אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

האם תיק ההשקעות שלכם מוכן לברקזיט?

בעוד 5 ימים יחליטו אזרחי בריטניה האם להישאר באיחוד האירופי או לפרוש ממנו. יניב חברון הכלכלן הראשי של אקסלנס מנתח מה צפוי לקרות לשווקים הפיננסים במקרה של עזיבה

19.06.2016, 17:45 | אמיר רוזנבאום
בעוד 5 ימים מהיום (א'), יתקיים משאל העם בבריטניה על סוגיית הפרישה של הממלכה מהאיחוד האירופי והספקולציות בשיאן, האם תיק ההשקעות שלכם מוכן לקראת ההחלטה הגורלית? יניב חברון הכלכלן הראשי של אקסלנס מנתח את התרחישים השונים ואיך זה ישפיע על תיק ההשקעות.

קראו עוד בכלכליסט

את המגמה הברורה ביותר עד כה, כתוצאה מהאפשרות של ברקזיט (Brexit) ניתן לראות בתנודות של המטבעות המובילים בעולם. חברון מסביר שבהנחה שבריטניה תעזוב את האיחוד, הלירה שטרלינג שאיבדה יותר מ-8% מתחילת השנה, צפויה להיחלש בעוד למעלה מ-10% ולגרור אחריה את המטבע של האיחוד האירופי, היורו, אם כי בשיעור נמוך יותר. המטבעות שנחשבים בעיני המשקיעים כ-'חופי מבטחים', הדולר האמריקאי והין היפני, צפויים להתחזק משמעותית כתוצאה מהעזיבה. בהנחה שבריטניה תחליט בסופו של דבר להישאר באיחוד, המטבע הבריטי צפוי לתקן בעוצמה כלפי מעלה.

מדדי המניות הבריטים, הפוטסי 100 (FTSE 100) והפוטסי (FTSE 250), היו בין המדדים שהציגו את הביצועים הטובים ביותר לאחרונה מבין שווקי המניות האירופים. חברון מציין שאי-הוודאות שנוצרה בקרב המשקיעים, הובילה לכך שכיום קיימת הזדמנות לכניסה לשוק המניות הבריטי. מכפיל הרווח של הפוטסי 250 עומד ברמה של 22.3, נמוך ב-5% מרמותו הממוצעת בשנה האחרונה.

בהנחה של ברקזיט, סביר להניח שנראה תנודתיות ואף ירידה במדדי המניות הבריטים, כאשר הירידה החדה צפויה להירשם במדד הפוטסי 250, שהוא חשוף יותר לשוק המקומי. חברון טוען שאלו יהיו ירידות של כמה ימים שרק ייצרו הזדמנות טובה יותר להגדלת החשיפה.

מבחינה סקטוריאלית, במקרה של יציאה מהאיחוד, ניתן למכור מניות (שורט) של סקטורים שתלויים בכלכלה המקומית, ולקנות מניות (לונג) של סקטורים שפחות תלויים בכלכלה המקומית. סקטורים כמו בנקים, נדל"ן, מוצרי צריכה וביטוח הם החשופים ביותר לשוק המקומי והם צפויים לרדת בחדות.

במידה ויהיה ברקזיט, צפויה להיות פגיעה בביקוש המקומי בבריטניה, וכן ברווחיות של הסקטורים, ומכאן, צפוי ביצוע חסר. מנגד, סקטורים כמו תעשיית החומרים והכרייה, תקשורת וטלקום הציגו קורלציה שלילית ומכאן, צפוי להם ביצוע עודף, לעומת הסקטורים החשופים יותר לפעילות המקומית.

שווקי המניות האירופים, בעיקר הגרמני והצרפתי, אשר חשופים משמעותית אל שוק המניות הבריטי צפויים להיפגע מהזעזועים בממלכה ולספוג ירידות נוספות.

יחסי הגומלין בין שוקי אירופה הוא מובן מאליו. לדבריו, כ-9% ממכירות המדד הגרמני הן בשוק הבריטי וכ-4% ממדד הקאק הצרפתי. מכאן, שכל איום פוטנציאלי על כמות הקניות של הבריטים מחברות אירופאיות שונות, יפגע בביצועם של המדדים השונים. שוקי אירופה השונים, עלולים לסבול מירידה בביקושים מלקוחותיהן הבריטים בין השאר מאובדן תחרותיות של מוצריהם מול השוק הבריטי שייהנה מהיחלשות הפאונד.

פגיעה מועטה בשוק המניות הישראלי

חברון מסביר שבמידה והבריטים יחליטו להיפרד מהאיחוד, ההשפעה על שוק המט"ח המקומי לא צפויה להיות משמעותית אבל התנודתיות בשווקים הפיננסיים העולמיים עלולה להשפיעה על שוק המניות הישראלי אם כי במידה מועטה.

ברקזיט
ברקזיט מקור: The Sun

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות