אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים מזנקים: המוסדיים יוכלו להגדיל אחזקותיהם צילום: אלכס קולומויסקי

הבנקים מזנקים: המוסדיים יוכלו להגדיל אחזקותיהם

עד עכשיו שיעור ההחזקה של הגופים המוסדיים עמד על 5% וכעת בנק ישראל יאפשר להם להחזיק עד 7.5%

16.06.2016, 15:22 | רעות שפיגלמן

בנק ישראל הודיע היום (ב') כי הוא מגדיל את הסף העליון להחזקה של גופים מוסדיים במניות הבנקים במניות הבנקים מ-5% ל-7.5%, בכפוף לקבלת היתר מנגידת בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בגופים המנהלים כספי לקוחות כמו קופות גמל, חברות ביטוח, קרנות נאמנות, ותעודות סל. זאת בכפוף לקבלת היתר מנגידת בנק ישראל. ההקלה מתייחסת לגופים אלה בהיותם גופים הפועלים עבור הציבור הרחב ומתוך מניעים פיננסיים ולא אסטרטגים. 

גופים מוסדיים רבים שפנו לפיקוח על הבנקים הדגישו כי נכון להיום מגבלת ההחזקה בגובה 5 אחוזים מונעת מהם להגדיל את האחזקות במניות הבנקים עבור הציבור. עובדה זו משפיעה לרעה גם על סחירות מניות הבנקים, ובעקיפין על שווי השוק של הבנקים. 

בנק ישראל מציין כי ניתוח של הרגולציה הנהוגה בעולם העלה, שברוב המדינות המפותחות שיעור ההחזקה שמחייב קבלת היתר רגולטורי לאחזקת מניות בבנק הוא 10 אחוזים (לדוגמא בבריטניה, ארה"ב, קנדה, צרפת, בלגיה, שוויץ ועוד) ובחלק מהמדינות אף 15 אחוזים (באוסטריה, הולנד, דנמרק, גרמניה ועוד). לאור כל אלו, בנק ישראל רואה לנכון להקל במגבלת ההחזקה באופן שתואר.

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: ״ההקלה שהחלטנו עליה במדיניות מתן היתרי החזקה תאפשר לציבור הרחב להגדיל את השקעתו במניות הבנקים באמצעות הגופים המנהלים את כספו, ותתמוך בהגדלת הסחירות של מניות הבנקים״.

קרנית פלוג נגידת בנק
קרנית פלוג נגידת בנק צילום: אלכס קולומויסקי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות