אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קופה ריקה צילום: איי אף פי

קופה ריקה

אי־ההצלחה של טורניר קופה אמריקה שנערך בימים אלה בארה"ב למלא את אצטדיוני הפוטבול הענקיים פוגעת בחגיגות 100 השנה למפעל. הקרחות גם במשחקי הנבחרת המקומית, מקסיקו וארגנטינה, וחוסר ההתרגשות הכללי מעוררים תהיות לגבי עתידה של ארה"ב כמדינת כדורגל

19.06.2016, 07:38 | יואב דובינסקי, פילדלפיה

לפני משחק הפתיחה של הקופה אמריקה סנטנריו, שבו התחרו ארצות הברית וקולומביה, הגדירו אותו הפרשנים באולפן כטורניר הכדורגל הגדול ביותר שאירחה ארצות הברית מאז המונדיאל ב־1994.

קראו עוד בכלכליסט

יורגן קלינסמן. הסתובב לקהל וקרא לעודד, ו־51 אלף האוהדים באצטדיון בפילדלפיה הגיבו בשירת "!USA! USA" , צילום: איי אף פי יורגן קלינסמן. הסתובב לקהל וקרא לעודד, ו־51 אלף האוהדים באצטדיון בפילדלפיה הגיבו בשירת "!USA! USA" | צילום: איי אף פי יורגן קלינסמן. הסתובב לקהל וקרא לעודד, ו־51 אלף האוהדים באצטדיון בפילדלפיה הגיבו בשירת "!USA! USA" , צילום: איי אף פי

אותו מונדיאל נחשב לנקודת מפנה ביחס של ארצות הברית לכדורגל, והניצחון על קולומביה בשלב הבתים של הטורניר מלפני 22 שנה, שהעלה את ארצות הברית שלב לראשונה זה עשורים, הפך לאיקוני עבור הכדורגל האמריקאי. לא די שהסנטנריו לא מזכיר את ההשפעה של הגביע העולמי, משחק הפתיחה בלוס אנג'לס היה אירוע הספורט השלישי בחשיבותו בקליפורניה באותו סוף שבוע. לפניו היו סדרות הגמר של ה־NBA באוקלנד בין גולדן סטייט ווריירס לקליבלנד קאבס, והסטנלי קאפ, משחקי סדרת הגמר של ה־NHL בסן חוסה, בין השארקס לפיטסבורג פינגווינס.

התפתחות מתונה

מאז אותו טורניר בשנות תשעים הכדורגל האמריקאי התקדם: ליגת ה־MLS התפתחה, כוכבים אירופים מזדקנים יותר ופחות החלו לראות בה ליגה לגיטימית לסיים בה את הקריירה, ונבחרת הנשים האמריקאית (שפרצה לתודעה דרך הזכייה באליפות העולם ב־1999, שאותה אירחה ארצות הברית) התבססה כטובה בעולם.

כדורגל הנשים מפותח מאוד בארצות הברית. בנים ובנות משחקים בקבוצות משותפות בגיל ילדים, באוניברסיטאות או בליגות חובבניות. בזכות תקנות טייטל 9, המחייבות שוויון במלגות ספורט במוסדות חינוך המקבלים תמיכה פדרלית, כסף רב הושקע בכדורגל נשים. זאת מאחר שכדי לעמוד בתנאים לא מעט אוניברסיטאות משקיעות בקבוצת כדורגל נשים לשם איזון מול קבוצת הפוטבול הגברית. כמו כן, אלפי ילדות מלוות את נבחרת הנשים, והכוכבות הופ סולו, קרלי לויד ואלכס מורגן מופיעות בפרסומות וכבר הפכו לסלבריטאיות גדולות יותר מהשחקנים המובילים בנבחרת הגברים.

מה שכן, שחקני נבחרת הגברים מרוויחים הרבה יותר כסף, בעיקר בזכות המשכורות מהקבוצות המקצועניות שבהן הם משחקים (ליגת הנשים המקצוענית מתקשה להתרומם), אבל גם נהנים ממענקים גבוהים יותר מבהתאחדות. כרגע יש חילוקי דעות ומאבקים משפטיים בין נבחרת הנשים להתאחדות הכדורגל האמריקאית בנוגע להשוואת תנאים, ואחת הטענות היא שבעוד הנבחרת שלהן רווחית כלכלית, נבחרת הגברים מפסידה כסף. כמו כן, יש לא מעט ביקורת על חוסר ההישגיות של נבחרת הגברים, בעיקר מצד שחקנית העבר האגדית אבי וומבאק, שפרשה לא מזמן וכיום משמשת כפרשנית של ESPN ביורו 2016. מרבית הביקורת של וומבאק מופנית כלפי המאמן יורגן קלינסמן, שלא מצליח להפוך את הנבחרת האמריקאית למועמדת רצינית לזכייה באליפות העולם.

אוהדי נבחרת ארצות הברית. משחקים של מקסיקו וארגנטינה היו פופולארים, צילום: איי אף פי אוהדי נבחרת ארצות הברית. משחקים של מקסיקו וארגנטינה היו פופולארים | צילום: איי אף פי אוהדי נבחרת ארצות הברית. משחקים של מקסיקו וארגנטינה היו פופולארים, צילום: איי אף פי

האצטדיונים לא מלאים

כשיורגן קלינסמן מונה למאמן נבחרת ארה"ב ב־2011, הציפייה היתה להתקדמות מקצועית ולהמשך פריחת הענף. קלינסמן הוא חלוץ אגדי שזכה כמעט בכל תואר אפשרי, אבל כמאמן הוא עניין את האמריקאים אחרי שראו מה עשה עם נבחרת גרמניה במונדיאל 2006 שהגרמנים אירחו.

