אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיכום כנסת שבועי: סולחה פיצוץ צילום: נמרוד גליקמן

סיכום כנסת שבועי: סולחה פיצוץ

גפני קיבל תקציב לישיבות והמשבר עם כחלון נרגע. למה השר לאיכות הסביבה כחלון יצא נגד שר האוצר ומהם כישורי מנכ"ל הכנסת החדש

16.06.2016, 09:12 | רוני זינגר

1. כתב חרוץ מכלי תקשורת חרדי מוביל תפס אתמול את יו"ר ועדת הכספים משה גפני בלשכתו בכנסת. הוא שלף מצלמה, והקליט בווידאו: ״קיבלת הצעה משר האוצר כחלון לכהן כשר כלכלה?״ ירה לעברו וגפני הסתכל למצלמה והשיב: ״קיבלתי, אני מקבל כל הזמן הצעות״.

זהו אישור פומבי ראשון של גפני לפרסום שנחשף ב״כלכליסט״ בשבוע שעבר ולפיו לפני כשבועיים הגיעו מנכ״ל משרד האוצר שי באב"ד וראש מטהו של שר האוצר, ארז חלפון, לביתו של גפני בבני ברק והציעו לו עסקה קוסמת: משרד הכלכלה על חשבון המפתח של "כולנו" ובכך יפנה את כיסא יו"ר ועדת הכספים היוקרתי. גפני השיב בשלילה, גם זה נכתב ב"כלכליסט".

הפרסום הוליד מלחמת עולם. לשכת כחלון טענה כי הפרסום שקרי, ודאגו לתדרך את הפונים אליהם שזו המצאה שנולדה בראשם של שני עיתונאים. עוד באותו הערב התקשר בכיר מסביבת כחלון בבהילות לאנשי גפני ודרש שהיו"ר יצא בפומבי ויכחיש את הפרסום. גפני לא יצא עד כה בשום הכחשה. להפך, העיתונות החרדית דיווחה בהרחבה על הפגישה באותו מוצ״ש בבני ברק.

ציר כחלון-גפני לא זורם על מי מנוחות. מאז חוק ההסדרים האחרון, דרך אי קיום ההסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה במלואם ועבור בדרישה לקיום נוהל ההעברות התקציביות בוועדה, גפני והאוצר בפיצוץ מתמיד. בשבועות האחרונים נפגשו השניים בארבע עיניים בתל אביב והסדירו עניינים. בשבוע שעבר הגיעה גם פגישה בין גפני לאנשי אגף התקציבים אך כל זה לא הרגיע את ההתפרצות של כחלון בישיבת ראשי הקואליציה האחרונה, שבה התלונן על הקושי הרב בעבודה עם גפני. בעיתונות החרדית צוטט ראש הממשלה נתניהו כאומר "אולי הוא רוצה להיות ליצמן?".

הוא כבר ידע שההצעה לקבל משרד ממשלתי נדחתה על ידי גפני, שרוצה להמשיך לשבת על ה״שיבר״ של המדינה. באותו היום אחר הצהריים נפגשו גפני וכחלון במליאת הכנסת. עדים דיווחו על סולחה נוספת – "כחלון הסביר שלא באמת כעס כמו שדווח", אמר מי שנכח. העברות תקציב של מיליארדים ממתינים בקנה לרגיעה בשטח. ביממה האחרונה נראה כי הצדדים הגיעו להבנות ולפי דיווחים השיג גפני את תקציב הישיבות שרצה בהיקף כ־130 מיליון שקל ובתמורה יעלה את הבקשות התקציביות של האוצר בוועדה.

2. ובינתיים בכולנו: התפטרותו של השר להגנת הסביבה אבי גבאי יצרה במפלגה מתח מסוים, מי יהיה מחליפו. מצחיקים. הם לא הבינו שבעיניו של ראש סיעתם איש מהם לא מתאים להיות שר ויותר מזה – הוא צריך את כל הנמלים השחורות בשוחות הכנסת, בחודשי הקיץ הקרובים שבהם תערך המלחמה על אישור חוק ההסדרים ותקציב המדינה.

זו הסיבה שכחלון סיכם עם נתניהו על הקפאת סבב התיקים בממשלה עד אחרי מושב הקיץ, אין צורך בזעזועים מיותרים כרגע. כך קרה שתיק הגנת הסביבה של גבאי מוחזק באותן הידיים, ידיו של שר האוצר – דיסוננס שמתקשה להתיישב בימים אלה למשל ב"חוק המלונות" של השר יריב לוין, שזוכה לביקורת עזה מצד הארגונים הסביבתיים בעיקר לאור הפגיעה הקשה האפשרית בחופי הים ובשטחים פתוחים.  

