אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שותפויות לווייתן בדיווח לבורסה: הערכת הגז שלנו לא משתנה צילום: אלבטרוס צילומי אוויר

שותפויות לווייתן בדיווח לבורסה: הערכת הגז שלנו לא משתנה

השותפות עומדות על ההערכה שפרסמו לפיה המאגר מכיל 620 מיליארד מ"ק גז - ולא 500 כפי שנקבע בדוח שהוגש למשרד האנרגיה. "לא חל שינוי בהערכת המשאבים, שבוצעו על ידי החברה המובילה בשוק האמריקאי"

05.06.2016, 11:35 | מיקי גרינפלד

שותפויות הגז מתעקשות על עמדתן בכל הנוגע לכמות הגז במאגר לווייתן: בדיווח מיוחד לבורסה הגיבו השותפות לפרסומים בדבר הדוח המיוחד שנמצא בידי משרד האנרגיה, לפיו כמות הגז במאגר נמוכה מהערכתן שלהן - והבהירו כי הן אינן משנות את הערכת המשאבים שהציגו עד כה.  

את הדיווח הוציאו דלק קידוחים ואבנר, המחזיקות ב-45.34% בלווייתן (שתיהן בשליטת קבוצת דלק), יחד עם רציו, המחזיקה ב-15% במאגר. שותפה נוספת היא נובל אנרג'י האמריקאית (39.66%).

קראו עוד בכלכליסט

"השותפות מבהירה בזאת, כי לא חל שינוי בהערכת המשאבים של הגז הטבעי והקונדנסט במאגר לוויתן אשר באומדן הטוב ביותר עודנה מוערכת בהיקף של כ-21.9 TCF", נאמר בדיווח. רמה של 21.9 TCF היא המקבילה ל-620 מיליארד מ"ק גז טבעי - 120 מ"ק יותר מהכמות המוערכת בדוח של משרד האנרגיה.

אומדן המשאבים שעליו מסתמכות השותפויות בוצע עבורן על ידי חברת NSAI - Netherland Sewell and Associates. בדיווח לבורסה הדגישו השותפות את האיכות והאמינות הגבוהה של NSAI, שביצעה את דוח המשאבים כחברה בלתי תלויה, וכך גם צויין ששכל בדיקותיה נעשו על פי הוראות החוק.

השותפות טוענות בין היתר כי מעבר למוניטין הגבוה שלה, NSAI היא "החברה המובילה" ברשימת מעריכי המשאבים לחברות האנרגיה בשוק האמריקאי.  

 

 

בשנתיים האחרונות התגוששו שותפוןיות הגז ומשרד האנרגיה סביב נפחו של לווייתן, אולם מאחורי הקלעים. המשרד בחר להסתיר מהציבור הערכה שהוגשה לו ב־2014, לפיה נפחו של לווייתן 450 מיליארד מ”ק בלבד. כך, גם הזירה הציבורית וגם קבלת ההחלטות הרשמית — במסגרת גיבוש מתווה הגז ובוועדת צמח להסדרת יצוא הגז — נשענו באופן בלעדי על הערכותיהן של חברות הגז, שכעת מתבררות כמוגזמות.

כאשר השותפות הודיעו לראשונה על איתור המאגר הענק בסוף 2010, הן העריכו את נפחו ב־450 מיליארד מ”ק. ב־2013 פרסמו הערכה חדשה, לפיה נפחו 535 מיליארד מ”ק, ובאמצע 2014 הגדילו אותה בשנית ל־620 מיליארד מ”ק. אולם בתחילת 2014 הגישה החברה ההולנדית SGS למשרד האנרגיה את ההערכה שלפיה נפח המאגר 450 מיליארד מ”ק בלבד. חברות הגז טענו כי SGS אינה מתמחה בהערכת נפחי מאגרים והשתמשה במודלים גיאולוגיים שגויים, וכנראה שגם במשרד האנרגיה הסכימו עם עמדתם.

לאחר שההתקשרות של המדינה עם SGS הסתיימה בדצמבר 2015, בחר המשרד חברת ייעוץ שנחשבת לאחת הטובות בעולם, RPS הלונדונית, שהגישה את ההערכה החדשה לפיה נפח לווייתן 500 מיליארד מ”ק. ככל הנראה, חברות הגז התקשו לערער על המקצועיות של החברה החדשה, וכפי שפורסם היום ב"כלכליסט", ניסו לשכנע את המשרד לפנות למעריך שלישי, שאינו מטעם המדינה או החברות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות