אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ראש העיר הראשונה של רומא תנסה לגבות מסים מהוותיקן צילום: רויטרס

ראש העיר הראשונה של רומא תנסה לגבות מסים מהוותיקן

וירג'יניה ראג'י ירשה מראש העיר הקודם, שהודח בגלל שחיתות, חובות עצומים ותשתיות עירוניות שהוזנחו בעקבות גזל של עשרות מיליוני יורו על ידי אנשי עסקים ופוליטיקאים מקומיים. ראג'י: "אני לא חוששת להתעסק עם הכנסייה הקתולית"

20.06.2016, 21:21 | שירות כלכליסט

מהפך ברומא: וירג'יניה ראג'י זכתה אתמול בבחירות המוניציפליות והפכה לאשה הראשונה שתכהן כראש עיר.

"אפילו שאנחנו חיים בעידן שבו שוויון הזדמנויות הוא חזיון תעתועים, לראשונה בהיסטוריה עומדת אשה בראש רומא", הכריזה בנאום הניצחון. "אהיה ראש העיר של כל תושבי רומא. אשיב את שלטון החוק ואת השקיפות אחרי 20 שנה של מנהל גרוע. עידן חדש עומד בפתח", הדגישה.

ראג'י (37), עורכת דין בהכשרתה שכיהנה במועצת העיר, התמודדה מטעם מפלגת חמישה כוכבים, וניצחונה הוא מכה לראש הממשלה מתאו רנצי.

"הגיע הזמן לשנות את רומא", היתה סיסמת קמפיין הבחירות של ראג'י, אשר הדגישה את פרשת השחיתות שאילצה את ראש העיר הקודם איניאציו מארינו ממפלגתו של רנצי להתפטר באוקטובר שעבר. מארינו הואשם כי ניצל כספי ציבור לצרכים אישיים, כולל ארוחות במסעדות עם אשתו וחברים, אך זנח טיפול בשירותים ציבוריים כמו איסוף אשפה וכיסוח מדשאות בפארקים. על רקע הדחתו נערך בימים אלה משפטם של עשרות אנשי עסקים ופוליטיקאים מקומיים החשודים במעורבות בארגון פשע שגזל מהעיר עשרות ואף מאות מיליוני יורו.

הפרשה, שזכתה לכינוי "מאפיה קפיטלה" בתקשורת האיטלקית, נמשכה שנים, ובמסגרתה נגנבו כספים שיועדו לפרויקטים ציבוריים, כמו הסעת ילדי הצוענים לבתי הספר. השחיתות גרמה לחוסרים כה גדולים עד שרחובות העיר נסללו במשטחים דקיקים.

"עלינו להשיב את שלטון החוק, משהו שלא קיים באיטליה וברומא", אמרה ראג'י ל"גרדיאן" הבריטי בחודש מרץ. "החזון שלנו הוא קודם כל עיר שראוי לחיות בה, וכרגע זה אינו המצב - לא עבור כל התושבים בה ולא עבור התיירים, שמגיעים לעיר הרוסה".

וירג וירג'יניה ראג'י | צילום: רויטרס וירג

מלבד ניקוי העיר משחיתות ושדרוג המראה שלה התחייבה ראג'י לגבות מהוותיקן מסים על נדל"ן ונכסים אחרים שבבעלות הכס הקדוש. על פי הערכות, מדובר ב־400 מיליון יורו במסים שלא שולמו. לטענתה של ראג'י, המסים לא נגבו מכיוון שראשי העיר פחדו עד כה להתעסק עם הכנסייה הקתולית. ראג'י גם לא חוסכת ביקורת מרנצי והגדירה אותו כמי ש"עובד עבור הבנקים ולא עבור האזרחים".

מפלגת חמישה כוכבים, שהקים הקומיקאי בפה גרילו ב־2009, התחזקה בבחירות המוניציפליות וביססה עצמה כמפלגת האופוזיציה המרכזית. על פי פרשנים, הניצחון של ראג'י מעניק למפלגה דחיפה משמעותית לקראת הבחירות הכלליות שיתקיימו ב־2018. מלבד רומא, המפלגה זכתה בטורינו, שם תכהן קיארה אפנדינו כראש העיר. אפנדינו (32) זכתה ברוב של 54.6% והביסה את פיירו פאסינו. כך היא הביאה לסיומם שני עשורים של שלטון המפלגה הדמוקרטית בעיר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות