אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק הזכירה למשתמשים עד כמה אפשר לסמוך על גיבוי בענן צילום: facebook

מאקרו טכנולוגי

פייסבוק הזכירה למשתמשים עד כמה אפשר לסמוך על גיבוי בענן

ההודעה של הרשת החברתית כי תמחק תמונות של משתמשים שלא יורידו את האפליקציה שלה, היא תזכורת לכך שהאחסון בענן נמצא תחת שליטה של חברות הטכנולוגיה ונתון לגחמותיהן

16.06.2016, 15:50 | נמרוד צוק

רבים ממשתמשי פייסבוק נתקלו בסוף השבוע בהודעה מאיימת שהתריעה שאם לא יתקינו את אפליקציית התמונות מומנטס (Moments) עד 7 ביולי, יאבדו התמונות שגיבו מהסמארטפון באמצעות אפשרות סנכרון התמונות. המהלך הותיר משתמשים רבים מבולבלים וזיכה את פייסבוק בביקורת על התנהלות בריונית, אך אם כוונת החברה היתה להשתמש בביטול הסנכרון כמנוף לחיזוק אפליקציית מומנטס המדשדשת, המהלך הצליח: בחמשת הימים שבין 9 ל־13 בחודש זינקה גרסת האייפון שלה מתחתית מצעדי ההורדות של אפל למקום ה־1 ב־48 מדינות.

קראו עוד בכלכליסט

על פניו, זכותה של פייסבוק לבטל ולהוסיף פיצ'רים כרצונה, אבל האופן שבו בחרה לעשות זאת מעלה תהיות רבות לגבי החוזה הבלתי כתוב שבין חברות למשתמשיהן: פייסבוק הפסיקה את האפשרות לגבות תמונות נוספות עוד בינואר, מספר חודשים לאחר שחרור מומנטס, אבל השאירה למשתמשים את האפשרות לגשת לתיקיית התמונות הישנות שסונכרנו.

מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג. תזכורת לא נעימה, צילום: אימג מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג. תזכורת לא נעימה | צילום: אימג'בנק, Gettyimages מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג. תזכורת לא נעימה, צילום: אימג

כנראה שהשארת מצב זה על כנו לא היה כרוך בעלויות משמעותיות עבור החברה, שנוהגת להשאיר פיצ'רים ישנים (כמו Poke או נוטס) זמינים לשימוש גם אחרי שירדו מגדולתם, מה שמחזק את הסברה שהמניע המרכזי לביטול היה אילוץ משתמשים לעבור למומנטס. מעבר לכך, מדובר בפיצ'ר שמהותו היא גיבוי חומרים בענן, דבר שיוצר ציפיה כי החומרים יישמרו ללא הגבלת זמן או שלפחות המשתמשים יקבלו התראה ממושכת מספיק לפני מחיקתם מהרשת.

זו כמובן לא הפעם הראשונה שבה חברת טכנולוגיה נוקטת בצעדים אגרסיביים כדי לדחוף פיצ'ר או מוצר חדשים או כדי לכפות שינוי על המשתמשים: מיקרוסופט הודיעה לאחרונה על צמצום נפח האחסון בגרסה החינמית של שירות הגיבוי בענן OneDrive והשתמשה בשינוי כדי לקדם מוצרים אחרים כמו אופיס 365.

אבל פייסבוק נגעה בנקודה רגישה יותר, תוצאה של מצב שהיא ומתחרותיה יצרו בשנים האחרונות: המשתמשים התרגלו להתייחס לאחסון חומרים בענן כאל משהו שאינו שונה מהותית מאחסון על הדיסק הקשיח הודות למהירות החיבור לרשת, נפחי האחסון הגדלים וקלות השימוש. במקביל, הם מצפים כי הקבצים הפרטיים שלהם יישארו בשליטתם, ללא תלות היכן הם מאוחסנים. ופייסבוק הזכירה להם לפתע מי באמת מנהל את העניינים כשסומכים על הענן. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
שכחנו מה זה מחשב אישי: מחשב שהוא כולו
שכחנו מה זה מחשב אישי: מחשב שהוא כולו תחת שליטה אישית שלנו, כולל המידע שבתוכו. מידע שנשמר ברשת, כולל רשיונות למוזיקה, תוכנה וכו' יכול להתנדף ברגע שהחברה שמנהלת אותו מחליטה שאין לה יותר ענין בנושא, וכבר היו הרבה מקרים כאלו. תוסיפו לכך את העבר המפוקפק של פייסבוק בכל דבר שקשור בזכויות ופרטיות המשתמשים, וזה הזמן להגיד "הפתעה!"
Cupcake  |  18.06.16