אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משקיע ביאהו יצא למסע צלב נגד מאייר לאחר שהפרה הסכם סודי צילום: בלומברג

משקיע ביאהו יצא למסע צלב נגד מאייר לאחר שהפרה הסכם סודי

מנכ"לית יאהו חתמה על הסכם חשאי עם קרן הגידור סטארבורד בו התחייבה לצמצם את הוצאות החברה, כאשר הפרה אותו יצא מנכ"ל הקרן למתקפהפומבית נגדה והכניס אנשים מטעמו לדירקטוריון

19.06.2016, 13:13 | הראל עילם

מעילה באמון, הסכמים סודיים ועלויות מתנפחות: זה חלק מהתככים מאחורי התהליך של מכירת יאהו. "וול סטריט ג'ורנל" פרסם השבוע תחקיר נוקב, המבוסס על ראיונות אישיים עם למעלה מ-20 בכירים בחברה, ממנו עולה כי למאריסה מאייר, מנכ"לית יאהו, היה הסכם סודי עם קרן הגידור סטארבורד. כאשר ההסכם הזה התפוצץ, מנכ"ל סטארבורד ג'פרי סמית' יצא במסע צלב כנגד מאייר.

קראו עוד בכלכליסט

סטארבורד היא שם מוכר לכל מי שעוקב אחרי הסאגה המתמשכת שהיא יאהו. בתחילת השנה התפרסם כי סמית' יצא בדרישה פומבית מדירקטוריון יאהו לפטר את מאייר. במרץ, הוא פעל על מנת להחליף את כל הדירקטוריון, הציע תשעה מועמדים חלופיים, והתנגד נמרצות לתוכנית ההבראה של מאייר. מאייר רצתה שיאהו תמכור את חלק מנכסי הנדל"ן והפטנטים שלה על מנת לממן תוכנית שיקום בת שלוש שנים.

מאריסה מאייר. הסכימה לצמצם הוצאות החברה ב-10%, צילום: בלומברג מאריסה מאייר. הסכימה לצמצם הוצאות החברה ב-10% | צילום: בלומברג מאריסה מאייר. הסכימה לצמצם הוצאות החברה ב-10%, צילום: בלומברג

כאשר הסיפורים התפרסמו במקור, היה נראה כי סמית' היה מונע מדאגה להשקעה שלו – סטארבורד רכשה בספטמבר 2014 כ-1.7% ממניות יאהו. מיד אחרי הרכישה סמית'

שלח מכתב למאייר שבו הוא התלונן על מבנה ההוצאות המסורבל של החברה. לפי מקורבים למאייר, המנכ"לית הרגישה מאוימת מסמית', שכבר ביצע מספר קרבות פרוקסי והשתלט על הדירקטוריון של חברות אחרות, כגון ענקית המזון דרדן, חברת האם של רשת המסעדות Olive Garden.

כעת מתברר כי מאייר וסמית' נפגשו באפריל 2015 והגיעו להסכם אישי וסודי. פרטי ההסכם מותרו סודיים משום שיאהו ומאייר אינן מחויבות לחשוף הסכמים עם בעלי מניות המחזיקים בפחות מ-5% מהחברה. מאייר הסכימה לצמצם את הוצאות החברה ב-10%.

אך זמן קצר לאחר מכן, מאייר התנערה מההסכם שלה והרחיבה את מסע הרכישות שלה. בחודשים שלאחר ההסכם עם סמית', מאייר רכשה חברות במאות מיליוני דולר, וכן את זכויות השידור של אירועי ספורט בעשרות מיליוני דולרים. כך, למשל, באוגוסט האחרון, היא הובילה את הרכישה של חברת הסחר המקוון פוליוור ב-160 מיליון דולר, סכום שהיה גבוה ב-200% משוויה האמיתי, לפחות פי הדירקטוריון. בסך הכל, ההוצאות של יאהו גדלו במהלך הרבעון השני והשלישי של 2015 ב-21% לעומת הרבעונים המקבילים ב-2014. לפי מקורות הג'ורנל, בקיץ 2015, רק מספר חודשים לאחר שנפגשה עם סמית', היא אף אמרה לבכירים כי "כמה משקיעים חושבים שהאחזקות שלהם בחברה יותר גדולות ממה שהם באמת".

אבל ההחלטה הזאת חזרה להתנקם במאייר. בנובמבר, סמית' החל לתקוף פומבית את מאייר, הקים קמפיין שעודד את המשקיעים בחברה לשלוח מכתבים ולהתלונן לדירקטוריון על הניהול של מאייר, ולבסוף הצליח להחליף מחצית מהדירקטוריון עם נציגים מטעמו. הדירקטוריון המחודש החליט לוותר על תוכנית ההבראה של מאייר, והחל להוציא לפועל את התוכנית המקורית של סמית' – מכירת עסקי הליבה של יאהו (למרות שהדירקטוריון גם מכר את הנדל"ן והפטנטים שמאייר התכוונה למכור בעצמה). במאי האחרון דווח כי מאייר נכנעה לבסוף ללחץ הדירקטוריון, ויתרה גם היא על התוכנית שלה לשיקום החברה והחלה לסייע במרץ במכירת עסקי הליבה של החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות