אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טבע עשויה למחוק 260 מיליון דולר בשל ויתור על זכויותיה בתרופה של מסובלאסט צילום: עמית שעל

טבע עשויה למחוק 260 מיליון דולר בשל ויתור על זכויותיה בתרופה של מסובלאסט

כישלון ניסוי גרם לטבע לוותר ללא תמורה על 60% מהזכויות בתרופה של החברה האוסטרלית לטיפול באי־ספיקת לב. היקף המחיקה מהווה כ־1% מההון העצמי של טבע

15.06.2016, 07:33 | דרור רייך

טבעויתרה ללא תמורה על זכויותיה (60%) בתרופה שמפותחת על ידי החברה האוסטרלית מסובלאסט (Mesoblast). זאת לאחר שהחברה נכשלה בניסוי קליני בשלב 3 בתרופה Revascor, לטיפול בכשל לב כרוני.

בעקבות כישלון הניסוי המסחר במניה בבורסה האוסטרלית הושהה לעשרה ימים מ־2 ביוני ועם חידושו קרסה המניה ב־42%. כעת שווי השוק של מסובלאסט עומד על 423 מיליון דולר אוסטרלי בלבד (308 מיליון דולר). 

קראו עוד בכלכליסט

על פי הערכות, טבע, בניהולו של ארז ויגודמן, תצטרך לבצע הפרשה, שלא במזומן, של 260 מיליון דולר בדו"חות הרבעון השני של 2016 בשל השקעתה בפיתוח התרופה. סכום זה מהווה כ־1% מההון העצמי של החברה.

טבע תישאר עם אחזקה של 14.6% בחברה האוסטרלית, לאחר שקיבלה את המניות עם רכישת ספלון ב־6.8 מיליארד דולר ב־2011. על פי הערכות, טבע תצטרך להוריד ממאזנה 30 מיליון דולר בשל הירידה בשוווי אחזקתה בחברה ל־45 מיליון דולר.

הניסוי, שכלל 600 מטופלים, נכשל לאחר שבבדיקה של 175 החולים הראשונים לא נמצאו תוצאות מובהקות לכך שהטיפול יכול להפחית באופן משמעותי אשפוזים או תמותה בשל אי־ספיקת לב. עם זאת, לא נמצאו בניסוי בעיות בטיחות, ולכן ועדת הניטור נתנה המלצה להמשכת הניסוי. "אנחנו מאוד מרוצים מכך שהחזירו לנו את הזכויות, ועכשיו אנחנו נניע את התוכניות", אמר מנכ"ל מסובלאסט סליביו איטסקו בשיחה עם רויטרס.

"התמיכה התפעולית שקיבלנו מטבע היתה מעולה, ואנחנו מקווים להשלים את הניסוי עד סוף השנה. יש לנו את המימון כדי לסיים את הניסוי הקליני, אבל אנחנו מחפשים שותפות בדמות חברה גדולה, שמחויבת לתחום אי־ספיקת הלב, שתעזור לנו למכור את הטיפול אם יתקבל האישור. אנחנו כבר נמצאים במגעים ראשוניים עם שותפים פוטנציאליים".

בתגובה לנטישת טבע מחלקת המחקר של בנק ההשקעות קרדיט סוויס הורידה את התחזית למניית מסובלאסט מ־10 ל־5 דולר, אך ציינה כי מסובלאסט עשויה למצוא שותף חדש בעתיד. בעוד בהנהלת מסובלאסט אישרו שיש להם גב פיננסי שיוכל לתמוך בעלייה בהוצאות על המחקרים בתחום אי־ספיקת לב, בקרדיט סוויס ציינו כי יש חוסר בהירות לגבי מי יספק את המתקנים לניסויים. בנוסף, ציינה קרדיט סוויס כי מסובלאסט עשויה ליהנות מהאצה של תוכניות הפיתוח שלה.

אי־ספיקת לב היא מצב שבו הלב איננו מסוגל לעמוד בדרישת אספקת הדם של האיברים השונים בגוף. כ־2% מאוכלוסיית העולם לוקים במחלה זו, כשמעל גיל 65 השכיחות מגיעה ל־10% מהאוכלוסייה. בארה"ב בלבד כמעט מיליון איש מתאשפזים מדי שנה עקב אי־ספיקת לב ו־50 אלף מתים. קרדיט סוויס דיווח כי בחודש שעבר נרשמו מכירות שיא של 4.1 מיליארד דולר בתרופות לטיפול באי־ספיקת לב.

ארז ויגודמן מנכ"ל טבע ארז ויגודמן מנכ"ל טבע ארז ויגודמן מנכ"ל טבע

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות