אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות המסים: חשפנו מעל 17 מיליארד שקל במסגרת נוהל הגילוי מרצון האנונימי צילום: עומר מסינגר

רשות המסים: חשפנו מעל 17 מיליארד שקל במסגרת נוהל הגילוי מרצון האנונימי

מנהל הרשות משה אשר הודיע כי נוהל הגילוי מרצון, שאמור היה להסתיים בסוף החודש ושבמהלכו נפתחו עד כה 5,000 תיקים, יוארך עד סוף השנה. לדבריו, "חלק גדול מההון השחור לעסקים עובר בצ'יינג'ים"

16.06.2016, 19:31 | עמרי מילמן

הליך הגילוי מרצון האנונימי, המאפשר לבעלי הון לא מדווח להסדיר את תשלום המס ללא חשיפה להליך פלילי, הניב עד כה 17 מיליארד שקל ו-5,000 תיקים - כך אמר אתמול (ד') מנהל רשות המסים משה אשר בכנס השנתי של step ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

לדברי אשר, נוהל הגילוי מרצון שהיה אמור להסתיים בסוף החודש, יוארך עד סוף השנה. "הארכנו את הנוהל, כך שמי שצריך עוד קצת זמן - יש לכם עד סוף השנה". אשר התייחס ליהלומנים שבינתיים לא יכולים לגשת להליך של הגילוי מרצון ואמר: "אנחנו גם בדיאלוג עם היהלומנים - יש להם בעיות מיוחדות ואנחנו מקווים שנפצח אותן, יש שם הרבה מאוד הון וצריך להסדיר את הענף. זה לא הגיוני שענף שלם לא משלם מסים בצורה נורמטיבית".

משה אשר התייחס לחברת אתנה, שזכתה במכרז לכריית מידע באינטרנט - כפי שנחשף ב"כלכליסט". לדבריו, "לאחרונה זכתה אצלנו במכרז חברה שמתמחה בחיפוש באינטרנט. היא מחפשת ברשת את הסיגנאלים הרלוונטיים לנו. נניח אנשים שהולכים לאתר יד 2 ומוכרים רק מוצרים חדשים, אנחנו אוספים את כל הנתונים עליהם ומגלים שהם בעצם סוחרים באינטרנט שלא מוכרים במס הכנסה. אין להם חנות או עובדים, אבל הם עושים הרבה כסף ולא מדווח".

חלפן כספים, צילום: עטא עוויסאת חלפן כספים | צילום: עטא עוויסאת חלפן כספים, צילום: עטא עוויסאת

אשר גם התייחס לפרשת חשבונות הבנק של UBS ואמר: "הצלחנו לתפוס סוכן שמשווק את הבנק ללקוחות ישראלים. יש כבר כתבי אישום וכמה בדרך ואין ספק שהפרשה יצרה טלטול מסוים בשוק הבנקאות. יש לנו עוד רשימה בקנה ואנחנו בדיאלוג מאוד מתקדם להשיג עוד רשימה מבנק שוויצרי מוכר. במסגרת הטיפול ברשימות אלה, ישראל עלתה על רשימות של ישראלים שהקימו חברות במדינות אוף שור. מסמכי פנמה היו הטיזר הראשון - אבל הגענו לכמה חברות ויש לנו 1,500 תיקים שאנחנו בודקים אחד אחד אם זה דווח או לא. מעבר לזה, יש המון מידע בתקשורת על פעילות עסקית והונאות".

צרת הצ'יינג'ים

במהלך דבריו, התייחס מנהל רשות המסים להגברת הפעילות של הרשות בעמדות המרת מטבע זר (צ'יינג') ואמר, כי "חלק משמעותי מההון השחור לעסקים עובר בצ'יינג'ים. בחצי השנה האחרונה פקדנו כ-600 צ'יינג'ים בארץ. ראינו שם תופעה מדהימה - הצ'יינג' חושש שלא לרשום שהוא ניכה צ'ק ואת פרטיו, לכן הצ'יינג'ים מסודרים באופן יחסי ומנהלים רישומים מסודרים. זה מאפשר לנו לעבור על הנתונים שלהם. כך גילינו סכומי עתק שלא דווחו. חלק מהתיקים שנפתחו נכנסו לחקירות, משפחות הפשע מנהלות את העסקים שלהן בתוך הצ'יינגים האלה."

עו"ד מאיר לינזן, שותף מנהל במשרד הרצוג פוקס נאמן ויו"ר סטפ ישראל, אמר בכנס כי "צריך למצוא את האיזונים הנכונים בין גביית המס לבין שמירה על הפרטיות של האדם ושמירה על זכויות בסיסיות אחרות, כמו הזכות לקבל ייעוץ, משום שזהו ההבדל בין מדינה בעלת משטר טוטליטרי למדינה דמוקרטית. כן, במדינה דמוקרטית זכויות האזרח לפרטיות והזכות להיוועצות צריכות להיות מאוזנות כנגד האינטרסים של השלטון - אף אם מדובר ברצונות ואינטרסים חשובים. חייבים לשמור על האיזון הנכון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
רשת המיסים לא עושה את העובדה יש הרבה
רשת המיסים לא עושה את העובדה יש הרבה כסף שחור בארץ אנשים קונים הרבה ביתים ולא משלמים מיסים כמו חן בעלי עסקים לא רושמים את התקבולים שלהם כי אנשי מס הכנסה לא עושה כלום בנושא אין מספיק דרישה להצהרת הון להזמין בעלי חברות ועצמאים לדיין כי חברים של משה אשר לא רוצים לעשות  את העבודה שלהם  
Chilli  |  19.06.16
1.
בהנהגת הליכוד ובגלל הרצון לרצות את חברי המרכז
בהנהגת הליכוד ובגלל הרצון לרצות את חברי המרכז העבריינים, הפכה ישראל למקום בו כל מי שמעלים מסים רק מרוויח, ומי שמשלם מסים יוצא פראייר. בישראל 2016 כדאי לקצר את הפקק דרך השוליים (ואפילו דרך הדשא של גן שעשועים) כי לא יתפסו אותך. כדאי להעלים מס כי לא יחפשו אותך ולכל היותר תשלם חלק ממה שחסכת בתור כופר למדינה. כדאי להשתלט על קרקעות כי יקח שנים לעצור אותך ובנתיים תתעשר ותממן עורכי דין שיוציאו אותך עם רוב הכסף בידך
Wrench  |  16.06.16