אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רכישת לינקדאין: פרידה מהחזון של סטיב באלמר צילום: בלומברג

פרשנות

רכישת לינקדאין: פרידה מהחזון של סטיב באלמר

המנכ"ל הקודם של מיקרוסופט ניסה להפוך אותה לחברה שמייצרת מכשירים ותוכנה שעובדים יחד ולשם כך השיק את מוצרי סרפס וקנה את חטיבת המכשירים של נוקיה. העסקה הנוכחית מסמנת ויתור סופי על החזון הזה והתמקדות בשוק התוכנה והמוצרים המקוונים

13.06.2016, 18:34 | עומר כביר

רכישות גדולות מהוות לעיתים קרובות נקודת ציון משמעותית לרגע שבו חזון חדש יוצא לדרך. הן גם מסמנות את הרגע שבו אפשר לקבור סופית חזון ישן. ואם למישהו היה עוד ספק, הרכישה הנוכחית של לינקדאין סתמה את הגולל על החזון הנועז שמנכ"ל מיקרוסופט הקודם, סטיב באלמר, הוביל בשנותיו האחרונות בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

בשנותיו האחרונות בתפקיד באלמר רצה מאוד להפוך את מיקרוסופט לאפל החדשה. חברה שמייצרת מכשירים ותוכנה שעובדים יחד בשילוב מדהים, ויוצרים חוויה קסומה ובלתי ניתנת להחלפה בעבור משתמש הקצה. תקופה זו כללה מהלכים נועזים כמו השקת מכשירי Surface, וגולת הכותרת שלה היתה רכישת חטיבת המכשירים של נוקיה בעסקה בשווי 7.2 מיליארד דולר שהוכרזה בספטמבר 2013.

סטיב באלמר. להתראות נוקיה, שלום לינקדאין, צילום: רויטרס סטיב באלמר. להתראות נוקיה, שלום לינקדאין | צילום: רויטרס סטיב באלמר. להתראות נוקיה, שלום לינקדאין, צילום: רויטרס

באלמר ראה בעסקה "צעד נועז אל העתיד", כדבריו. בפועל זה היה אחד הצעדים האחרונים שלו במיקרוסופט, וההכרזה על העסקה הגיעה אחר שבאלמר כבר הודיע על פרישתו הצפויה מכס המנכ"ל.

העסקה עצמה נסגרה רק באפריל 2014 ובעבור נאדלה היתה בגדר עצם בגרון שהוכנסה לשם על ידי קודמו בתפקיד. הפעילות של חטיבת מכשירי המובייל החדשה לא תאמה את האסטרטגיה החדשה שנאדלה רצה להוביל, והתמקדה בתחום התוכנה והשירותים המקוונים, והוא עשה כמיטב יכולתו על מנת להיפטר מהעצם הזו מהר ככל האפשר.

ביולי 2014 יצאה מיקרוסופט לסבב קיצוצים נרחב של 18 אלף משרות, רובן בפעילות המובייל של החברה. מאז היתה החטיבה קורבן לכמה קיצוצי עומק נוספים, בין השאר על רקע מכירות חלשות. ביולי שעבר רשמה מיקרוסופט מחיקת שווי בסך 7.6 מיליארד דולר בעקבות הרכישה, ובמאי הכריזה על מכירת חטיבת הטלפונים הסלולריים הפשוטים שלה חזרה לנוקיה (ליוזמה עסקית חדשה משותפת לנוקיה ופוקסקון).

מעט מאוד נשאר מעסקת הענק ההיא ומהחזון של באלמר. כעת, עם ההשקעה המאסיבית בתחום פעילות אחר לחלוטין, זה כבר ברור - מיקרוסופט אולי תמשיך לייצר מכשירים, אבל זו לעולם לא תהיה פעילות מרכזית שלה. החזון של באלמר, כמו באלמר עצמו, כבר לא חלק מהחברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות