אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר אוסר להעסיק מבקשי מקלט, אבל גובה מהם 20% מס צילום: עומר מסינגר

האוצר אוסר להעסיק מבקשי מקלט, אבל גובה מהם 20% מס

תשובת האוצר לעתירה של חברת ניקיון שדורשת ממנו להכיר במס שמוטל על עובדים זרים ועל מבקשי מקלט כהוצאות שכר: אסור להעסיק עובדים זרים בניקיון

07.06.2016, 07:47 | עמרי מילמן

כך נראה אבסורד: בשבוע שעבר עתרה חברת כוח האדם י.ב שיא משאבים המעסיקה עובדי ניקיון לבית המשפט באמצעות עו"ד רנאטו יאראק ממשרד מ. פירון ושות' נגד משרד האוצר כדי שהאחרון יחוייב להכיר בהיטל מס שמוטל על עובדים זרים ומבקשי מקלט כהוצאות שכר במכרזים ממשלתיים, ונענתה ב"מאחר ולפי הוראות תכנון הכספים והמשק אסור להעסיק עובדים זרים בעבודות ניקיון הרי שבקשת התמחור מתייתרת".

קראו עוד בכלכליסט

משה אשר מנהל רשות המיסים, צילום: אוראל כהן משה אשר מנהל רשות המיסים | צילום: אוראל כהן משה אשר מנהל רשות המיסים, צילום: אוראל כהן

על כך השיבה החברה כי "מענה זה אינו רלבנטי, שכן לא מדובר בעובדים זרים כי אם במבקשי מקלט, הנחשבים לתכליות לא מעטות כתושבים בישראל, גם אם ארעיים ועל תנאי,שאסור לגרשם ושחיוני לאפשר להם לעבוד כל עוד הם שוהים כאן". בהתאם לכך, מותר למבקשי מקלט לעסוק בניקיון.

ההיטל שאותו מבקשת חברת כוח האדם לכלול בסעיף הוצאות השכר במכרזי האוצר הוא היטל שגובה רשות המסים מעובדים זרים בשיעור של 20% משכרם. ב־2013 עתרה החברה נגד הרשות על שהיא גובה את ההיטל גם ממבקשי המקלט טרם התקבלה החלטה בנושא.

היטל עובדים זרים נועד להקטין את הביקוש לעובדים זרים ולעודד מעסיקים ישראלים לשכור עובדים מקומיים. משום כך תמוהה החלטתה של רשות המסים לגבות את ההיטל גם ממבקשי מקלט, שכן לפי החוק מדובר באזרחי מדינות זרות שהגיעו ללא אישור מוקדם ושהמדינה לא יכולה או לא רוצה לגרש אותם. בכך שהמדינה מאפשרת למבקשי המקלט לעבוד היא מקלה על מערכת הרווח הישראלית.

בכך שהאוצר לא מתמחר את ההיטל במכרזיו, הוא הופך את העסקתם של מבקשי המקלט ליקרה יותר.

ממשרד האוצר ורשות המסים נמסר כי "נמסור את עמדתנו בבית המשפט".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
כתבה ברמה רדודה . אותם מהגרים מאפריקה נחלקים
כתבה ברמה רדודה . אותם מהגרים מאפריקה נחלקים לשתי קבוצות - האחת היא מבקשי מקלט שהוכרו ככאלה . בוודאי שצריך לאפשר להם לעבוד בישראל ולהכיר במס שלהם . הקבוצה השניה היא מסתננים בלתי חוקיים - ולעיהם לא צריך להכיר . מבקשי המקלט הם אחוז זניח באוכלוסיה הזאת אבל חייבים להכיר בהוצאות שלהם כי הם באמת מבקשי מקלט . לגבי כל השאר - שיגישו בקשה - אם יצמאו כפליטים מבקשי מקלט אז סבבה ואם לא אז שיעזבו את המדינה בבקשה .
Bulb  |  07.06.16