אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: המפקחת על הבנקים תוכל לעצור סגירת סניפים צילום: אריאל שרוסטר

מסתמן: המפקחת על הבנקים תוכל לעצור סגירת סניפים

מדובר ביוזמה של הכנסת שהציעה את הרעיון לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. ועדת הכלכלה תקיים בימים הקרובים דיון בנושא

14.06.2016, 08:05 | רעות שפיגלמן
המפקחת על הבנקים חדוה בר צפויה לקבל לידיה את הסמכות לעצור סגירה של סניפי בנקים ספציפיים. מדובר ביוזמה של הכנסת שהציעה את הרעיון לפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. ועדת הכלכלה תקיים בימים הקרובים דיון בנושא. כיום למפקחת על הבנקים אין סמכות למנוע מבנק לסגור סניף מסוים, אך הבנקים המסחריים מחויבים לעדכן את הפיקוח על כוונתם לסגור סניפים.

קראו עוד בכלכליסט

מאחר והבנקים נוקטים במהלכים של סגירת סניפים וצמצום מערך הטלרים (שעליו הבנקים לא נדרשים לדווח לפיקוח על הבנקים) כחלק ממאמצי ההתייעלות שלהם, בפיקוח על הבנקים מעוניינים לקבל את הסמכות לעצירת סגירת סניפים לידיהם.

בנק לאומי מוביל בסגירות

נכון לסוף 2015 בישראל פועלים 1,152 סניפים של בנקים. כלומר, בין 2014 ל־2015 נסגרו 24 סניפים נטו.

הבנק שסגר את מספר הסניפים הגדול ביותר הוא בנק לאומי שסגר 61 סניפים במהלך 2015.

מ־2004 ועד 2012 ניתן היה לראות מגמה של עליה במספר הסניפים של הבנקים מ־1,001 ל־1,208 ומאותה שנה חלה ירידה הדרגתית. בעיקר הודות לכף שלקוחות רבים עברו לבצע מספר רב של פעולות באמצעות הסלולר, האינטנרט, שירות הלקוחות הטלפוני והעמדת הממוכנות המצויות בסמוך לסניפים.

הפעולות בערוצים האלו זולות יותר וביצוען באופנים הללו חוסך גם כסף רב למערכת הבנקאית.

הירידה במספר הסניפים התרחשה בעיקר בערים הגדולות, שם התבצעו מיזוגים של סניפים קרובים. מנגד, בפריפריה ובישובים הערביים ניתן לראות מגמה של עליה במספר הסניפים, כך עולה מהסקירה של הפיקוח על הבנקים שהתפרסמה אתמול במסגרת הדו"ח של בנק ישראל ל־2015.

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, צילום: דוברות הכנסת יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל | צילום: דוברות הכנסת יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל, צילום: דוברות הכנסת

 

בעיה למבוגרים

לקוחות רבים של הבנקים שמחים על האפשרות לבצע פעולות בערוצים ישירים כמו הסלולר והאינטנרט, גם בשל הנוחות וגם בשל העלות הפחותה, אך השינויים הללו מקשים על האוכלוסיה המבוגרת שמתקשה לאמץ הרגלים חדשים, בעיקר כאלו הקשורים לעולם הטכנולוגי.

כך, למשל, כשבנק לאומי יזם לפני כמה חודשים את סגירת מערך הטלרים בסניף שלו בקצרין - שהוא סניף הבנק היחיד שפעיל בעיר - רבים התלוננו על כך שאין באפשרותם לקבל עוד מענה אנושי ישיר ופרונטלי.

הבעיה מתעוררת גם בקרב לקוחות שלמשל לא מצליחים למשוך כסף מהכספומט כי כרטיס האשראי שלהם נגנב או נבלע בכספומט ומבקשים להיכנס לסניף כדי למשוך כסף מהאשנב.

נכון להיום, תושב קצרין שיקלע למצב כזה ידרש לפנות לסניף של בנק לאומי בעיר אחרת. אך הסניפים הקרובים ביותר לקצרין ממוקמים בבני יהודה, חצור וטבריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות