, סביר כי שאלת הורדת הריבית בארץ תשוב לפתחו וכך גם הצורך לנקוט צעדים נוספים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות