אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות להגנת הצרכן משתמשת באדמה לאותת למשווקי קרקע צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

הרשות להגנת הצרכן משתמשת באדמה לאותת למשווקי קרקע

הרשות הטילה קנס של 162 אלף שקל על חברת אדמה שבבעלות אורן קובי בשל הטעיה בפרסום, ומתכוונת לנקוט בהליכים דומים נגד חברות נוספות המשווקות קרקעות חקלאיות

05.06.2016, 06:59 | אמיתי גזית

אורן קובי וחברת אדמה ממשיכים להסתבך. ל"כלכליסט" נודע כי הרשות להגנת הצרכן שלחה ביום חמישי לחברה שבבעלות קובי הודעה על כוונתה לחייב אותה ב־162 אלף שקל בשל עיצום כספי, כלומר קנס.

קראו עוד בכלכליסט

החיוב הוטל לאחר שהרשות גיבשה ראיות המלמדות כי היו בפרסומים של אדמה מצג שווא וניסיון להטעות את הצרכנים. טענת הרשות היא כי קמפיין שיווקי באינטרנט ובטלוויזיה של אדמה למכירת זכויות לדירה בחוף התכלת בהרצליה ובכן בתוכנית 3700 בצפון מערב תל אביב, הוליכו שולל את הצרכנים בכך שגרמו להם להאמין כי יש לחברה יכולת אמיתית להבטיח להם דירה. אלא שלמעשה לא אושרו באזורים האלה תוכניות מפורטות, לא תוכננו מספר יחידות הדיור המדויק, וכלל לא ידוע באילו חלקות יבנו בנייני מגורים, אם בכלל. למעשה אדמה מכרה בעלות חלקית בקרקע שייעודה אינו ידוע בשלב זה, אך הבטיחה לרוכשים כי הזכות שקנו תבטיח להם דירה.

אורן קובי, צילום: מורג ביטן אורן קובי | צילום: מורג ביטן אורן קובי, צילום: מורג ביטן

פעילות הרשות נגד אדמה היא בשורה רעה לחברות נוספות הסוחרות בקרקעות באזורים הללו. לפי ההערכות, הרשות אוספת בחודשים האחרונים חומרים גם נגדן ועשויה לפעול באופן דומה כבר בשבועות הקרובים.

בשנים האחרונות בוחנת הרשות את פעילות ענף הנדל"ן באופן מיוחד, מתוך הבנה כי הדיור מהווה נתח משמעותי מההוצאה החודשית של משפחה. כך למשל, במרץ 2015 הטילה קנס של 2 מליון שקל על גינדי החזקות, בשל טענה להטעיה בפרסום. על פי טענת הרשות מודעות של גינדי גרמו לצרכנים לחשוב כי פרויקט שלה בכרמי גת הוא במסגרת מבצע מחיר מטרה של משרד הבינוי והשיכון. בימים אלה מתנהל בבית משפט השלום דיון בערעורה של החברה.

ב־2014 גיבשה הרשות להגנת הצרכן יחד עם לשכת שמאי המקרקעין תקן שמאי שחייב למסור מידע על סיכויי ההפשרה האמיתיים בקרקע בעת מכירתה. עד עתה התקן עדיין לא נכנס לתוקף מכיוון שלא הושלמו הליכי החקיקה שלו. לעומת זאת החוק המאפשר לרשות להגנת הצרכן להטיל קנסות על הטעיה צרכנית נכנס לתוקף בתחילת 2015.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

8.
לנעמה - מגיבה 2
אכן מדובר בעבריין ציני ומתועב, שהקים חברה שכל מטרתה לשאוב כסף מאנשים תמימים. גם אני אשמח לראות אותו נשלח לכלא לשנים רבות. אבל..... אף אחד מהלקוחות שנפגעו אינו יכול לפטור את עצמו מאחריות. איך אדם מוציא ומשלם מאות אלפי שקלים בלי שום בדיקה? בלי הערכת שמאי? בלי ייעוץ משפטי? איפה השכל הישר? איך אנשים לא לומדים לקח, ונופלים שוב ושוב למלכודות דבש של נוכלים ממולחים? הרי פרשת חפציבה הייתה אמורה להצרב בתודעה של כל אחד מאיתנו. וחפציבה היא רק אחת משורה של חברות שהותירו את לקוחותיהן בחוסר כל. למרבה הצער, החמדנות עיוורה את עיני הרוכשים.
spbv  |  05.06.16
לכל התגובות