אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדונה ניצחה: תרועת חצוצרה קצרה שהעתיקה משיר אחר לא תיחשב להפרת זכויות יוצרים צילום: youtube

מדונה ניצחה: תרועת חצוצרה קצרה שהעתיקה משיר אחר לא תיחשב להפרת זכויות יוצרים

ביהמ"ש בארה"ב פסק כי הקטע מהשיר ווג, שאורכו פחות משנייה, הוא קצר מכדי להיות מזוהה כגניבה

05.06.2016, 12:28 | שירות כלכליסט

בית המשפט בארה"ב פסק כי מדונה לא הפרה זכויות יוצרים בשיר ווג (Vouge), אף שהשיר כלל קטע משיר של אמן אחר.

קראו עוד בכלכליסט

התביעה עסקה בקטע חצוצרה (שמנוגן בשיר ווג ב-בדקה ה-1:02), שלפי התביעה נגנב מהקטע המוזיקלי "לאב ברייק" (Love Break) של תזמורת סאלסול (מנוגן בדקה ה-4:40). אולם בית המשפט לערעורים בארה"ב פסק כי מדובר על קטע של פחות משנייה, כך שהוא לא יהיה ניתן לזיהוי על ידי הציבור. "בלי התמקדות יתרה, קל לפספס את קטעי החצוצרה", נכתב בפסק הדין. שני השירים עובדו ע"י המפיק המוזיקלי שפ פטיבון.

הקטע הכולל תו אחד של החצוצרה נמשך למעשה 23 מאיות השנייה, כתבו השופטים. "לאחר שהקשבנו להקלטה, הסקנו שחבר מושבעים סביר לא יוכל לקבוע שהקהל הממוצע יזהה את הקטע בקומפוזיציה", כתבה השופטת סוזן גרבר. עם זאת, החלטת בית המשפט לא התקבלה פה אחד, והשופט בארי סילברמן טען כי אם יוכח כך, אפשר להגדיר זאת כגניבה. "זו לא הגנה לטעון שהגנב לקח רק חלק קטן מהנכסים של הקרבן", כתב סילברמן.

מדונה בקליפ לשיר ווג. " "זו לא הגנה לטעון שהגנב לקח רק חלק קטן מהנכסים של הקרבן", כתב השופט שהיה בדעת מיעוט, צילום: youtube מדונה בקליפ לשיר ווג. " "זו לא הגנה לטעון שהגנב לקח רק חלק קטן מהנכסים של הקרבן", כתב השופט שהיה בדעת מיעוט | צילום: youtube מדונה בקליפ לשיר ווג. " "זו לא הגנה לטעון שהגנב לקח רק חלק קטן מהנכסים של הקרבן", כתב השופט שהיה בדעת מיעוט, צילום: youtube

במגזין הוליווד ריפורטר דיווחו כי הפסיקה סותרת החלטה מ-2006 של בית המשפט לערעורים בטנסי. ההחלטה נגעה לשיר של להקת הראפ N.W.A שכלל קטע מתוך שיר של להקתו של ג'ורג' קלינטון. "השיגו רשות או שלא תסמפלו", כתב השופט בתיק הזה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות