אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגדלי העופות: "לחדש את הסדר המכסות - אנחנו מוכרים בהפסד" צילום: אביהו שפירא

מגדלי העופות: "לחדש את הסדר המכסות - אנחנו מוכרים בהפסד"

גורמים בענף הפטם מנסים לחדש את ההסדר שבוטל לפני כשנה, שקבע כי למועצת הלול סמכות לחלק מכסות גידול ושהוביל לעליית מחירי העופות לצרכן בכ-25% בשנתיים, בטענה שביטולו הוביל אותם לקשיים. "לא נוכל להמשיך את תהליך ההתאבדות הכלכלית", ציינו בענף

05.06.2016, 16:37 | נורית קדוש

גורמים בענף הפטם מנסים לחדש את ההסדר מכסות גידול העוף שבוטל לפני כשנה, בטענה שביטולו הוביל אותם להפסדים. ההסדר קבע כי למועצת הלול סמכות לחלק מכסות גידול למגדל העופות ובכך לשלוט בהיצע ובמחיר של העופות. הסדר שהוביל לכך שמחירי העופות לצרכן עלו בכ-25% בשנתיים ובוטל בחודש יולי בשנה שעברה. כעת טוענים המגדלים  כי ביטול ההסדר גרם לקריסת המחיר אותו הם מקבלים ובחלק מהמקרים אינו מכסה מחצית מהוצאות הגידול. "מדובר במצב שמסכן את עתיד הענף והמגדלים". אמר מזכיר ארגון מגדלי עופות, מוטי אלקבץ.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע הטענות, התכנסה אתמול (א') מועצת ארגון מגדלי עופות לדיון חירום והחליטה להסמיך את מזכירות הארגון להוביל להסדר מגדלים חדש כדי לווסת את כמויות העופות ולמנוע קריסת מגדלים. לדברי מוטי אלקבץ, "מדובר בהסדר בין מגדלים שמותר לפי חוק ומטרתו לשמור על הענף. כוונתנו להמשיך ולספק עופות למשווקים ולציבור במחיר הוגן, כפי שהתחייבנו בפני שר האוצר, משה כחלון, אולם לא נוכל להמשיך את תהליך ההתאבדות הכלכלית שקורה כעת".

(אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה) | צילום: שאטרסטוק (אילוסטרציה), צילום: שאטרסטוק

על פי נתוני ארגון מגדלי עופות עלות ייצור של עוף מגיעה ל-5.70 שקל לק"ג. "בחודשים האחרונים נעשו עסקאות מכירה בלית ברירה במחירים של 4-5 שקלים ואף 3.50 שקל לק"ג, מחיר הפסד שיביא לטענתם להתמוטטות של מגדלים. למרות זאת המחיר לצרכן נותר כמעט ללא שינוי, כ-19 שקל לק"ג עוף שלם, להוציא מבצעים נקודתיים", ציינו בארגון.

לטענת המגדלים, הירידה בתמורה התרחשה בעקבות ביטול ההסדרים בענף הפטם לפני כשנה, כתוצאה מכך גדל יצור האפרוחים במדגרות ב-20%, מה שהוביל לתגובת שרשרת של הצפת השווקים בעופות. בנוסף, לפני כחצי שנה, בתמורה להוצאת הרפורמה שתוכננה בענף מחוק ההסדרים, הסכימו המגדלים להוריד 10% במחירי העופות למשחטות, אולם ההוזלה לא הגיעה לצרכנים.

ארגון מגדלי עופות קרא לרשתות השיווק להוזיל באופן מיידי את מחיר בשר הפטם בהתאם ללהורדת המחירים על ידי המגדלים, "בכדי לאפשר לצרכנים לחוש בשינויים בענף ולהגדיל הצריכה שתאזן באופן חלקי את היצור הגדל."
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
תבדקו בעצמכם......
כרעיים =25 שקל לקילו פרגית = 39 ש"ח לקילו כנפיים =10 ש"ח לקילו חזה = 25 ש"ח לקילו יוצא שבערך כל 3 עופות שווים 99 ש"ח לקילו. יותר יקר מסטייקים בקר.לא יודע כמה משלמים לחקלאי אבל הצרכן לא צריך לשלם את המחיר.לכו לסיטונאים ,לתנובה,לרשתות, וכול גוזרי הקופונים. במקביל תבדקו לפרק לבד לשווק לבד ולמכור במחיר ריאלי את מרכולתכם ולא במחיר שדומה למחיר ברשתות כולם יעברו לאכול עופות ואז תרוויחו. לבוא בטענות הכי קל.
דויד , צפון  |  05.06.16
3.
רק מהסתכל על התמונות המזעזעות של אלפי תרנגולים
שמפלצות אדם דחסו אותם בצפיפות מטורפת, וכן כאשר מולאים להם רק כמה חודשים חייהם נלקחים באכזריות, מי בכלל נתן להם את הזכות??? פשוט רוע שלא יתואר. בקיצור המלצתי לאותם מגדלים מפלצות שבמקום להתאבד כלכלית עדיף שיתאבדו לגמרי - כך הכדור יהיה מקום הרבה יותר טוב..
איש עקרונות  |  05.06.16
לכל התגובות