אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דמי הניהול בתעודות הסל יעלו בשל הגדלת תגמול הנאמן צילום: shutterstock

דמי הניהול בתעודות הסל יעלו בשל הגדלת תגמול הנאמן

הגדלת סמכויות של נאמן תעודות הסל תביא לשינוי במודל התשלום שלו: במקום עמלה קבועה, התגמול יעמוד על שיעור מהיקף הנכסים בתעודה. העלות תגולגל למשקיעים

20.06.2016, 09:08 | רחלי בינדמן

רגולציה מחמירה יותר על ענף תעודות הסל צפויה לטמון בחובה גם העלאת דמי הניהול למשקיעים. במסגרת דיונים של רשות ני"ע וחברות תעודות הסל הוחלט להרחיב את סמכויות הנאמן על תעודות הסל.  

קראו עוד בכלכליסט

עד כה היה לנאמן, שאמור לדאוג לאינטרס המשקיעים בתעודות, תפקיד טכני ואילו כעת הוגדלו משמעותית סמכויותיו. הנאמן יהיה האחראי לוודא שהחברות שומרות על כל הכללים הרגולטוריים ושהן מחזיקות אך ורק את נכסי הבסיס (מניות, אג"ח) המתאימים לתעודות הרלבנטיות. בנוסף, הוא יפקח על העברות הכספים ואף יקח חלק בדיונים של החברות בנוגע לניהול סיכונים. אלא שתוספת האחריות מגיעה עם תוספת תשלום.

על רקע העלייה הגבוהה בשווי נכסי תעודות הסל בשנים האחרונות (התעשייה מנהלת כבר כ־100 מיליארד שקל), הוחלט במסגרת הדיונים לשנות את מודל התגמול שמשלמות החברות לנאמן. החל מיולי הקרוב עמלת הניהול תעמוד על שיעור מתוך הנכסים המנוהלים בניגוד למצב של עמלה קבועה על בסיס סוג התעודה – בין 7,000 שקל ל־25 אלף שקל לתעודה לשנה.

המודל החדש יהיה זהה למודל הקיים היום בתעשיית קרנות הנאמנות. לפי הערכות, תוספת דמי הניהול תעמוד על 0.04%-0.02% מדמי הניהול הקיימים. השיעור של עמלת הנאמן ייקבע בפועל במסגרת מו"מ בין חברות תעודות הסל לנאמנים, כשהעמלה תהיה גבוהה יותר בתעודות הגדולות ושם גם תהיה עליה גבוהה יותר בדמי הניהול.

חברות תעודות הסל צפויות להשית את עלות עמלת הנאמן שהן אמורות לשלם על הלקוחות. באפריל האחרון הגיש איגוד תעודות הסל, שבראשו עומד בועז נגר, בקשה לרשות ני"ע לאפשר לו להציג בהודעת העלאת דמי הניהול את דמי הניהול הרגילים של התעודה לצד עמודה נפרדת שתיקרא "שכר הנאמן", כך הלקוחות יידעו את הסיבה לעליית המחיר.

בועז נגר יו"ר איגוד תעודות הסל, צילום: עמית שעל בועז נגר יו"ר איגוד תעודות הסל | צילום: עמית שעל בועז נגר יו"ר איגוד תעודות הסל, צילום: עמית שעל

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות