אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופט אורנשטיין: "באיזו רשות בעל שליטה לקח כספי לקוחות לצרכים שלו?" צילום: שאול גולן

השופט אורנשטיין: "באיזו רשות בעל שליטה לקח כספי לקוחות לצרכים שלו?"

שופט הפירוקים דן הבוקר בפירוק החברות בקבוצת הנדל"ן אדמה של אורן קובי: "לאן נעלם הכסף? זו שאלת מיליון הדולר. הכסף היה צריך להיות בנאמנות כי עוד לא שילמו את הכסף לבעלי הקרקעות. והנה - הכסף אינו שם"

13.06.2016, 10:08 | זוהר שחר לוי
"לאן נעלם הכסף – זו שאלת מיליון הדולר, כספי רוכשים שהופקדו בנאמנות נעלמו משם. באיזו רשות בעל השליטה לקח כסף של אנשים ועשה בו שימוש לצרכים שלו? די לי בזה, מה עוד שופט צריך?", מילים קשות אלו נאמרו הבוקר (ב') על ידי שופט הפירוקים בבית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, שדן בפירוק החברות בקבוצת אדמה של אורן קובי.

קראו עוד בכלכליסט

השופט אורנשטיין הסכים לבקשת בעל השליטה לארכה נוספת בת שבוע שלאחריה יפגשו שוב הצדדים בבית המשפט, כשקובי עצמו צפוי לעמוד על דוכן העדים ולהיחקר על גרסתו, לפיה פעל כדין ואין צורך להורות על פירוק החברות.

אורן קובי , צילום: עמית שעל אורן קובי | צילום: עמית שעל אורן קובי , צילום: עמית שעל

בתוך כך, נענה השופט לבקשת המפרק הזמני, עו"ד חגי אולמן, ואסר על קובי להיכנס למגדלי המוזיאון, שם נמצאים משרדי קבוצת אדמה וזאת למשך 14 ימים. בקשת המפרק הזמני להוציא צו הרחקה נולדה ל רקע טענות לפיהן פרץ למשרדים ונטל ציוד ובין השאר ציור של הצייר מנשה קדישמן.

השופט אורנשטיין שואל מזה כמה דיונים את באי כוחו של קובי לאן נעלם הכסף שהיה בחברות ובעיקר כספי רוכשים שהופקדו בנאמנות. גם הבוקר חזר על הדברים, אך התשובות טרם הגיעו. "איפה הכסף של הלקוחות שצריך להיות בחשבון פקדונות בנאמנות והם אינם מצויים שם?", שאל, "מדובר ב-14 מיליון שקל?".

בא כוחו הנוכחי של קובי, עו"ד שביט השיב: "הרוכשים הפוטנציאלים לא הפקידו שם את הכסף. וצריך להבין למה. הכסף לפי החוזים צריך להיות באדמה, אבל הוא לא שם".

השופט בורנשטיין הקשה ושאל מדוע הכסף לא שם, על כך השיב עו"ד שביט: "תשאל את הלקוחות".

השופט אורנשטיין: "לאן נעלם הכסף? זו שאלת מיליון הדולר. הכסף היה צריך להיות בנאמנות כי עוד לא שילמו את הכסף לבעלי הקרקעות. והנה לנו, הכסף אינו שם. בדו"ח לרואה החשבון יש הערה על זה, עם הערת עסק חי של מבקרי החברות. נעלם הכסף. בעל השליטה, מה עשית עם הכסף שלא שלך? ומדובר במיליונים? אומר המפרק הזמני אולמן שקובי שיפץ דירות בכסף הזה, שיש קבלות על כך שנסע לחו"ל, אבל הכסף הזה לא שלו. הוא היה צריך להיות שמור בנאמנות".

"הכסף אמור היה לממן את רכישות הקרקעות", ענה על כך עו"ד שביט, אך גם תשובה זו לא סיפקה את השופט.

