אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסובך ומסריח צילום: אם סי טי

מסובך ומסריח

האם יש בעיה בפורמט של יורו עם 24 קבוצות? כן, אבל אפשר לשנות את זה

19.06.2016, 20:55 | אוריאל דסקל

בתקופה שהיו 24 קבוצות במונדיאל עם שמינית גמר - בין השנים 1986 ל-1994 - כל נבחרת שהשיגה ניצחון ותיקו בשלושת משחקי הבתים העפילה ל-16 האחרונות. גם אם הפסידה את משחקה השלישי, ניצחון ותיקו תמיד הספיקו. לכן, למשל, רוב הקבוצות ביורו 2016 שכבר ניצחו צפויות לעלות לשלב הבא. 

קראו עוד בכלכליסט

אוהד נבחרת קרואטיה. נראה מבולבל, צילום: איי אף פי אוהד נבחרת קרואטיה. נראה מבולבל | צילום: איי אף פי אוהד נבחרת קרואטיה. נראה מבולבל, צילום: איי אף פי

בסוף שלב הבתים, שש הקבוצות שסיימו במקום השלישי "מוכנסות" לטבלה אחת ושתי הקבוצות עם מספר הנקודות הכי נמוך מודחות. אם שתיים או יותר בתיקו של נקודות אז בודקים הפרשי שערים, לאחר מכן בודקים את מספר השערים שהובקעו ואז פייר פליי (איזו קבוצה ספגה פחות כרטיסים צהובים). בקיצור, יש סיכוי (לא סביר) שקבוצה לא תעפיל לשלב הבא בגלל ששחקניה עשו יותר עבירות.

השיטה הזו יוצרת אינסוף אפשרויות למפגשים בשמינית הגמר. המנצחת בבית 5 תתמודד נגד סגנית בית 4, מנצחת בית 6 נגד סגנית בית 5, סגנים בית 1 נגד סגנים בית 3, סגנים בית 2 ינצחו נגד סגנים בית 6. הקומבינציות האחרות הרבה יותר מסובכות.

זהות המשחקות נגד חלק מהראשונות בכל בית יקבעו על פי מי מאלו הקבוצות במקום השלישי יסיימו בין ארבעת הראשונות בטבלה הפנימית של 6 הקבוצות במקום השלישי. ישנן 15 אפשרויות שונות והבית של איסלנד, אוסטריה, פורטוגל והונגריה בעמדה הכי טובה כי הקבוצות יודעות בדיוק מה הן צריכות להשיג כדי להיות בין 4 הקבוצות במקום השלישי שממשיכות לשמינית הגמר.

הדעות חלוקות לגבי איכות הכדורגל ביורו 2016. המספרים מלמדים על 1.96 שערים, נמוך מרוב הליגות בעולם בחמש השנים האחרונות שרובן נעות ממוצע שערים שנע 2.6 שערים למשחק ל-2.9 למשחק.

אחת מהסיבות לכך היא שקבוצות רבות, במיוחד אלו שניצחו במשחק הראשון, יודעות שתיקו הוא התוצאה הרצויה עבורן. כמו כן, בסיבוב השני, רוב הקבוצות ידעו שתיקו ישאיר להן סיכוי בסיבוב השלישי - כך שהכדורגל היה הרבה פחות יוזם.

העובדה שרק 8 מ-24 קבוצות מודחות בשלב הבתים משמעותה היא ש-70% מהמשחקים מדיחים רק 33% מהקבוצות וכש-4 נקודות כמעט מבטיחות בוודאות את העלייה לשלב הבא, תיקו הופך להרבה יותר שווה וכל משחק לפחות חשוב. תיקו, עבור קבוצות רבות, הוא פשרה טובה.

העובדה שעתיד הקבוצות יקבע בתאריך שונה ושניתן לעשות חישובים כאלו ואחרים הופכת את העניין לפארסה של ממש. צרפת ושווייץ, למשל, יכולות לסיים בתיקו את המשחק שלהן הערב ויבטיחו את ההשתתפות שלהן בשלב הבא בלי שום קשר לתוצאות אחרות.

אחת מהסיבות שהגדילו את המונדיאל זה כדי למנוע עיוותים כאלו. אפשר לקיים יורו עם 24 קבוצות או יותר, זה ללא ספק פוגע באיכות שתמיד היתה הנכס החזק ביותר של היורו, אבל נגיד שזה עובד כלכלית ושיווקית. עם זאת, שיטת הבתים פשטה את הרגל.

אפשר לשנות את השיטה ויש אפשרויות. פשוט צריך להכיר אותן. למשל, שיטת הדירוגים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
ויש גם את שיטת מונדיאל 82 (הראשון עם
ויש גם את שיטת מונדיאל 82 (הראשון עם 24 נבחרות). שהיתה בעיניי היפה ביותר. עלו 2 הראשונות מכל בית וחולקו ל 4 בתים של 3 שכל ראשונה עולה לחצי גמר. כל משחק קובע, כל משחק מדהים. בית של ברזיל, איטליה, ארגנטינה. בית של אנגליה, ספרד, גרמניה. השלב שהביא איתו את ה 3:2 של ברזיל - איטליה ועוד. מתפלא על הכותב שהוא לא זכר את זה.  חוץ מזה אפשר גם היה לעשות 8 בתים של 3 שכל ראשונה עולה לרבע גמר.
Cloud  |  20.06.16
2.
אפשר להמשיך בפורמט של 6 בתים אבל רק
אפשר להמשיך בפורמט של 6 בתים אבל רק שתי עולות מכל בית. מנצחות הבתים מוכנסות לטבלה ו-4 הראשונות עולות לרבע הגמר. 2 הנותרות ו-6 הסגניות משחקות בשלב Wild Card כמו ב-NFL. מתמרץ את הנבחרות לנסות ולנצח כל משחק, ובהפרש גדול כדי להבטיח להיות בין ארבע הראשונות. 
Bullhorn  |  20.06.16
1.
או שפשוט היו צריכים להישאר עם ארבע בתים..
או שפשוט היו צריכים להישאר עם ארבע בתים.. זה הכל.. 24 מתחלק יפה ב-4.. מקבלים 6 קבוצות לבית.. חמישה משחקי בתים שבסופם שתי הראשונות עולות לרבע הגמר (מה שייגרום לטורניר שארוך במשחק אחד מהנוכחי) או הראשונה מכל בית עולה ישירות לחצי הגמר (מה שייתן אותה כמות משחקים כמו הטורניר הנוכחי).. כן זה ייגרום לכך שחלק מהנבחרות יגלו שאין על מה לשחק כבר אחרי שלושה משחקים.. אבל מצד שני זה ייתן אחלה של רשת ביטחון לנבחרות הגדולות שלפעמים עפות בגלל משחק וחצי לא טובים (בעיקר אם שתיים עולות)..
Fries  |  20.06.16