אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקופון שגרופון מנסה לגזור: לא לשלם מיליוני שקלים מס צילום: יונתן שקד

בלעדי לכלכליסט

הקופון שגרופון מנסה לגזור: לא לשלם מיליוני שקלים מס

רשות המסים דורשת מחברת גרופון תשלום מס על קופונים שנרכשו דרך החברה אך לא מומשו. אלא שגרופון טוענת כי אינה מחויבת במקרה כזה במס. חברות קופונים נוספות ממתינות להכרעה שתקבע אם הן ייאלצו לשלם מיליוני שקלים מס

19.06.2016, 07:07 | עמרי מילמן

רשות המסים דורשת מחברת גרופון לשלם מס על הקופונים שנרכשו דרכה אך לא מומשו, בעוד החברה טוענת כי אין הצדקה לתשלום מס במקרה זה, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

לפני כארבע שנים ביקשה חברת גרופון רולינג (החלטה מקדמית) מרשות המסים בנוגע לסוגיית הקופונים הלא ממומשים. השאלה שעל הפרק היא אם חברת קופונים, במקרה הזה גרופון, נדרשת לשלם מע"מ עבור קופונים שנרכשים אצלה אך לא ממומשים, כפי שהיא נדרשת לשלם על ההכנסות שלה מעסקאות שכן יוצאות לפועל. לטענת החברה לא מדובר בעסקה, מכיוון שהיא רק משמשת מתווכת.

כאשר קופון ממומש, הכסף שמשולם על ידי רוכש הקופון עובר לבית העסק עצמו, המסעדה למשל, והוא זה שמעביר את התשלום, עמלה, לגרופון. על הסכום הזה אין מחלוקת כי היא נדרשת לשלם מע"מ. אולם, לטענתה, ככל שרוכש הקופון לא מממש אותו, לא התבצעה כל עסקה. אלא שבפועל היא זוכה מההפקר, שכן תוקף הקופונים הוא בין כמה שבועות לחודשים, ואחרי שפג התוקף לקוח שרכש קופון לא יכול לקבל את כספו חזרה מגרופון — כך שמצד אחד לא מדובר בעסקה מבחינתה, לפחות בכל הנוגע לתשלום מס, אך מצד שני היא לא טורחת להחזיר את הכסף ללקוח.

הרולינג של רשות המסים היתה כי יש לשלם מע"מ על קופונים לא ממומשים. רולינג אינה מחייבת מבחינה משפטית, אלא רק מבהירה מה תהיה עמדת הרשות. אם חברה לא מקבלת אותה, היא יכולה לנקוט גישה אחרת, למשל גישה שלפיה אין צורך לשלם מע"מ, ובית המשפט יהיה זה שיכריע איזו פרשנות של חוקי המס לקבל. אולם לאחר קבלת רולינג כזו חברה לא יכולה לומר "לא ידעתי".

תומי שנפלד, צילום: יונתן שקד תומי שנפלד | צילום: יונתן שקד תומי שנפלד, צילום: יונתן שקד

לפי ההערכות, מדובר בתשלום מע"מ על הכנסות בגובה של עשרות מיליוני שקלים בשנה של החברה מקופונים לא ממומשים. לפי הערכות, חברות אחרות בשוק שעוסקות במכירת קופונים נוקטות את אותה השיטה של אי־החזרת התשלום מצד אחד ואי־הכרה בו כעסקה שמחויבת במע"מ מצד שני. חברות אלה יהיו מושפעות מההכרעה בסוגיה בין רשות המסים לגרופון ועשויות להתחיל לשלם בעקבותיה עוד מיליוני שקלים בשנה מס.

גרופון הישראלית מוחזקת במלואה על ידי חברת גרופון העולמית שממוקמת בהולנד. במבנה בעלות כזה, בדרך כלל, עיקר הרווחים עולים למעלה לחברה־האם שממוקמת במדינה עם שיעורי מס נמוכים, כך שההכנסות המשויכות לחברה־הבת נמוכות יחסית וכך גם המס המשולם עליהן. הולנד, אגב, ידועה כמקלט מס נוח יחסית.

מחברת גרופון נמסר בתגובה כי "מדובר בהליך שומה סטנדרטי, לאחר שהחברה פנתה ביוזמתה לרשות המסים כדי לברר את היבטי המיסוי של קופונים לא ממומשים, בהתבסס על הנהוג בתעשייה בישראל ובעולם".

מרשות המסים נמסר: "בשל חובת הסודיות בחוקי המס אנו מנועים מלהתייחס לשאלות הנוגעות לחברה כזו או אחרת. ברמה העקרונית, עמדת הרשות היא שתמורה שהתקבלה בידי חברה העוסקת בשיווק ופרסום, על שוברים שלא מומשו, היא חלק מהתמורה על שירותי הפרסום ולכן חייבת במע"מ". 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

13.
לחוקק חוק שמחייב מכירית כרטיסים למופעים מקומות מסומנים
לחוקק חוק שמחייב מכירית כרטיסים למופעים מקומות מסומנים ולא כפי שגרופון מוכרת: "סדר הישיבה ייקבע בסדר אקראי ע"י צוות ההפקה, ניתן לקבל מושבים סמוכים ברכישה תחת אותה הזמנה בגרופון" לאותו מופע ניתן לקנות כרטיסים באתרים אחרים עם אפשרות לבחור את המושבים.
Weights  |  19.06.16
12.
קניתי קופון שלא מומש עקב שכחה. פניתי לגרופון
קניתי קופון שלא מומש עקב שכחה. פניתי לגרופון ואף ביקרתי במשרדים שלהם והוכחתי להם שהם יכולים להאריך במעט את תוקף בגרופון במאמץ קטן שלהם. אך הם התעקשו שהקופון חדל פרעון ולכן אני שמח בהחלטת רשות המיסים למסות אותם על קופונים שלא מומשו.
Chilli  |  19.06.16
10.
למה ללכלך סתם? ....נראה לי שאינך כותב אמת.
למה ללכלך סתם? ....נראה לי שאינך כותב אמת. מנסיון רב שנים, כל עיסקה "לא מוצלחת" מטופלת ע"י גרופון עד לפתרון היאה: או המוצר שנרכש או שהכסף חוזר. רק לאחרונה רכשתי 2 כורסאות ישיבה, וכשקיבלתי מקץ כשבועיים, התברר ששלחו לי כורסאות לגמדים, שכנראה היו עודפי ייצור לליליפוט  (כאילו: בגן  ילדים מי צריך כורסאות?).....  הספק אליו פניתי מייד אמר שאכן קרתה תקלה, והזמין אותי אליו לעסק ולבחור משהו אחר. אני פניתי לגרופון ודרשתי הכסף - שהגיע מיידית! גם לי אירע בעבר שהיו תקלות אצל הספק, אך תמיד העניין נפתר בצורה ראויה.
Weights  |  19.06.16
לכל התגובות