"יש כאן כסף שאין חולק שלקוחות נתנו לאדמה והפקידו באדמה", אמר אורנשטיין. "הכסף לא של אדמה, גם בדו"ח רו"ח כתוב שזה פיקדונות והכסף נעלם מהפיקדונות. אני שואל את בעל השליטה באיזה רשות לקחת כסף של אנשים שהפקידו בנאמנות ועשית שימוש לצרכים שלך? זה עשרות מיליונים. כתוב בדו"ח שהכספים נעלמו וזה במיליונים. די לי בזה, מה עוד שופט צריך?".

אורנשטיין הוסיף, "יש תהיות קשות מאוד לגבי התנהלות החברות, כך לא מנהלים עסק. לא לוקחים פיקדונות של לקוחות ומעלים אותו לחברה למעלה כדי להשתמש בכסף, ויש קבלות על שימוש לשיפוץ דירות פרטיות, יש קבלות על שיפוץ משרדים ב-10 מיליון שקל, זה כסף של אנשים. קובי ניצל את העובדה שהחברה על סף חדלות פירעון, יש כאן הר כגיגית".

בסוף דבריו של השופט הבהיר עו"ד שביט בפני בית המשפט כי כל סכום שהחברה האם חייבת יוחזר לאדמה.

טענות המפרק הזמני על התנהלות כספית בעייתית של קובי ולקיחת כספי רוכשים הן לא הדבר היחיד שהרגיז את שופט הפירוקים. גם הטענות של עו"ד אולמן לפיהן נכנס קובי, לאחר מתן צו הפירוק הזמני, למשרדי אדמה במגדלי המוזיאון בניסיון לפרוץ למקום כמו גם הטענה כי נלקח מהמקום ציוד על ידו, העלו את חמתו של השופט.

"אני ראיתי את זה ונדהמתי", אמר השופט לבא כוחו של קובי. "אין לו רשות להיכנס לשם, ולקחת ציוד משם. מה הוא רוצה שאני אוציא נגדו צו מאסר?".

על כך הגיב עו"ד שביט כי באותו מועד לא ידע קובי כי נתן צו פירוק זמני לחברות הנוספות בקבוצה ולכן לא ידע שאסור לו להיות במקום. עוד לדבריו, יש במקום מצלמות אבטחה שתיעדו את המקרה וניתן לבדוק כי הוא לא נטל מהמשרדים דבר. "אם נלקח ציור של קדישמן", אמר עו"ד שביט, "שיגישו תלונה למשטרה, אבל הוא לא לקח דבר, לא ציורים וגם לא את מסכי הפלזמה".

עו"ד אולמן עצמו חזר על תיאור המקרה ועל ההתנהלות הלא תקינה לדבריו של בעל השליטה קובי. דבריו הוציאו את קובי משלוותו שקרא: "הוא אומר דברים לא נכונים, תסתכלו במצלמות האבטחה". השופט אורנשטיין הזהיר את קובי כי אם לא ירגע הוא ייצא מהאולם וציין כי ייבדק התיעוד של המקרה. "מי יפצה אותי על הנזק התקשורתי?", סינן קובי.

בית המשפט קבע דיון נוסף בבקשת הפירוק שיתקיים בעוד שבוע, אז צפוי בעל השליטה להיחקר על דוכן העובדים כמו גם נציגי העובדים שהגישו את בקשת הפירוק לחברות הנוספות. בנוסף, נאסר על קובי להיכנס למגדלי המוזיאון למשך 14 יום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

11 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
תשובות לשאלות
איך מרשה לעצמו לקחת כסף של לקוחות לכיסו? כי ראה שההשלכות לא משמעותיות, גם אם יקבל 5 שנים בכלא מבחינתו זה בסדר. אם היה מקבל 20 שנה וחילוט מלא ופיצוי לנפגעים אולי היה חושב פעמיים ומה עוד שופט צריך? לא יודע, מה באמת? אולי מעצר עד תום ההליכים יעודד אותו לפרוע חובותיו
14.06.16
לכל התגובות