משה כחלון, שר האוצר, צילום: אמיל סלמן   משה כחלון, שר האוצר | צילום: אמיל סלמן משה כחלון, שר האוצר, צילום: אמיל סלמן

השבוע הודיע השר להגנת הסביבה כחלון כי הוא מעכב את אישור החוק ומחזיר אותו לדיון בוועדה כדי להבהיר שתי נקודות סביבתיות שלא הובהרו דיין: "זה מהלך ציני" קובע גורם סביבתי בכיר המצוי בפרטים: "כחלון שר האוצר תמך בחוק במלואו, ואנשי כולנו הרימו את ידם בעד החוק. אחר כך כשקמה הזעקה הציבורית התעורר כחלון מהגנת הסביבה ועשה מהלך קוסמטי, ממש שינוי של צ׳ופצ׳יק בחוק, כדי שיוכל לגזור קופון סביבתי".

3. מחיאות כפיים סוערות של חברי כנסת קידמו את פניו של אלברט סחרוביץ׳, מנכ"ל הכנסת החדש שנכנס לוועדת הכספים השבוע, רגע אחרי שאישרה את מינויו. ראש מטה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין זה שבע שנים, הוקפץ לתפקיד הבכיר מתוקף היותו איש אמון של אדלשטיין.

בינואר ויתר שר התיירות יריב לוין על מינויו של סחרוביץ׳ למנכ״ל משרדו, לאחר שהבין מנציבות שירות המדינה כי הוא אינו עומד בתנאי סף בשל היעדר ניסיון ניהולי. אבל בכנסת יש כללים אחרים לגמרי, ונציבות שירות המדינה לא חלק מהם.

  • מסיבת החתונה של יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין מרגשת את המשכן. אדלשטיין נישא השבוע עם אירנה נבזלין ליד הכותל, אבל המסיבה תתקיים בשבוע הבא בחוות רונית. כל עובדי הכנסת הוזמנו למעט ח״כ אורן חזן – סגנו של אדלשטיין עד השבוע, ולמעט חברי הכנסת של בל״ד. ואולם התמיהה הגדולה ביותר בקרב חברי הכנסת היתה על המועד שנבחר לחתונה: יום שני לפנות ערב. הכנסת גם ככה לא מצטיינת בימי עבודה רבים, וביום שני היא תסגור את יום העבודה מוקדם במיוחד, לטובת חגיגה מפוארת באולם במרכז הארץ.

יולי אדלשטיין התחתן השבוע עם אירינה נבזלין ליד הכותל, צילום: בני סהר יולי אדלשטיין התחתן השבוע עם אירינה נבזלין ליד הכותל | צילום: בני סהר יולי אדלשטיין התחתן השבוע עם אירינה נבזלין ליד הכותל, צילום: בני סהר

  • ביום שני התכנסה סיעת הליכוד לבחור בדיון סגור את סגן יו״ר הכנסת הבא. הבחירה בין הסגן המכהן אורן חזן לבין המתמודדת נאווה בוקר היתה כנראה קשה לאחד מחברי הסיעה שעבר בין עוברים ושבים בכנסת ושאל ״הבחירה כל כך קשה, אני לא יודע מי טוב יותר, נאווה או אורן. מי ראוי יותר לתפקיד החשוב״, אמר בגיחוך שהבהיר כי יתקשה להחליט מי פחות גרוע.

ח"כ אורן חזן, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ אורן חזן | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ אורן חזן, צילום: אלכס קולומויסקי

  • ועדת הכספים קיימה דיון בנושא תשלומי ארנונה בערים השונות. יו״ר הוועדה גפני נתן את השורה הקבועה שלו ואמר כי ״לי יש אומץ לעסוק בזה כי לי אין פריימריס״. אלא שאז התפרץ ח״כ מיקי לוי (יש עתיד) וקרא ״רגע, גם לי אין פריימריס״. אליו הצטרף מיד ח״כ עודד פורר (ישראל ביתנו) ״אבל גם לי אין פריימריס״. הסתכל גפני על יתר הנוכחים וזיהה את ח״כ פולקמן מ״כולנו״ – ״גם לך בעצם אין פריימריס״ אמר ופולקמן הנהן בחיוך. ״אז רגע, למי בכלל יש פריימריס?״ שאל גפני ויוסי יונה מהמחנה הציוני השיב: ״נותרתי רק אני, ותאר לך מה אני עובר״, אמר ונוחם על ידי הנוכחים שהסכימו כי במחנה הציוני ״גרוע יותר מאצל כולנו״.

ח"כ נאווה בוקר. סגנית יו"ר הכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ נאווה בוקר. סגנית יו"ר הכנסת | צילום: אלכס קולומויסקי ח"כ נאווה בוקר. סגנית יו"ר הכנסת, צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות