אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מגה ניסתה להתחמק מתשלום שעות נוספות לעובדים צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

מגה ניסתה להתחמק מתשלום שעות נוספות לעובדים

ערב העברת הבעלות ליינות ביתן איימו עובדי רשת מגה לנקוט עיצומים, אם לא יקבלו תשלום על הזמן שהשקיעו בספירת מלאי, וההנהלה נאלצה להיעתר לדרישתם

21.06.2016, 07:47 | נורית קדוש

עובדי מגה איימו בנקיטת סנקציות, לאחר שלא קיבלו תשלום על שעות נוספות שהם השקיעו בחודש האחרון בספירת מלאי בסניפי הרשת ובמרכז הלוגיסטי, וההנהלה הודיעה כי היא נעתרת לבקשתם, והם יקבלו את התשלום מקופת הנאמנים, כך נודע ל"כלכליסט". האיומים הללו הגיעו ימים ספורים לפני פרסום עמדתה של רשות ההגבלים העסקיים בנוגע למיזוג בין מגה ליינות ביתן.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה, כפי שעולה במכתב שהוציא לעובדים, בימים האחרונים התקבלו אצלו תלונות רבות מצד מנהלים, סגני מנהלים ומנהלי מחלקות שהתבקשו לבצע ספירות מלאי בסניפים לקראת העברת הבעלות ליינות ביתן, ולצורך כך הם עבדו בחודש מאי 17-14 שעות נוספות כל אחד. "כולם ציפו לקבל שכר עבור עבודה זו, ולהפתעתם זה לא שולם להם", טוען אלי. לדבריו, הנהלת הרשת דחתה את פניות העובדים, ולו היא השיבה כי מדובר בעובדים המקבלים שכר גלובלי הכולל שעות נוספות מדי חודש, ועל כן הם אינם זכאים לתוספת בעבור השעות שהם הקדישו לספירת המלאי. "בחברה יש נוהג של עשרות שנים של התוספת הגלובלית לעובדים, כיוון שבתקופות עומס הם עובדים יותר שעות. ההנהלה הפרה ברגל גסה נוהג זה, והוועד רואה בכך קו אדום שאין לחצות". אלי טוען כי עד שההנהלה לא תודיע שהיא משלמת לעובדים שכר על ספירות המלאי, העובדים לא ימשיכו להתייצב לספירות מלאי בערבים ובלילות לקראת מכירת הרשת.

על רקע זאת היו צפויים הבוקר לחול שיבושים בסניפים: ועד העובדים התכוון לקיים בשעות פעילות הסניפים אסיפות עובדים ולעצור את העבודה, כדי לדון באפשרות לנקוט שיבושים חמורים יותר, שיכולים להסב לרשת נזק כלכלי. רק בינואר השנה השבית הוועד את הסניפים למשך יום אחד, מהלך שגרם לאובדן הכנסות חודשי של 8 מיליון שקל. במכתב לעובדים כתב אלי: "עובדי החברה ומנהליה לא יעבדו בשום מצב ללא תשלום. ועד העובדים לא יאפשר זאת בשום מצב, ובמיוחד כשמנסים לשנות נוהג ערב העברת הבעלות בחברה. זה עניין עקרוני מאין כמותו".

מימין: נחום ביתן, הרוכש של מגה, ויו"ר ועד העובדים, אייל אלי. מגה טיפלה בתלונות, צילום: מיקי נעם אלון, דנה קופל מימין: נחום ביתן, הרוכש של מגה, ויו"ר ועד העובדים, אייל אלי. מגה טיפלה בתלונות | צילום: מיקי נעם אלון, דנה קופל מימין: נחום ביתן, הרוכש של מגה, ויו"ר ועד העובדים, אייל אלי. מגה טיפלה בתלונות, צילום: מיקי נעם אלון, דנה קופל

רשות ההגבלים העסקיים צפויה לפרסם עד סוף השבוע את החלטתה בנוגע למיזוג מגה ויינות ביתן, ולאשר את המיזוג בהתאם למספר תנאים. אחד התנאים הוא שביתן תמכור עשרה סניפים בתשעה אזורים שונים כדי לדלל את הריכוזית שלה; שנית, ביתן כנראה תידרש לפרק את השותפות עם ביכורי שדה דרום, סיטונאית הירקות והפירות המוחזקת בשותפות שווה עם חברת נטו.

כמו כן הרשות שוקלת להתנות את אישור המיזוג בהפסקת הישיבה המשותפת של חברת ביכורי ביתן, החברה המשותפת של ביתן וביכורי שדה, במתחם שבו יושבת ביכורי שדה בתימורים. אמנם מדובר בחברה פרטית, אולם שיעורי הרווחיות בתחום הופכים דרישה זו לגזרה קשה שביתן מנסה לשכנע את רשות ההגבלים לסגת ממנה. אם ביתן יקבל את התנאים הללו, צפויה מגה לעבור לבעלותו בתוך כעשרה ימים.

נאמני מגה מסרו בתגובה: "הטענות העולות בכתבה אינן נכונות. ספירות המלאי הסתיימו ביוני, והעובדים יקבלו את התוספות בתחילת יולי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות