אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פילדלפיה: העיר הראשונה שאישרה מיסוי על משקאות קלים צילום: רויטרס

פילדלפיה: העיר הראשונה שאישרה מיסוי על משקאות קלים

המס החדש יוטל על אלפי מוצרים שכוללים סוכר או ממתיקים מלאכותיים, ביניהם מים בטעמים, משקאות אנרגיה ותה קר. החוק ייכנס לתוקף החל מה-1 בינואר, 2017. המס אושר על אף קמפיין אגרסיבי מצד תעשיית המשקאות

19.06.2016, 17:44 | שירות כלכליסט
פילדלפיה הפכה לעיר הגדולה הראשונה בארה"ב שאישרה הטלת מס על משקאות קלים. החוק אושר במועצת העיר ברוב של 13 בעד מול 4 מתנגדים, כשראש העיר ג'ים קני תומך בו. "זו השקעה היסטורית בשכונות ובמערכת החינוך שלנו", כינה את החוק. המס צפוי להכניס לעיר 91 מיליון דולר בשנה, וקיני הבטיח כי ישתמש בהכנסות למימון תכניות חינוך.

האם גם בישראל יוטל בקרוב מס על סוכר

מס על משקאות קלים, צילום: בלומברג מס על משקאות קלים | צילום: בלומברג מס על משקאות קלים, צילום: בלומברג

קראו עוד בכלכליסט

המס החדש יוטל על אלפי מוצרים שכוללים סוכר או ממתיקים מלאכותיים, ביניהם מים בטעמים, משקאות אנרגיה ותה קר. החוק ייכנס לתוקף החל מה-1 בינואר, 2017.

באתר Philly.com מדווחים כי המס יוטל על המפיצים, ובשלב זה עוד לא ידוע אם יועבר הלאה לצרכנים. באופן כללי, הוא צפוי להוסיף 50.7 סנט לבקבוק של ליטר.

המס אושר על אף קמפיין אגרסיבי מצד תעשיית המשקאות. בהצהרה שפרסם איגוד המשקאות האמריקאי לאחר ההצבעה נמסר כי הם "ינקטו בפעולה משפטית" כדי לבלום את המס, אותו הם מכנים "מס רגרסיבי המוטל בצורה לא הוגנת על משקאות, כולל משקאות דיאטטיים". באיגוד טענו עוד כי מדובר במס לא חוקי שמפר את החוקה של פנסילבניה, הגורסת כי אי אפשר להטיל מס על מוצר בודד.

ראש העיר קיני מצידו כבר הכריז שהוא מוכן לצאת לקרב. "אנחנו מאמינים שיש לנו בסיס משפטי רחב. נראה מה הם יעשו, כיצד ייגשו לעניין. הם השקיעו הרבה זמן ומיליוני דולרים בעיוות העובדות של הדיון הזה בטלוויזיה, אז נילחם בקרב הבא כשהוא יגיע".

גם בעיר ברקלי בקליפורניה הוטל מס דומה, אך העיר מונה 112 אלף תושבים בלבד, זאת לעומת 1.5 מיליון תושבי פילדלפיה. לפיכך, החוק בפילדלפיה עשוי לשמש כתקדים עבור ערים אחרות, זאת על אף שבניו יורק ובסן פרנסיסקו ניסו ללא הצלחה להחיל צעדים דומים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות