אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קובע עובדות בשטח: אורי אריאל מעביר את המחקר החקלאי לצפון צילום: איתמר סיידא

קובע עובדות בשטח: אורי אריאל מעביר את המחקר החקלאי לצפון

לכלכליסט נודע כי שר החקלאות אישר העברה של 5 מיליון שקל למועצה האיזורית גולן, ללא ידיעת הפקידות האחראית. הוועדה שאישרה זאת כללה את ראש המועצה. יועמ"ש המשרד בלמה את המהלך

20.06.2016, 06:56 | רוני זינגר

שר החקלאות אורי אריאל מנסה לקבוע עובדות בשטח בסאגה המתמשכת של העתקת מכון וולקני לצפון. ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"ל משרדו שלמה בן אליהו ניסה להעביר 5 מיליון שקל לתוכנית פיתוח של המועצה האיזורית גולן בניגוד לכללי המנהל התקינים, אך נבלם בידי היועצת המשפטית של המשרד.

הפרשה החלה בינואר, כשאריאל ביקר באיזור וסיכם עם ראש מועצת רמת הגולן אלי מלכה, כי האחרון יגיש לשיפוטו תוכנית מחקר ופיתוח בנושא מזון עלית, ואף קבע כי היא תתוקצב ב־5 מיליון שקל ממשרד החקלאות ועוד תקציב מהחטיבה להתיישבות וקק"ל. לא ברור על מה נשענה ההבטחה, שכן על פי נהלי המשרד, לא ניתן להבטיח תקצוב תוכנית מחקר, בלי שעברה תהליך מסודר של קול קורא, ועדת שיפוט ובחירה בידי צוות מומחים.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בחלק מתוכנית גדולה יותר לפיתוח הגליל והגולן בהובלת מלכה, שעליה עמלים עליה שורה של משרדי ממשלה בשנה אחרונה. כחלק מהתוכנית הגדולה הודיע לאחרונה אריאל כי בכוונתו להעתיק את מכון וולקני ממרכז הארץ לצפון. "אנחנו מעוניינים להפגיש את החקלאות עם ההייטק", אמר מלכה ל"כלכליסט", "אחד הרכיבים שהצענו זה העתקת הפעילות של מכון וולקני אלינו. אנחנו מודעים למאבק שמנהלים עובדי המכון, ואין לנו כוונה לגרום לנזק".

מימין: מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו והשר אורי אריאל, צילום: עומר מסינגר מימין: מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו והשר אורי אריאל | צילום: עומר מסינגר מימין: מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו והשר אורי אריאל, צילום: עומר מסינגר

בתחילת פברואר שיגר מלכה מכתב למנהל מחוז צפון של משרד החקלאות עמיר אנטלר, וביקש ממנו "בהמשך לסיכום עם שר החקלאות…אודה לך על קידום ואישור התקציב כפי שסוכם 1 מליון שקל למשך חמש שנים החל משנת תקציב זו". המכתב מוען, בין היתר, גם לבן אליהו.

על פי נהלי המשרד, כדי להעביר את התקציב המדען הראשי של משרד החקלאות צריך להקים ועדת שיפוט, שתורכב באמצעות קול קורא, ותחליט אם לתקצב את תוכנית המחקר. אולם הפעם מיהרו במחוז הצפון לפעול מבלי ליידע את המדען הראשי של המשרד.

באמצע מרץ יצא סיכום פגישה של אותה ועדת שיפוט, שאמורה למנות מומחים מקצועיים בלבד, כלומר ללא אנשים פוליטיים או כאלה שאינם בעלי מקצוע. אלא שאחד מחברי הוועדה שהכריעה בעניין תוכנית רמת הגולן היה לא אחר מאשר יו"ר המועצה האזורית אלי מלכה. לא רק הוא, אלא גם אנטלר, מנהל מחוז צפון, היה שותף בוועדה, ועמו דמויות אחרות שאינן אופייניות לוועדה מסוג זה כמו מתכנן המחוז.

התוכנית עולה לאישור מחדש

הוועדה אישרה את תכנית "מזון עלית" בעלות של מיליון שקל לשנה. אך כשהיא עלתה למשרד החקלאות בשבוע שעבר למימוש ההעברה, נחשפה אליה לראשונה היועצת המשפטית של המשרד ועצרה אותה לאור זאת שנעשתה בניגוד לכללים. כעת התוכנית עולה לאישור מחדש, הפעם על פי נהלי המשרד.

באשר לשאלה מדוע התנהל ההליך לקבל התקציב בניגוד לכללים השיב מלכה "אני התבקשתי ממנהל המחוז להיות חלק מהוועדה. השר הוא שהטיל עליו (על מנהל המחוז — ר"ז) את המשימה, הוא שפט את התכניות והשתתפו בה מדענים מתחומים שונים. אין לי מושג למה הדבר לא תואם מראש עם המדען".

"התקציב לא יועד למועצה"

ממשרד החקלאות נמסר: "במסגרת החלטת ממשלה 1170 לפיתוח הגולן על ידי הוספת 750 נחלות חקלאיות חדשות, הוגשה בקשה למשרד החקלאות להסיט מתוך התוכנית הקיימת 5 מיליון שקל מתוך 'תקציב לפיתוח הגולן'. מדובר בתקציב שלא מיועד למועצה אזורית גולן, אלא למחקרים חקלאיים באזור. בעת בחינת המקור התקציבי עלה כי ההליך נעשה במחוז צפון ולא במטה. עם היוודע הדבר לפני כשבוע, הוחלט על עצירת המהלך והמשכו במסגרת הנהלים הקיימים בלשכת המדען הראשי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

35 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

35.
כולם כבר מבינים את הנזק שיגרם מ"העתקת"ו ולקני
כולם כבר מבינים את הנזק שיגרם מ"העתקת"ו ולקני לצפון - המומחים, ועדת המדע של הכנסת, העיתונות... אפילו שר החקלאות עצמו. בשבוע שעבר אפילו הוא ביקש לציין לועדת הכנסת שישקול לשנות דעתו רק אם הפגיעה במחקר החקלאי תהיה חמורה ביותר... אבל כל זה לא גורם לו לחשוב ולוותר. הוא לא עוצר באדום...
Puzzle  |  20.06.16
34.
בואו גם לא נשכח שכל זה קורה בזמן
בואו גם לא נשכח שכל זה קורה בזמן שאורי אריאל מייבש את הגנים הבוטאניים - ובתחילת השנה קיצץ את תקציבם לפחות מחצי! מ4.5 מיליון שח לשנה ל2מיליון בלבד! וזה בטענה שאין לו כסף.. יש בארץ כ10 גנים בוטאניים שמבחינתם קיצוץ כזה פירושו סכנת סגירה..והוא אומר שאין לו כסף
Candy  |  20.06.16
לכל התגובות