אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברגע האחרון בהתערבות כחלון: חוק בניית המלונות בחופים לא יעלה היום להצבעה צילום: עומר מסינגר

ברגע האחרון בהתערבות כחלון: חוק בניית המלונות בחופים לא יעלה היום להצבעה

הסעיף שעורר את זעמם של הארגונים הסביבתיים ושהביא לבלימת אישור החוק הוא זה שהוסף במחטף רק בדיון האחרון להצעת החוק ולפיו יאושר גם לבתי מלון קיימים להוסיף או להסב 20% בנייה עבור דיור קבע ולא רק למלונות

13.06.2016, 12:39 | רוני זינגר

ברגע האחרון נפל מסדר היום "חוק המלונות" של שר התיירות יריב לוין והוא לא יעלה היום להצבעה בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת.

התפנית שאירעה ברגע האחרון התאפשרה בעקבות התערבות שר הגנת הסביבה משה כחלון - ממלא המקום במשרד במקומו של השר המתפטר אבי גבאי - וזאת גם על רקע לחץ של הארגונים הסביבתיים. הסעיף שהביא לבלימת אישור החוק היום הוא סעיף שהוסף במחטף רק בדיון האחרון להצעת החוק ולפיו יאושר גם למלונות קיימים ובנויים להוסיף או להסב 20% בנייה עבור דיור קבע ולא רק להלנה כבתי מלון.

הסעיף, שלא היה במקור חלק מהצעת החוק גרם לסערה גדולה בוועדה אך למרות זאת ולאחר גיוס כללי של הקואליציה, אושר החוק בשבוע שעבר והיה אמור להיות מאושר היום במליאת הכנסת. על פי ההצעה, שהביא כאמור שר התיירות לוין, יאושרו הקלות משמעותיות בבניית מלונות על קו החוף ולמלונות יאושרו גם אחוזי בנייה עבור דיור קבע.

הדבר עורר את זעם הארגונים הסביבתיים וחברי כנסת מהאופוזיציה שטענו כי בכך המדינה תכשיר בנייה לעשירים על קו החוף - בנייה שכבר נאסרה בעבר על ידי בית המשפט העליון. 

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין , צילום: נמרוד גליקמן עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין | צילום: נמרוד גליקמן עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל אדם טבע ודין , צילום: נמרוד גליקמן

הבוקר פנה ארגון אדם טבע ודין ליועץ המשפטי של הכנסת וקראה לו למנוע את ההצבעה על חוק המלונאות של יריב לוין משום שעברה בוועדת הפנים בניגוד לתקנון הכנסת. הארגון דרש דיון מחודש בהצעת החוק, ששונתה משמעותית בדיון האחרון. כאמור בצהריים הוסרה ההצעה מסדר היום של המליאה.

עו"ד עמית ברכה מנכ"ל אדם טבע ודין בירך את השר כחלון על ההתערבות בנושא ואמר: "אין ספק שהלחץ הציבורי גרם לח"כים להבין את מסוכנות הצעת החוק לחופים ששייכים לציבור והצעת החוק ההרסנית לא תצורף לספר החוקים של הכנסת. אנו נמשיך להאבק על חיזוק ההגנות לחופים גם במסגרת תמ"א 1".

ח״כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) מסרה "השגנו ניצחון משמעותי במאבק שלנו להצלת החופים של מדינת ישראל. החליטו שלא לעלות את הצעת החוק של השר לוין שהייתה עלולה לגרום להרחבה ובנייה של מלונות בחופים, תוך כדי הרס וצמצום רצועת החוף של מדינת ישראל. מדובר כאן במאבק ממושך שלא נגמר, ואנחנו לא נפסיק עד שלא יבטלו את הצעת החוק להרס החופים לחלוטין, וירחיבו את חוק הגנת החופים כך שכל התוכניות הישנות לבנייה על החופים יבוטלו".

שר התיירות יריב לוין מסר בתגובה: "הדיון וההצבעה בנושא החוק נדחו למועד אחר עקב קיצור סדר היום של מליאת הכנסת. זאת כדי לאפשר לחברי הכנסת השתתפות בשמחה משפחתית של אחד הח"כים. ההצעה תובא להצבעה במועד הקרוב האפשרי".

מור גלבוע, מנכ"ל ארגון "מגמה ירוקה": "הצעת החוק להחרבת חופי ארצנו ירדה מסדר יומה של הכנסת אבל הסכנה ממש לא נעלמה. וזה רק עניין של זמן עד שתעלה שוב להצבעה במליאה. רק זעקה ציבורית אדירה תוכל לעצור את רוע הגזרה של יריב לוין שנועדה אך ורק לקדם מגורי יוקרה במסווה של מלונאות על חשבון החופים הפתוחים והטבעיים שכולנו כל כך אוהבים. אנחנו קוראים לציבור הרחב להגיע להפגנה היום מול כנסת ישראל ולהצטרף אלינו לדרישה מהח"כים להתנגד לחוק ולפעול להצלת החופים"

.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

14 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
אני דווקא מזהה ספין של כחלון. אחרי שדאג
אני דווקא מזהה ספין של כחלון. אחרי שדאג לחברו קובי מימון ב: 1. מתווה הגז 2. 20% בנייה נוספת למגורים (רק לדוגמה - הפרויקט של נצבא בראש העין של 1,500 דירות שיקפוץ פתאום לקרוב ל 2,000 3. 20% גם למלונות (נצבא בונה כמה וכמה מלונות. אחד מהם ענק על חוף הים של נתניה) אני מציע המשך מעקב על ידי האזרחים. צפו לפיתולים של כחלון בהמשך הדרך 
Dice  |  13.06.16
11.
תודה לשר משה כחלון שמנע את מכירת חופי
תודה לשר משה כחלון שמנע את מכירת חופי הים, שאותם רוצה שר התיירות לוין לתת במתנה לעשרון העליון . בנייה לגובה על רצועת החוף יש לה השלחות מעבר לגובה הבניין. משפיעה על זרימת האוויר צח ופגום בתוך השכונות הסמוכות, על אור וחושך על מבנים של כל הסביבה, על צפיפות רכבים ועל מפגע חניה. חוף הים הוא מקום בילוי חינם לאוכלוסיות חלשות. בניית רצועת מלונות לאורכו, תסגור נגישות לחופי הרחצה חינם. מירה שחורי, אדריכלית
Radio  |  13.06.16
לכל התגובות