אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נקודת התורפה של שירותי הביון: ג'יהאד הבודדים לא זקוק לרשתות מימון הטרור צילום: איי אף פי

נקודת התורפה של שירותי הביון: ג'יהאד הבודדים לא זקוק לרשתות מימון הטרור

הטבח באורלנדו הוא עדות לכך שהתשתית שהניח דאעש במערב היא רעיונית ולא רק פיזית. במקרים כאלו המעקב אחר צינורות הכסף הוא עקר

14.06.2016, 08:23 | דורון פסקין

עומאר מאטין שביצע את הרצח ההמוני באורלנדו, פלורידה, הוא דוגמה נוספת לזן חדש של טרור שמתפשט ברחבי העולם. פחות פעילות ארגונית מסודרת ויותר התארגנויות ספונטניות של "זאבים בודדים" בהשראת ארגון המדינה האסלאמית. דפוס הפעולה הזה, שבו נתקלנו גם בקרב מחבלים פלסטינים, ימשיך להתקיים גם אם הישות המדינית של דאעש בסוריה ובעיראק תחדל מלהתקיים. יתרה מכך, המפלות הצבאיות של דאעש בסוריה ובעיראק מגבירות את סכנת הפיגועים ברחבי העולם.

קראו עוד בכלכליסט

הפיגוע הרצחני במועדון הלילה מגיע ימים אחדים בלבד אחרי שארה"ב דיווחה על שורת הצלחות במאבק במקורות המימון של ארגון דאעש - אבן היסוד באסטרטגיה האמריקאית נגד הארגון הג'יהאדיסטי. בשימוע שנערך בסנאט בשבוע שעבר אמר, דניאל גלייזר, סגן שר האוצר הממונה על המלחמה במימון הטרור כי המדיניות האמריקאית כנגד מקורות המימון של דאעש "מניבה פירות". הוא אמנם העריך כי בשנה שעברה דאעש הכניס לקופתו כמיליארד דולר ממקורות שונים, אך הדגיש כי הלחץ הצבאי המופעל על הארגון בסוריה ובעיראק כולל התקפות מהאוויר על הבנקים של דאעש, ואלו עושות את שלהן. זו הסיבה, לפי גלייזר, שדאעש הודיע אשתקד על קיצוץ של כ־50% בשכרם של לוחמיו.

הרוצח עומר מאטין, צילום: אי אף פי הרוצח עומר מאטין | צילום: אי אף פי הרוצח עומר מאטין, צילום: אי אף פי

לפי הערכות המודיעין בארה"ב, ההתקפות האוויריות על הבנקים של דאעש השמידו לפחות כ־100 מיליון דולר במזומן, זאת בנוסף למתקני נפט ומרכזים לוגיסטיים של הארגון. בשימוע הסביר גלייזר כי השילוב המנצח במלחמה בהכנסות דאעש הוא כוח צבאי, שיתוף מידע מודיעיני ומאמץ דיפלומטי. יחד עם זאת, גם האמריקאים מודים שלמרות הלחץ, דאעש ממשיך לייצר הכנסות ממכירת נפט וגז, סחיטה, ביזה, מיסוי, כופר ותרומות מחו"ל. מנגד, גם דאעש נערך לשינויים ובשנה האחרונה הוא הקים משרד המתאם את ביזת האתרים הארכיאולוגיים באזורים שבשליטתו ומכירת הפריטים הארכיאולוגיים בשוק השחור.

נקודת התורפה של המלחמה במקורות המימון של דאעש ודומיו היא רשתות המימון הפרטיות במדינות המפרץ הערביות. ממשלות המפרץ אמנם נקטו צעדים חריפים ביותר נגד איסוף תרומות במסגדים וברשתות החברתיות והחמירו את הענישה למי שמנסה להצטרף לדעאש, אולם פעילות זו נמשכת מתחת לאפם של כוחות הביטחון המקומיים. חודש הרמדאן שהחל בשבוע שעבר אף לווה בהגברת פעילות איסוף הכספים במסגדים.

ישנו היבט נוסף למלחמה בטרור האסלאמי הקיצוני, שם ההצלחה של המערב פחות מרשימה ואפקטיבית. מיד עם פרסום הידיעות כי מי שעומד מאחורי הרצח ההמוני באורלנדו הוא איש דאעש, הוצפו הרשתות החברתיות בערבית באלפים רבים של מסרי תמיכה, שמחה ועידוד, כשרבים מהמשתמשים מחליפים את תמונת הפרופיל שלהם לתמונת המחבל. זה שוב מוכיח כי בעידן של היום, שדה הקרב הווירטואלי הוא לא פחות חשוב משדות הקרב בסוריה ובעיראק או מהמאמצים לייבש את מקורות המימון של הג'יהאד.

הכותב הנו מומחה לכלכלות המזרח התיכון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות