אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיכון ובינוי מעריכה: נזק חד פעמי של עד 30 מיליון דולר מהפיחות בניגריה צילום: רמי זרנגר

שיכון ובינוי מעריכה: נזק חד פעמי של עד 30 מיליון דולר מהפיחות בניגריה

החברה כבר איבדה היום למעלה מעשירית משוויה בבורסת ת"א, ומנסה כעת להרגיע את הרוחות; מציינת אפשרות לקבלת פיצוי

16.06.2016, 20:55 | אורן פרוינד

אחרי שנפלה ב-13% ואיבדה למעלה מעשירית משוויה בבורסת תל אביב היום (ה'), שיכון ובינוי מנסה להרגיע את הרוחות ולכמת את הנזק מהפיחות הצפוי במטבע הניירה הניגרי על דו"חותיה. לפי הודעתה, "החברה צופה כי היה ושער הניירה (העומד היום על שער של כ-197 ניירה לדולר) אכן יופחת לשער של 300-250 ניירה לדולר (לטענת החברה בהתבסס על הערכות מומחים ובנקים שונים שאינם קשורים אליה, א"פ), ההשפעה על תוצאות פעילותה של החברה תתבטא בהפסד חד פעמי בסך שלא יעלה על כ-30-15 מיליון דולר (לטווח הזמן הבינוני)".

קראו עוד בכלכליסט

ההודעה שוחררה בעקבות הודעתו של הבנק המרכזי של ניגריה מאתמול בלילה, על כוונתו לבטל את קיבוע שער החליפין של הניירה אל מול הדולר כבר ביום שני הקרוב. ההערכות הן שהפער בין שוויו הנוכחי של הניירה לבין שוויו הריאלי הוא של עשרות אחוזים ולכן צפוי המטבע הניגרי בפני פיחות חד כבר ביום שני.

לאגוס, העיר הגדולה בניגריה, צילום: cc by Jrobin08 לאגוס, העיר הגדולה בניגריה | צילום: cc by Jrobin08 לאגוס, העיר הגדולה בניגריה, צילום: cc by Jrobin08

המשמעות עבור שיכון ובינוי עשויה להיות הרסנית. שיכון ובינוי מחזיקה יתרת מזומנים במטבע הניגרי בשווי עשרות מיליוני דולרים, יתרת לקוחות בהיקף של 75 מיליון דולר נטו (בניכוי מקדמות) וצבר הזמנות אדיר בניגריה שעומד על 1.7 מיליארד דולר, שצפוי לקטון משמעותית עם אכן יתרחש פיחות חד במטבע.

בשיכון ובינוי העריכו כי "הגם שאין וודאות מה יהיה שער הניירה בעקבות פיחות כאמור, על פי הערכות מומחים ובנקים שונים (שאינם קשורים לחברה), צפוי כי שער הניירה יתייצב, לאחר תקופת תנודתיות, על שער של כ-3000-250 ניירה לדולר. יצוין, כי הערכות מסוימות ועסקאות שנערכו לאחרונה אף משקפות שער גבוה יותר". עוד נכתב כי "לפיחות כאמור בשער הניירה צפויות להיות השפעות לרעה על החברה, שהיקפן תלוי כמובן בשער הניירה. השלכות אלו עשויות לבוא לכדי ביטוי בהשפעה על יתרת החובות של ממשלת ניגריה לחברות בקבוצת החברה (הנקוב בניירה) ועל היקף יתרות הכספים המוחזקים על ידי חברות הקבוצה בניירה".

במקרה של פיחות חד יתקבל פיצוי 

למרות כל אלו, בשיכון ובינוי מעריכים כי צבר ההזמנות של החברה יגדל ביחס לרבעון המקביל כתוצאה מפעילויות נוספות של החברה. לפי הודעתה החברה, "צבר העבודות הכולל של החברה, בהשוואה לזה שבמועד הדיווח התקופתי האחרון, אף צפוי לעלות לאור קבלת עבודות ופרוייקטים נוספים ברחבי העולם, שנכנסו לצבר העבודות לאחר מועד הדיווח התקופתי האחרון, כדוגמת פרויקטים בישראל, בארה"ב ובקולומביה, שאודותיהם דיווחה החברה לאחרונה". עוד נכתב כי "השלכות אלו לרעה על החברה מוגבלות בהיקפן וטבען. זאת, היות שמרבית התשומות של החברה בפעילות הביצוע בניגריה נקובות אף הן בניירה. בנוסף, כוללים מרביתם של הסכמי הביצוע של החברה בניגריה רכיב של הצמדה למחירן של תשומות עיקריות. היה ומחירן היחסי של תשומות אלו יעלה בשל פיחות בשער הניירה, תתקבל בגין התייקרות כאמור תמורה נוספת ממזמיני העבודה על פי הסכמי הביצוע. כן מעריכה החברה כי בקרות פיחות בשער הניירה סביר שיתקבל בידה פיצוי, ולו חלקי, בגין פיחות כאמור ממזמיני העבודה בניגריה".

שיכון ובינוי אף העריכה שהיא צפויה לקבל בקרוב כספים מהממשלה הניגרית. "בחודשים האחרונים אושר תקציבה של ניגריה לשנת 2016 אשר כלולים בו תקציבים בהיקפים מהותיים לתחום התשתיות ובהם גם לפרויקטים המבוצעים על ידי החברה, שצופה כי במהלך השבועות הקרובים יחלו להתקבל בידה כספים בגין פעילותה שם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות