אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מי תהיה החברה הציבורית עם המהלך העסקי המנצח של שנת 2015?

מי תהיה החברה הציבורית עם המהלך העסקי המנצח של שנת 2015?

תחרות של כלכליסט בשיתוף BDO זיו האפט תכריע מהו המהלך העסקי יוצא הדופן של חברה ישראלית. המהלך שייבחר יהיה זה שהניב ערך לבעלי המניות והשפיע על הענף שבו פועלת החברה

16.06.2016, 10:00 | אלי שמעוני

תחרות המהלך העסקי של השנה יצאה לדרך זו השנה השנייה ברציפות. התחרות של "כלכליסט" בשיתוף BDO זיו האפט שמה למטרה להביע הערכה לחברות ומנהלים שידעו לשלב עסקה פיננסית ובניית ערך כלכלי למהלך עסקי משמעותי. ההרשמה לתחרות פתוחה בפני כל החברות הישראליות הציבוריות, המדווחות או הסחירות, בארץ או בחו"ל, תוך מתן דגש לבחינת המהלך ביחס לגודל החברה. זאת מתוך מטרה להעניק הזדמנות שווה לחברות בעלות שווי שוק נמוך.

קראו עוד בכלכליסט

התחרות שמה דגש על בחירת מהלך עסקי משמעותי שהוביל לתפנית בחברה, הניב ערך לבעלי מניותיה, הרחיב את תחומי פעילותה והשפיע על שווייה ועל הענף שבו היא פועלת. בשנה שעברה זכתה פרוטרום במקום הראשון, טבע במקום השני וטאואר במקום השלישי.

רו"ח דני מרגלית יו"ר BDO ישראל, צילום: אוראל כהן רו"ח דני מרגלית יו"ר BDO ישראל | צילום: אוראל כהן רו"ח דני מרגלית יו"ר BDO ישראל, צילום: אוראל כהן

מחפשים חברה שעשתה מהלך יצירתי וחדשני

הבחירה תתייחס למהלך עסקי שיכול להיות רכישה או מכירה של נכסים, מיזוג או פיצול פעילויות, השקעה יוצאת דופן, השקת מוצר או פעילות וכן קידום האסטרטגיה של החברה. התחרות תבחן את המהלך בהיבטים שונים.

כך, למשל, ההיקף הכספי של המהלך ביחס לגודל החברה, יצירתיות וחדשנות של המהלך, השפעת המהלך מבחינת חיסכון או רווח וכן השפעת המהלך על מיצובה של החברה. בצוות השופטים יישבו דני מרגלית, יו"ר BDO זיו האפט; שחר זיו, שותף־מנהל ב־BDO זיו האפט; פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול, אוניברסיטת תל־אביב; ליאורה עופר, יו"ר מליסרון ועופר השקעות; צביקה יוכמן, שותף־מנהל בקרן סקיי; ענת לוין, משנה למנכ"ל ומנהלת חטיבת השקעות מימון ואשראי, כלל ביטוח; גלית חמי, עורכת "כלכליסט"; וגולן פרידנפלד, סגן עורכת "כלכליסט".

 

"הבורסות מהוות קרש קפיצה לחברות"

זיו, שותף־מנהל ב־BDO זיו האפט, אמר ל"כלכליסט" כי "אנחנו מחפשים בתחרות מהלכים המשלבים עשייה עסקית ויצירת ערך אמיתית לבעלי המניות, ולשאר בעלי העניין בחברה.

נכון להביע הערכה לחברות שידעו לשלב בניית ערך כלכלי פונדמנטלי עם עסקה פיננסית לבניית מהלך עסקי, זאת תוך התחשבות בסיכונים הגלומים בעסקים. בעידן שבו אנשי עסקים לא תמיד מוערכים על פועלם והצלחותיהם, אנחנו רואים לנכון לשים במרכז הבמה ולפרגן לרוח היזמית ולתעוזה, בצד יישום שיטות ניהול אסטרטגיה ומנהיגות הקיימת בחברות הישראליות.

בנוסף, חשוב להדגיש את חלקן החיוני של החברות הציבוריות ושל שוק ההון בכלל כשחקנים מרכזיים בעידוד הצמיחה של המשק". שחר הוסיף כי "כיום, הבורסות, לרבות המקומית, יכולות להוות קרש קפיצה לחברות שצריכות לגוון את מקורות האשראי וההון".

שחר זיו , צילום: עמית שעל שחר זיו | צילום: עמית שעל שחר זיו , צילום: עמית שעל

מרגלית, יו"ר BDO זיו האפט, אמר כי "בבחינת סיפורי ההצלחה של החברות המקומיות בשנה האחרונה, ניכר מנוף ההצלחה הטמון ביכולת להניע מהלך עסקי גלובלי, תוך התאמת המוצר לצרכים של מדינות גדולות פי כמה מהשוק המקומי. כדי להצליח להניע מהלך שכזה, נדרשת פעולה מורכבת של איתור החברה הבינלאומית המתאימה תוך תהליך של מיזוג ורכישה ובמקביל גיוס הון ממקורות בישראל ובעולם".

לאחר הסינון הראשוני החברות יעלו לדיון אצל צוות השופטים שעל פי הנתונים והקריטריונים יתבקשו לבחור שבע חברות שיעלו לשלב הגמר. שלוש החברות שיזכו בדירוג הגבוה ביותר יוכרזו כזוכות בתחרות באירוע הכרזה חגיגי, שיתקיים ב־5 בספטמבר בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

 

לפרטים נוספים על התחרות ומידע על תנאי ההשתתפות לחץ כאן

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות