אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר לאלשטיין: "מעשיך סותרים באופן מופגן את הוראות הפיקוח" צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

סלינגר לאלשטיין: "מעשיך סותרים באופן מופגן את הוראות הפיקוח"

המפקחת על הביטוח שיגרה לבעל השליטה באי.די.בי מכתב חריף לאחר התערבות אדוארדו אלשטיין בניהול כלל. מקורביו טוענים כי נציגי אי.די.בי, שמחזיקה ישירות ב־4% מכלל, רשאים להביע דעה

05.06.2016, 08:05 | גולן חזני

המפקחת על הביטוח ושוק ההון דורית סלינגר שיגרה מכתב נזיפה חריף לאדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי פתוח. זאת על רקע הגעתו של אלשטיין לישיבה של מחזיקי כלל ביטוח ומכתבו לדירקטוריון החברה, שבו תקף את השכר של היו"ר דני נוה ואת מדיניות הבונוסים בחברה. סלינגר מאשימה את אלשטיין בהפרת תנאי אחזקתה של אי.די.בי בכלל ביטוח, שנקבעו בנובמבר 2013 ובדצמבר 2014.

קראו עוד בכלכליסט

"אחד התנאים שנקבעו במתווה הממונה הוא שאי.די.בי ובעלי השליטה בה יימנעו מכל פעולה שיש בה במישרין או בעקיפין משום הכוונת עסקי כלל החזקות וקבוצת כלל", מצויין במכתב שעליו חתום סגן בכיר לממונה על שוק ההון, פיני שחר. "בנוסף, במכתבינו מ־4 בינואר 2015 ו־2 במרץ 2015 הבהרנו, בין היתר, כי פגישה בין נציגי אי.די.בי עם נציגי כלל, שלא בהתאם לנסיבות שנקבעו על ידי הממונה, מהווה הפרה של התנאים שנקבעו במתווה הממונה".

בכך מתכוון שחר לפגישה שנערכה בין מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן לאי.די.בי בתחילת 2015 ושנחשפה ב"כלכליסט". "ב־26 במאי נערכה אסיפת בעלי מניות של כלל החזקות, שבה למיטב ידיעתנו נטלת חלק באופן אישי, ואף יצרת קשר ישיר עם נציגים שונים של כלל וכן מסרת להם מכתב בחתימתך העוסק באופן ניהולה של החברה. אנו רואים במעשיך אלה ניסיון השפעה על עסקיה של קבוצת כלל. אנו רואים בחומרה את מעשיך, הסותרים באופן מופגן את הוראותינו", נכתב בסיום המכתב שמופנה לאלשטיין.

סלינגר לא הטילה סנקציות על אלשטיין במכתב הנזיפה. עם זאת, אלשטיין ביקש במאי אישור לשעבד מניות כלל ביטוח לצורך קבלת הלוואות או גיוס אג"ח, דבר שיאפשר לו לעמוד בהתחייבויות אי.די.בי ב־2016, וסלינגר יכולה עשויה להתנגד לבקשה זו.

אלשטיין וסלינגר, צילומים: עמית שעל אלשטיין וסלינגר | צילומים: עמית שעל אלשטיין וסלינגר, צילומים: עמית שעל

 

מקורבים לאלשטיין אמרו ל"כלכליסט" כי מאחר שאי.די.בי מחזיקה ב־4% ממניות כלל (שאינם כלולים ב־51% מהמניות שבידי הנאמן משה טרי), נציגיה רשאים להצביע ולהביע דעה באסיפה הכללית של בעלי המניות, שהוא הפורום הנאות לכך. הבעת דעה כזו אינה בגדר הכוונת עסקי כלל והראיה שההחלטה עברה ברוב גדול, בניגוד להצבעת אי.די.בי. בנוסף, מסרו המקורבים כי הואיל ובאסיפה לא נכחו דירקטורים או מנהליה הבכירים של כלל ביטוח, לא ניתן היה להביע דעה בעל פה, ולפיכך נמסר מכתב, שבו מובעת דעה על הנעשה בכלל. לטענתם, הדבר לא מהווה הפרה של הוראות המתווה או הוראות הממונה.

כלל ביטוח פועלת באמצעות נאמן הפיקוח משה טרי, שמונה באוגוסט 2012, על רקע ההרעה במצב החברה בתקופה שהשליטה בה היתה בידי נוחי דנקנר. עם העברת השליטה באי.די.בי לידי אלשטיין חודשו התנאים שמאפשרים לאי.די.בי להחזיק במניות כלל, אך לא ניתן היתר שליטה. בין אלשטיין לסלינגר ישנה מתיחות בעקבות התעקשותה של המפקחת כי הנאמן ימכור את מניות החברה בשוק במנות של 5%, מהלך שצפוי להסב לאלשטיין ולמחזיקי האג"ח של אי.די.בי הפסדים של יותר ממיליארד שקל. זאת מאחר ששווי השוק של כלל, שעומד על 2.4 מיליארד שקל, הוא כמחצית מהונה העצמי.

אי.די.בי מכינה רשימת כשלים בבקשת הפירוק

 

בתוך כך, נערכת אי.די.בי לדיון בבקשתה של סדרת אג"ח ט' לקבוע בעל תפקיד שישמש מפרק זמני לחברה. הדיון נקבע על ידי השופט איתן אורנשטיין ליום שלישי הקרוב. אי.די.בי מכינה רשימת כשלים בבקשה של מחזיקי האג"ח.

בנוסף, תטען החברה כי אלשטיין לא איחר בשום תשלום למחזיקים וכי כך הוא מתכוון לנהוג גם בהמשך לאחר, שהשקיע 2.4 מיליארד שקל באי.די.בי פתוח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
המנהלים בכלל חוגגים בזמן שבעלת הבית מנוע מלהביע את דעתו על שכר המופרז שלהם
אין בעל בית בכלל וחגיגת השכר בעיצומה. באיזה חברה נורמלית מנהל משאבי אנוש ,יורם ,מקבל שכר שנתי של 3.3 מיליון ?ושל יור דני נווה ,לא מקצועי ,חסר ידע ומשמש כסדרן בישיבות הדירקטוריון מקבל שכר של 2.4 מיליון ל90% משרה? זאת שגיאה גדולה של המפקחת לפזר את המניות לציבור מה יקרה לכלל אם תיתן לאלשטיין אורכה של שנתיים למצוא בעל שליטה. תאמינו לי לא יקרה כלום לכלל ביטוח.
שי  |  05.06.16
לכל התגובות