בתקופת כהונתו של קלינסמן שיחקה גרמניה כדורגל התקפי ושמח. כוכבי הנבחרת היו ברובם מהגרים או בני מהגרים, ודרך הטורניר גרמניה סוף סוף הצליחה למנף אירוע ספורטיבי גדול כדי להיראות כמדינה פתוחה וליברלית. אחרי המשחקים האולימפיים בברלין ב־1936, תחת המשטר הנאצי, והתקפת הטרור במשחקים האולימפיים ב־1972, מונדיאל 2006 היה מוצלח מאוד עבור גרמניה בזכות אזורי אוהדים, אווירת פתיחות והחזרת תחושת הגאווה הלאומית לתושבים רבים, ששוב הרגישו בנוח לשיר את ההמנון בקול ולנופף בדגל.

בזמנו של קלינסמן ארצות הברית לא הפכה למועמדת רצינית לזכייה בגביע העולמי, ומאז המונדיאל בברזיל הנבחרת גם לא הצליחה לזכות בגולד קאפ, שאותו אירחה ב־2015, וגם הסתבכה במוקדמות מונדיאל 2018. מנגד, האמריקאים קיבלו הרבה מאוד קרדיט על המאבק הבלתי מתפשר של ה־FBI בפיפ"א ועל הפיכתו של צ'אק בלייזר המושחת למודיע שלהם, מה שהוביל לחשיפת שחיתויות בארגוני הכדורגל הבינלאומיים ולסילוקם והתפטרותם של לא מעט חברים שסרחו (והיד עוד נטויה).

לטורניר הסנטנריו, שנערך בשיתוף שתי התאחדויות הכדורגל של אמריקה לציון מאה שנים לקופה אמריקה, היה הפוטנציאל להחזיר את ארצות הברית לקדמת הבמה של הכדורגל הבינלאומי, למנף את הכדורגל האמריקאי ולחבר את הקהל למשחק. רק שבפועל אצטדיוני הפוטבול הענקיים רחוקים מלהיות מלאים, וזה פוגע מאוד באווירה. המשחקים של ארצות הברית, מקסיקו וארגנטינה מושכים רבבות אוהדים, אבל גם בהם יש קרחות. ביתר המשחקים הקהל בכלל נבלע ובקושי מורגש.

קופה אמריקה. הקשר בין הוועדה המארגנת למחלקות התיירות בערים המארחות רופף. ברחובות פילדלפיה, שמארחת שלושה משחקים בשלב הבתים, הטורניר כמעט לא מורגש , צילום: אי פי איי קופה אמריקה. הקשר בין הוועדה המארגנת למחלקות התיירות בערים המארחות רופף. ברחובות פילדלפיה, שמארחת שלושה משחקים בשלב הבתים, הטורניר כמעט לא מורגש | צילום: אי פי איי קופה אמריקה. הקשר בין הוועדה המארגנת למחלקות התיירות בערים המארחות רופף. ברחובות פילדלפיה, שמארחת שלושה משחקים בשלב הבתים, הטורניר כמעט לא מורגש , צילום: אי פי איי

מה קורה כאן בעצם?

הקשר בין הוועדה המארגנת למחלקות התיירות בערים המארחות רופף. ברחובות פילדלפיה, שמארחת שלושה משחקים בשלב הבתים, הטורניר כמעט לא מורגש. פה ושם יש שלטים סביב בניין העירייה, אבל ברוב המקומות התיירותיים, לשם מגיעים אנשים כדי ללמוד על התפתחות הדמוקרטיה האמריקאית, כמעט אין זכר לטורניר שנערך בעיר. כמו סביב משחק הפתיחה בקליפורניה, גם בפנסילבניה יש יותר עניין בסדרה של הפינגווינס מאשר בטורניר הכדורגל. בחדשות המקומיות בפילדלפיה צחקו על חוסר המודעות של התושבים לעצם קיום המשחקים ואפילו ערכו משאלי רחוב ושאלו מה זה בכלל קופה אמריקה.

הוועדה המארגנת של קופה אמריקה גם פחות מהוקצעת מוועדות מארגנות של הליגות המקצועניות בארצות הברית וכמובן של טורנירי ענק כמו המשחקים האולימפיים. גם לא ברורה החשיבות המקצועית של הטורניר. מצד אחד לא מעט כוכבים בינלאומיים הגיעו להתחרות בו, התשוקה לנצח מורגשת ויש הפתעה גדולה בדמות הדחת אורוגוואי כבר בשלב הבתים, אבל עדיין הוא נתפס כחשוב פחות מטורנירי קופה אמריקה הסדירים.

למרות פתיחה מהוססת ארצות הברית עברה בשלום את הבית המוקדם. אחרי הפסד של 0:2 לקולומביה במשחק הפתיחה, האמריקאים הביסו 0:4 את קוסטה ריקה, 0:1 על פרגוואי בזכות שער של קלינט דמפסי, ששיחק כמה שנים בפרמיירליג לפני שחזר ל־MLS. כשהדרום־אמריקאים החלו ללחוץ, קלינסמן הסתובב לקהל וקרא לעודד, ו־51 אלף האוהדים באצטדיון בפילדלפיה הגיבו בשירת "!USA! USA". כמו כן, הניצחון ברבע הגמר על אקוודור משאיר קורטוב של אופטימיות לנבחרת האמריקאית ולעתיד הכדורגל בארה"ב.

הכותב הוא חבר הוראה ודוקטורנט במחלקה ללימודי ספורט באוניברסיטת טנסי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות