אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מעצרו של עדי צים הוארך עד יום ראשון; ביהמ"ש: "יש בסיס לחשדות" צילום: עמית שעל

מעצרו של עדי צים הוארך עד יום ראשון; ביהמ"ש: "יש בסיס לחשדות"

על פי החשד אס.אר. אקורד שנשלטת על ידי צים ופועלת בתחום ניכיון הצ'קים, סייעה לשורה של חברות כח אדם להלבין כספים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שהוצאו במרמה מביטוח לאומי ומרשות המסים; בפרשה נחקרו 19 חשודים כי הוציאו במרמה 200 מיליון שקל מכספי המדינה

20.06.2016, 19:47 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

שופט בית משפט השלום בראשל"צ, רפי ארניה, האריך עד יום ראשון את מעצרו של עדי צים, בעל השליטה בחברת האשראי החוץ בנקאית אס.אר אקורד הנסחרת בבורסה של ת"א. על פי החשד באמצעות החברה שפועלת בתחום ניכיון הצ'קים, סייע צים לשורה של חברות כח אדם להלבין כספים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים שהוצאו במרמה מביטוח לאומי ומרשות המסים. בין החברות החשודות: מוקד אריק, בטר קלין, א.מ לימה ול.ש.

קראו עוד בכלכליסט

עם פתיחת החקירה הבוקר, נערכו חיפושים בבתיהם של 19 חשודים ובמשרדיהם. החוקרים החרימו מסמכים, חומרי מחשב, ובמקביל הקפיאו חשבונות בנק לצורך חילוט הכספים שבהם במידה ויוגשו כתבי אישום והמעורבים יורשעו. בנוסף החרימה המשטרה כלי רכב של החשודים ובהם הב.מ.וו של צים.

לחשודים בפרשה מיוחס חשד לביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בהיקף כולל של 200 מיליון שקל, זיוף בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע, עבירות על חוק איסור הלבנת הון, עבירות על חוק המע"מ ועבירות על פקודת מס הכנסה, ועבירות של זכויות עובדים. המשטרה ביקשה להאריך את מעצרם של החשודים לתקופה של בין 5 עד 15 ימים.

שיטות המרמה להוצאת כספים מקופת המדינה, כך טוענים במשטרה וברשות המסים, היו מגוונות. בין היתר ניפוח עסקאות והפקה וקיזוז של חשבוניות פיקטיביות מול רשות המסים, וכן באמצעות מצגי שווא שגרמו להוצאות קצבאות מביטוח לאומי עבור עובדים שקיבלו שכר. על פי החשד עומד היקף העבירה המוערך על למעלה מ-200 מיליון שקלים. כאמור, כספי המרמה הולבנו, כך נטען, על ידי צים באמצעות אס.אר.

צים עצמו היה נסער במהלך דיון הארכת המעצר. הוא הרבה להעיר הערות, והשופט ארניה התריע בו במהלך הדיון שהוא יוצא בחזרה לאולם המעצרים. הסנגורית של צים, עו"ד פנינת ינאי, טענה בדיון כי כל עסקת ניכיון צ'קים של אס.אר אושרה על ידי משרד עורכי דין שגיא חן ושות. "זה משרד הצמוד למשרדו כדי שיהיה זמין למר צים. כל דבר מתועד, מצולם ומוקלט".  

רני צים בבית המשפט, צילום: עמית שעל רני צים בבית המשפט | צילום: עמית שעל רני צים בבית המשפט, צילום: עמית שעל

נציג רשות המסים, חוקר מע"מ מוטי טולדו, השיב: "אני לא יודע מה צולם מה לא, מה הוקלט ומה לא. החשוד פעל בתחכום. לפי הראיות שלנו הוא יודע ומעורב בהלבנת הון. היו עבירות בעסק הכל כך מפוקח שאת מדברת עליו. החשוד גם מעורב בעבירות מס הכנסה וביטוח לאומי".

"יש כאן עבריין מורשע שחשוד בפרשה, איציק ואזנה. הוא נעצר לשישה ימים על ידי בית המשפט. אני טוענת שמלבד קשרי ידידות בינו לצים - אין כלום", טענה עו"ד ינאי. נציג רשות המסים טען בתגובה כי יש ראיות ישירות שקושרות את צים לואזנה ולעבירות שמיוחסות לו.

ינאי הוסיפה כי: "צים הוא לא עבריין. אין לו עבר פלילי. המניה של החברה צנחה היום. איזה פעולות חקירה מחייבות שיישאר במעצר? החברה והמניה תלויים בו. למה לא לשלוח למעצר בית?". נציג רשות המסים טולדו השיב: "יש 106 פעולות חקירה שמחייבות שהחשוד יישאר במעצר. אני לא זה שגורם נזק לחברה. יש עילת שיבוש שמחייבת שיישאר במעצר".

"מדובר בעניין מורכב", אמרה ינאי לבית המשפט שביקשה לקצר את מעצרו של צים. "עומדים פה כמה אינטרסים. החלטת המעצר היא חשובה. צים שיתף פעולה, ונתן לחפש ולקחת מה שמבקשים מאז שעות הבוקר. מדובר באדם שהוא בעלים של חברה בורסאית שמגלגלת 4 מיליארד שקלים בשנה. יש משקיעים רבים. בעולם בו אנו חיים להחלטה על מעצר יש השפעת רוחב על החברה. יש הבדל בין צים לעבריין ואזנה שהיה פה בדיון לפני. זה אדם שמחזיק לצידו משרד עורכי דין. כשהוא מכר את העסק הקודם שלו בא ונתן צ'ק לרשות המסים. אם היו האזנות סתר בתיק הן יוכיחו שמדובר באדם ישר. איזה אינטרס יש לו לסכן חברה ציבורית ו-1,500 לקוחות בשביל עבריין?".

"החשדות הן שהחברות של החשוד שימשו מצע לביצוע עבירות על ידי צדדים שלישיים, כאשר צים ידע והיה מודע לכך", כתב השופט בהחלטתו. "מהחומר שבפניה עולה כי יש בסיס לחשדות נגד החשוד. אין מדובר בהפרחה סתם לחלל האוויר. מהחומר עולה לכאורה כי קיימת מעורבת של החשוד ועומקה והיקפה צריכים להתברר. נוכח פעולות החקירה הדרושות אני מאריך מעצרו עד יום 26.6 – יום ראשון".

 

בסוף הדיון פרצה אמו של צים בבכי וצעקה באולם: "זה לא בסדר מה שעושים לך". צים השיב לה: "אמא אל תבכי הכל בסדר".

מאוחר יותר במהלך היום מסרה החברה את תגובתה, ובה נאמר בין היתר, כי: "חברת אס.אר אקורד ובעל השליטה עדי צים אינם קשורים ואינם מעורבים בפעולה כלשהי להונאת שלטונות המס. כחברה ציבורית מפוקחת על ידי רשות ניירות ערך, נקטה החברה בכל אמצעי הזהירות הנדרשים ואף נקטה בצעדים מעבר לנדרש בצו הלבנת הון על מנת להבטיח את כלל ההיבטים החוקיים של העסקאות. יודגש שכלל, החברה מקפידה שפתיחת תיקים תתבצע על פי נהלים פנימיים מסודרים. זיהוי הלקוח נעשה באמצעות עו"ד ממשרד עורכי דין חיצוני שנשכר בין היתר גם לצורך כך. בנוסף החברה מעסיקה באופן קבוע חברת ייעוץ חיצונית בכירה ומוכרת בתחום איסור הלבנת הון", מסרה החברה בתגובתה לפרסומים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות