אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בתרחיש קיצון של משבר כלכלי: 38 אלף משפחות לא יוכלו להחזיר את המשכנתא צילום: דוד הכהן

בתרחיש קיצון של משבר כלכלי: 38 אלף משפחות לא יוכלו להחזיר את המשכנתא

אלפי משקי בית בישראל יהיו בסכנה אם מחירי הדיור ירדו ב-25%, הריבית תעלה ל-5.6% והאבטלה תעלה ל-9.8%, כך לפי סקירת המפקחת על הבנקים

13.06.2016, 10:04 | רעות שפיגלמן

38 אלף משפחות לא יוכלו להחזיר את המשכנתא בתרחיש קיצון שנכלל בסקירת המפקחת על הבנקים על מצב הבנקאות בישראל ב-2015 המתפרסמת הבוקר (ב').

עוד מסקירת מצב הבנקאות בישראל:

בנק ישראל: חרם בינלאומי יגרור הפסד של 40 מיליארד שקל לבנקים

בנק ישראל מקדים את המלצות ועדת שטרום ומקדם בעצמו הקמת בנקים דיגיטליים

חברות כרטיסי האשראי תרמו ב-2015 פחות לרווח הנקי של הבנקים

הבנקים נזהרים מקנסות: "החמירו את הדרישות ללקוחות בחו"ל והפחיתו סיכונים"

הבנקים קיצצו ב-2015 בשכר ובמשרות, אבל עדיין פחות יעילים מרוב מדינות ה-OECD

תרחיש הקיצון בחן את ההשפעות על תיק האשראי של בנקים, שהנתח ממנו שמופנה לענף הנדל"ן, ובכלל זה משכנתאות, עומד על לא פחות מ-45%. לפי תנאי התרחיש, אם מחירי הדיור ירדו ב-25%, הריבית תעלה ל-5.6% והאבטלה תעלה ל-9.8%, 5% מהלווים, שהם 38 אלף משפחות, לא יעמדו בהחזרים, וההפסד לבנקים יגיע ליותר מ-7 מיליארד ש"ח.

בנוסף ציין הפיקוח על הבנקים כי הנתח הכה משמעותי של אשראי לתחום הנדל"ן והבינוי, כולל משכנתאות - העומד כאמור על 45% מכלל תיק האשראי של הבנקים - בתוספת הצמיחה המהירה בהיקפי האשראי למשקי הבית ויחסי הגומלין בין שני התחומים מעצימים את הסיכון של המערכת הבנקאית מנקודת מבט הצופה פני עתיד. 

המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, צילום: אלכס קולומויסקי המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר | צילום: אלכס קולומויסקי המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, צילום: אלכס קולומויסקי

ברקע, היקף תיק האשראי של חמשת הבנקים הגדולים בישראל, שהיקפו הסתכם ב-2015 בלמעלה מ-911 מיליארד שקל, עלה ב-5.3% ביחס לשנה המקבילה. נתח האשראי למגזר העסקי הצטמצם על חשבון עליה בהיקפי האשראי לאנשים פרטיים. פילוח תיק האשראי מראה כי 43% מהאשראי ניתן לענפים השונים במגזר העסקי, לעומת 44.5% בשנה הקודמת. האשראי לאנשים פרטיים כולל משכנתאות עמד על 47.5% לעומת 46% בשנה הקודמת, ונתח האשראי לפעילות לווים בחו"ל ירד ב-0.1% ותפס נתח של 9.4% מכלל האשראי. מבחינת פילוח של ענפי המשק עיקר האשראי למגזר העסקי ניתן לענף הבינוי והנדל"ן - זה תפס נתח של 12.6% ובמקום השני ענף המסחר שתפס נתח של 8.5% מכלל האשראי.

  עם זאת, מציין הפיקוח כי במהלך 2015 חל שיפור במדדים לאיכות תיק האשראי הכולל וניכרת מגמה משמעותית של צמצום ריכוזיות האשראי של הבנקים ללווים גדולים. פירוש הדבר שהבנקים מספקים פחות אשראי לחברות אחזקה וללווים גדולים על חשבון הגדלת אספקת האשראי לעסקים בינוניים וקטנים ולמגזר משקי הבית.

עוד נקודה חיובית בדומה למגמה המשתקפת בשנים האחרונות היא של שיעור ההוצאה הנמוך להפסדי אשראי. פירוש הדבר שהיקף הכספים שהבנקים נתנו כהלוואה ולא נגבים חזרה מצטמצם ביחס להיקפי האשראי שהמערכת הבנקאית מספקת.

אחד הלקחים מהעובדה שיש צמיחה ניכרת באשראי למשקי בית היא דרישת הפיקוח שהבנקים ישווק אשראי למגזר הקמעונאי (למשקי הבית ולעסקים הקטנים) רק ללווים שיש להם יכולת החזר ובנוסף להתאים את שיווק ההלוואות לאופי ולצרכים של משקי הבית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות