אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

יוסי אקרמן: "חוסן לאומי קשור לחוסן חברתי. זה לא יקרה בלי השקעה בפריפריה"

נשיא אלביט לשעבר ומייסד Open Valley ממליץ למדינה להשקיע בדרום ובצפון במקום באמצעי לחימה: "אפשר להעביר מחנות של צה"ל לצפון, להעביר את מכון וולקני לצפון, לעשות רכבת - ולא רק בצ'ק פוסט. צפון מוצלח זה צפון שתורם לחוסן הלאומי של המדינה"

19.06.2016, 11:39 | רעות שפיגלמן
"יש שתי אפשרויות: או להבין את השינוי ולהיערך אליו, שזה קשה מאוד, או לחולל את השינוי", כך אמר הבוקר (א') ​יוסי אקרמן, נשיא אלביט לשעבר ומייסד Open Valley בכנס "עסקים בעולם משתנה" של "כלכליסט" ובנק לאומי בעיר עכו. אקרמן אמר "מארק צוקרברג הוכיח שלגבולות אין שום ערך, ויש הטוענים שיש לו השפעה חזקה יותר משל פוטין".

קראו עוד בכלכליסט

אקרמן התייחס לצעדים הנדרשים במישור הלאומי: "יש כאלה שנדמה להם עדיין שאם יהיו לנו במדינה רובים מצוינים , טנקים גדולים, ואווירונים - זה מה שיתן לנו חוסן לאומי. זו האמת של מלחמת העולם הראשונה. אימפריות התמוטטו. חוסן לאומי זה כבר לא אמצעי טכני כזה או אחר, אלא קשור לחוסן חברתי. אם רוצים להבין את מה שקורה ולא לתכנן את האתגרים שהיו אז המדינה צריכה להבין שעליה פחות להשקיע באמצעים של פעם אלא להשקיע באמצעים שיגרמו לאזרחים להרגיש בנוח. בארה"ב מתחולל שינוי שאם האזרח לא ירגיש בנוח אז לא תעזור השוואה לנתוני OECD. נגמרו הימים של "רוב האזרחים" כי המיעוט יעשה הפיכה. צריך שכל האזרחים ירגישו בנוח. כל עוד שאנחנו נשלים עם העובדה שיש פריפריה, שזו מילה שבאה להגדיר נחיתות, ונשלים עם זה שיש מיעוט לא מרוצה - מפה תיפתח הרעה. פריפריה גיאוגרפית, זו אותה פריפריה חברתית וזו גם אותה פריפריה כלכלית".

אקרמן נתן דוגמא נוספת ההמחישה את דבריו: "כאשר הייתי באלביט הקמנו סניפים בשדרות, בערד, שזה נגד האינטרסים של הכלכלה. בהרווארד אם אתה לא עונה על השאלה: 'מה תפקידה של הפירמה?' את התשובה 'לספק תשואה לבעלי המניות', אז אתה לא עובר לשנה ב'".

"כאשר עזבתי את אלביט לפני שלוש שנים החלטתי לעשות משהו לטובת הצפון - את המדינה לא עושה. צפון מוצלח זה צפון שתורם לחוסן הלאומי של המדינה. צפון מוצלח זה חקלאות שבה מרוכזת עיקר החקלאות. המדינה צריכה להפסיק להתעלל בחקלאים. חקלאי שמתעללים בו אומר לילד שלו לעבור לת"א ולמצוא שם עבודה, החקלאי נוטש את הקרקע שלו. האירופאים תומכים בחלקאות שלהם כי זה הכלי להחזיק בקרקע של המדינה שלך. דבר שני, חשוב להעביר את השגשוג והצמיחה שיש בת"א לצפון. המדינה בחרה לעשות את זה באמצעות סלילת כבישים - רק שהכבישים האלה לא מביאים אנשים מת"א לצפון אלא מהצפון לת"א. המדינה כן עשתה אפלייה מתקנת לאזורים חשובים. להעביר מחנות של צה"ל לצפון - מה שלא עושים, להעביר את המכון וולקני לצפון - מה שלא עושים, לעשות רכבת בצפון ולא רק בצ'ק פוסט - מה שלא עושים".

לסיכום סיפר אקרמן: "כדי לתמוך בצפון הבנתי שהרבה צעירים רוצים לגור בגליל, אבל לעשות עסקים בת"א. הקמנו HUB ברמת ישי בו יושבים 150 סטארטאפיסטים ואני מביא להם לשם את כל התמיכה שהם צריכים".

 

יוסי אקרמן. "חקלאי שמתעללים בו אומר לילד שלו לעבור לת"א ולמצוא שם עבודה", צילום: עמית שעל יוסי אקרמן. "חקלאי שמתעללים בו אומר לילד שלו לעבור לת"א ולמצוא שם עבודה" | צילום: עמית שעל יוסי אקרמן. "חקלאי שמתעללים בו אומר לילד שלו לעבור לת"א ולמצוא שם עבודה", צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

1.
יוסי אתה נשמע אדם אינטליגנטי. דבריך בוודאי מכוונים
יוסי אתה נשמע אדם אינטליגנטי. דבריך בוודאי מכוונים לקובעי ההחלטות במדינה וללמנהיגיה. ובכן ידידי, מנהיג המדינה איננו מתענין בפריפריה. יותר מכך, למנהיג המדינה, מר נתניהו, אין חזון ואין כוונה ליצר כזה. כל שמענין אותו הוא כיצד לעבור את סיבוב ההצבעה הבאה בכנסת ואיך לשרוד בתפקידו עוד יום ועוד שבוע. מאחד כזה אין מה לצפות שיקדיש את מירצו ועיתותיו לטובת חיזוק המרקם החברתי או לטובת החלשים בחברה בכלל. למעשה מדינתנו נפלה שלל בידי משפחת נתניהו וזאת משתמשת במשאבי המדינה לטובת עצמה ללא כל כוונה לדאוג לעתידה של המדינה ולרווחת תושביה.
Planet  |  19.06.16