אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידן עופר רוכש עוד תחנת כוח: יהפוך ליצרן הפרטי הגדול בארץ צילום: בלומברג

בלעדי לכלכליסט

עידן עופר רוכש עוד תחנת כוח: יהפוך ליצרן הפרטי הגדול בארץ

איי סי פאוור של עופר מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת תחנת הכוח צומת אנרגיה, שמוקמת בסמוך לקריית גת, בכ־100 מיליון שקל. יחד עם התחנות של בזן, נייר חדרה וכיל עופר יחזיק ב־7% ממשק ייצור האנרגיה עד סוף העשור, שני רק לחברת החשמל

07.06.2016, 07:55 | ליאור גוטמן

חברת איי סי פאוור (I.C.POWER) הפועלת תחת קנון שבשליטת עידן עופר, מנהלת מו"מ מתקדם לרכישת 100% מזכויות הקמת תחנת הכוח "צומת אנרגיה" מידי קרן דנהאם בכ־100 מיליון שקל. התחנה צפויה לקום בסמוך לקריית גת. במידה והרכישה החדשה תושלם ותקבל את כל האיישורים הנדרשים, עופר יהפוך ליצרן האנרגיה בעל הספק הייצור הפרטי הגדול בישראל.

מדובר בתחנת כוח פרטית שהוחזקה עד לפני כחצי שנה על ידי חברת רפ"ק וקרן דנהאם, ולאחרונה זכויות ההקמה עברו לבעלותה של קרן דנהאם באופן מלא, והיא זו שמוכרת אותן לחברה שבבעלותו של עופר.

היקף ההשקעה בהקמת תחנת הכוח עשוי להגיע לעד 2 מיליארד שקל, והספק הייצור המתוכנן לה יהיה כ־360 מגה ואט (כ־2.7% מכושר הייצור המקסימלי של חברת החשמל). תחנת הכוח תופעל באמצעות גז טבעי שמקורו עשוי להיות ממאגר תמר ולוויתן יחד, והיא אמורה להתחיל לפעול מסחרית לקראת סוף העשור.

לשם השוואה, כושר הייצור של חברת החשמל עומד על 13,600 מגה ואט, מתוך כושר הייצור של כלל המשק העומד על 17,050 מגה ואט. יצרניות האנרגיה הבולטות אחריה הן דליה אנרגיות עם כושר ייצור של 910 מגה ואט, ודוארד עם 850 מגה ואט.

הרכישה, שתמתין לאחר השלמת העסקה הרשמית לאיישורים רגולטורים שונים, ממצבת את איי סי פאוור בעמדה בה כושר הייצור המקומי שלה יעמוד על קצת יותר מ־1,200 מגה וואט, בעוד שהרגולציה הנוכחית מגבילה את היקף אחזקות ייצור החשמל הפרטי לעד 1,600 מגה וואט.

מנכ"ל OPC גיורא אלמוגי, צילום: אוראל כהן מנכ"ל OPC גיורא אלמוגי | צילום: אוראל כהן מנכ"ל OPC גיורא אלמוגי, צילום: אוראל כהן

החברה מחזיקה ב־OPC, תחנת הכוח הפרטית הראשונה שהופעלה בישראל (תחנת כוח גדולה בהספק של מעל 150 מגה וואט), והספק הייצור שלה עומד על כ־440 מגה וואט והיא פועלת מקיץ 2013.

הרכישה המיועדת של תחנת הכוח צומת אנרגיה תגדיל לעופר את נתח שוק החשמל בבעלותו בישראל, שעד היום עיקר פעילותו הייתה בדרום אמריקה, שם הוא מחזיק ב־4500 מגה וואט ביותר מעשר מדינות.

איי סי פאוור סרבו להתייחס לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות