אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הצעת חוק: פיצול בתים צמודי קרקע לשם השכרה - ללא היתר צילום: עמית שעל

הצעת חוק: פיצול בתים צמודי קרקע לשם השכרה - ללא היתר

לפי הצעתו של ח"כ אלי כהן, שטח הדירות החדשות שייווצרו חייב להיות גדול מ-60 מ"ר; מדובר בהוראת שעה התקפה ל-5 שנים

16.06.2016, 21:57 | אמיתי גזית
ניסיון נוסף לפתור את משבר הדיור: הצעת חוק שיזם ח"כ אלי כהן (כולנו) תאפשר לפצל בתים צמודי קרקע, לצורך השכרתם, ללא צורך בהיתר. על פי ההצעה, שטח הדירות החדשות שייווצרו חייב להיות גדול מ-60 מ"ר, לפיכך ההצעה רלוונטית רק לצמודי קרקע ששטחם 120 מ"ר ומעלה. על פי הנתונים שהציג כהן, בישראל יש כ-250 אלף בתים כאלה. מדובר בהוראת שעה התקפה ל-5 שנים.

קראו עוד בכלכליסט

הצעת החוק נוצרה כדי לספק מענה למחסור החמור בדירות קטנות, בנות שלושה חדרים. מנתונים שהציג כהן עולה כי מאז שנת 2000 חלה ירידה של כ-50% בכמות הדירות הקטנות שבנייתן הסתיימה. ב-2002 הושלמה בנייתן של 7,700 דירות, ואילו ב-2015 נבנו רק 3,300 אלפי דירות.

 , צילום: דורון גולן צילום: דורון גולן  , צילום: דורון גולן

מחקרים מראים כי המחסור נובע בעיקר ממדיניות שמתוות העיריות, מתוך הערכה כי דירות גדולות מביאות אוכלוסייה חזקה. מהסיבה הזאת ראשי הערים סירבו ליוזמות קודמות לאפשר פיצול דירות בערים. כהן טוען כי סיבה נוספת להתנגדות, היא החשש ממחסור בחניות כתוצאה מהכפלת כמות הדירות.

בגלל התנגדות ראשי הערים, מציע כהן את החוק לפיצול צמודי קרקע - הצעה הרלוונטית בעיקר לפרברים וישובים כפרייים. כאן עולה החשש כי ההצעה, אם תתקבל, תעודד יציאה מהערים, ותיצור עומסי תנועה בכניסה אליהן.

הצעתו של כהן צפויה לעלות בעוד שלושה שבועות לוועדת השרים לחקיקה, ואם תאושר על ידי הוועדה תיסלל הדרך להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת.

ח"כ כהן מסר בתגובה כי "מצוקת הדיור, הגידול במספר הזוגות הצעירים המתחתנים מדי שנה, עליית תוחלת החיים והמחסור החמור בהיצע דירות קטנות לשוכרים, מחייב היערכות מיידית עד מציאת פתרונות. בהתאם, הצעת החוק האמורה עבור הזוגות הצעירים תגדיל את המלאי הדירות בשוק, תקטין את שטח הדירות ותקטין את עלויות הארנונה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות