אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש: צו כינוס לא עובד על חוב מזונות צילום: שאטרסטוק

ביהמ"ש: צו כינוס לא עובד על חוב מזונות

המחוזי סירב לוותר לפושט רגל על חוב מזונות שנפסק לו וסכום החוב ימשיך לצבור ריבית ויעמוד לפירעון בסיום הליך פשיטת הרגל

06.06.2016, 08:22 | זוהר שחר לוי

מזונות שנפסקו נגד פושט רגל ימשיכו להצטבר גם לאחר שניתן לו צו כינוס נכסים. בית המשפט המחוזי מרכז בלוד קבע לאחרונה שחוב מזונות שצבר פושט רגל אחרי שניתן נגדו צו כינוס אינו מתבטל וימשיך להצטבר. השופטת הלית סילש קבעה שלאחר שפושט הרגל יקבל הפטר, יהיה עליו לפרוע את מלוא חוב המזונות שצבר.

קראו עוד בכלכליסט

פסק הדין ניתן במסגרת הליך פשיטת רגל המתנהל בעניינו של קבלן שיפוצים שסגר את בית העסק שלו. גרושתו טענה כי

חוב המזונות כלפיה הלך וגדל לכדי מאות אלפי שקלים. בשל העובדה כי נגד הבעל ניתן צו כינוס, התקשתה האשה לגבות את החוב בלשכת ההוצאה לפועל, ולכן הגישה בקשה לבית המשפט המחוזי לקציבת מזונות חודשיים. שם נפסקו לטובתה ולטובת הילדים מזונות חודשיים מופחתים שישולמו כל עוד הבעל בפשיטת רגל. הבעל מצדו טען שכל חוב מזונות שנצבר מיום מתן צו הכינוס ואילך בטל, ושההחלטה היחידה שחלה הנה לקציבת מזונות מופחתים.

אולם האשה, באמצעות עו"ד רועי סידי, טענה שהחוב ממשיך להצטבר כיוון שמדובר בחוב מזונות שלגביו אין הפטר לפי פקודת פשיטת הרגל. המשמעות היא שעם סיום ההליך יידרש הבעל לשלם את מלוא החוב שהצטבר, המהווה את ההפרש בין דמי המזונות שפסקו בית המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני לביו הסכום המופחת שקצב המחוזי.

לאחר שדן בטענות הצדדים, קיבל בית המשפט המחוזי את טענות האשה ובהחלטה חריגה קבעה השופטת סילש, שאילו היתה מקבלת את טענת הבעל, היה הדבר פוגע קשות בזכויות של הזכאים למזונות ולפיכך קבעה שאין בהליך פשיטת הרגל או בהחלטה לקציבת מזונות כדי לבטל את החלטות בתי המשפט האחרים, אלא רק לעכב את מימושן עד סיום פשיטת הרגל. כלומר שעם קבלת ההפטר מחובות שמקבל פושט רגל בתום ההליך, יידרש הבעל לשלם את מלוא חוב המזונות. לדברי עו"ד סידי, שייצג את האשה, מדובר בהחלטה תקדימית וראשונית בעלת השלכות מרחיקות לכת על חייבים ובנות זוגם לשעבר שמבקשות להיפרע מהם את המזונות הפסוקים. 

 , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק  , צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות