אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סוף למשבר? משרד האוצר הסכים להעברת 100 מיליון שקל לישיבות צילום: עומר מסינגר

סוף למשבר? משרד האוצר הסכים להעברת 100 מיליון שקל לישיבות

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני: "עד שלא אראה את הצעת המחליטים - לא אאמין"; לדבריו, לא יביא לאישור את ההעברות התקציביות שממתינות לדיון - עד ליישום הנוהל החדש

15.06.2016, 20:55 | רוני זינגר

אחרי שבועות ארוכים של מאבקים וכיפופי ידיים נראה כי המשבר בין יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, לאוצר עומד בפני סיום: המשרד הסכים להעביר כ-100 מיליון שקל עבור תקצוב ישיבות, ובכך להחזיר על כנו את התשלום עבור כל תלמיד ישיבה כפי שהיה עוד בטרם "גזירות לפיד".

קראו עוד בכלכליסט

גפני אמר הערב ל"כלכליסט": "מדובר בכיבוד הסכם קואליציוני שכחלון והפקידות באוצר התחייבו אליו. הדבר סוכם כבר לפני כשבוע אבל עד שלא אראה את הצעת המחליטים בעניין לא אאמין". ייתכן שההצעה בעניין תובא לאישור כבר בישיבת הממשלה הקרובה.

לדברי גפני, "בפגישה האחרונה שלי עם שר האוצר הוא אמר שיכבד את ההסכם הקואליציוני, אבל מאז הכל מתנהל בעצלתיים. גם אני לא רוצה להצביע בעד תקציב דו שנתי ובכל זאת אני בעד כי זה חלק מההסכם. זה לא שידי על העליונה, מדובר בקיום הסכמים".

ישיבת חברון, צילום: חיים צח ישיבת חברון | צילום: חיים צח ישיבת חברון, צילום: חיים צח

גפני הוסיף כי למרות אותה העברה תקציבית שסוכמה, הוא אינו מתכוון להעביר את ההעברות התקציביות שממתינות זה חודשים לדיון בוועדה, כל עוד האוצר לא יקיים את נוהל ההעברות התקציביות החדש שסוכם. על פי הנוהל, פקידי האוצר נדרשים להביא בפני חברי הוועדה את מלוא הפירוט על ההעברה המתבקשת וכן מדוע היא אינה חלק מבסיס התקציב. השבוע העביר גפני שתי בקשות להעברה של כ-260 מיליון שקל, מאחר שלדבריו היא הובאה על פי הנוהל. כרגע ממתינות העברות של 14 מיליארד שקל שטרם נידונו.

ההסכמים הקואלציוניים של יהדות התורה דורשים כמה סעיפים שטרם מולאו; בראשם - הבטחת הכנסה לאברכים שיקרה ללבו של גפני ונמצאת בתהליכי קידום, וכאמור החזרת ערך הנקודה - התשלום - לתלמידי הישיבות, כפי שהיתה לפני עידן לפיד במשרד האוצר. תקצוב הישיבות עד 2012 עמד על כמיליארד שקל, כאשר התקציב הרשמי עמד על 910 מיליון שקל והיתרה הועברה במסגרת העברות תקציביות קואליציוניות. בתקציב 2013 קוצץ תקציב הישיבות באופן חד ל-650 מיליון שקל. ואולם בהמשך הוסכם על תוספת של 130 מיליון שקל. בתקציב 2014 קוצץ עוד יותר תקציב הישיבות ל-450 מיליון שקל; ואולם גם לתקציב זה נוספו 130 מיליון שקל -  לאחר עימותים מתוקשרים בין סיעות יש עתיד והבית היהודי. בסיכומו של דבר יעמוד השנה תקציב הישיבות על 580 מיליון שקל.

בפועל, תלמיד ישיבה רווק מקבל תמיכה חודשית של 240 שקל לעומת 477 שקל שקיבל ב-2012; ואילו תלמיד נשוי מקבל 432 שקל בחודש לעומת 858 שקל שקיבל ב-2012. כעת יוחזרו התמיכות למצבן כפי שהיו ב-2012.

בישראל ישנם כ- 130 אלף תלמידי ישיבות. מתוכם כ-40 אלף ישיבות "בוגרות" ועוד 75-80 אלף תלמידי כוללים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות