אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר אסרה, אבל אלשטיין מתכוון לשעבד מניות כלל צילומים: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

סלינגר אסרה, אבל אלשטיין מתכוון לשעבד מניות כלל

אי.די.בי יוצאת היום לרוד שואו במטרה להנפיק סדרת אג"ח עם שעבוד על מניות כלל ביטוח. עם זאת המפקחת על הביטוח הודיעה לחברה כי השעבוד לא מאושר ואף הורתה לנאמן להתחיל במכירת מניות השליטה בחברת הביטוח

21.06.2016, 07:54 | גולן חזני

עימות חדש בין אי.די.בי פתוח למפקחת על הביטוח דורית סלינגר. ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי יוצאת הבוקר לרוד שואו בשביל הנפקת אג"ח בהיקף של עד 300 מיליון שקל בשעבוד מניות כלל ביטוח. עוד נודע כי המהלך מתבצע למרות שסלינגר והפיקוח הודיעו לאי.די.בי בשבוע האחרון כי אינם מאשרים שעבוד של מניות כלל ביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

עוד נודע ל"כלכליסט" כי אי.די.בי רואה במהלך האחרון של סלינגר למנוע את ההנפקה כסחטנות, וכי החברה קיימה שלשום פגישה בנושא שבה השתתפו ראשיה, פיני רובין שמייצג את החברה ואנשי הפיקוח, אולם לא הגיעו להסכמה בנושא.

הנאמן בדרך למכור

 

חברת החיתום אפסילון תלווה את הגיוס כשאת הרוד שואו יובילו המנכ"ל שולם לפידות וסמנכ"ל הכספים גיל קוטלר. העימות עם המפקחת עלול להפריע לגיוס משום שהגופים המוסדיים שאמורים לרכוש אג"ח בהנפקה, מפוקחים בעצמם על ידי סלינגר.

אגרות החוב יונפקו בסדרה חדשה, הריבית טרם נקבעה אך הסדרה תהיה חייבת להפרע לא יאוחר מ־2019. זאת משום שעד אז מחויב בעל השליטה באי.די.בי (100%) אדוארדו אלשטיין למכור את מלוא אחזקותיו (55%) בכלל ביטוח. זאת לאור דרישות חוק הריכוזיות שדורש הפרדת אחזקות ראליות מפיננסיות עד שנת 2019.

דורית סלינגר, צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר | צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר, צילום: אבי אוחיון, לע"מ

באוגוסט 2012 מונה משה טרי כנאמן מניות כלל ביטוח, כשהחברה היתה עדיין בשליטתו של נוחי דנקנר. טרי המשיך לשמש נאמן גם לאחר שעברה השליטה באי.די.בי לאלשטיין זאת משום שבעל השליטה החדש לא קיבל היתר שליטה בחברת הביטוח.

ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי פנתה למפקחת על הביטוח לקבל אישור לשעבוד מניות כלל ביטוח, אך לא נענתה עד כה. עם זאת, יועציה המשפטיים של החברה סבורים כי ניתן לבצע את המהלך גם ללא אישור הפיקוח משום שמדובר במניות שהן רכושה של החברה, גם אם הן מצויות בידי הנאמן.

טרי כבר הודיע לאי.די.בי כי בכוונתו למכור 5% ממניות כלל ביטוח בשבועות הקרובים ואף העמיד מספר אלטרנטיבות לביצוע המכירה וביקש מאי.די.בי לבחור בדרך המועדפת. אי.די.בי נלחמת בטרי ומתכוונת לעשות זאת גם באמצעים משפטיים כדי למנוע את המכירה שנעשית בהוראת המפקחת.

מעבר לפיקוח הנפקת האג"ח החדשה צפויה להיתקל בהתנגדות של מחזיקי סדרת האג"ח הארוכה, אג"ח ט', שאף פנו לפני כחודש לבית המשפט בנסיון למנוע מצב של גיוס כזה ושעבוד מניות כלל (הנכס הפנוי היחידי משעבודים של אי.די.בי). השופט חגי ברנר דחה את הבקשה אבל הורה לצדדים להגיע לדיון נוסף שיבחן את המצב בספטמבר.

אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין | צילום: אוראל כהן אדוארדו אלשטיין, צילום: אוראל כהן

נזק גם לנושים

 

מהלך המכירה הכפויה של מניות כלל ביטוח, אותו מובילה סלינגר, עלול להסב נזק כבד לנושי אי.די.בי פתוח (בעלי האג"ח והבנקים), שהחברה חייבת להם כ־3 מיליארד שקל. הסיבה לכך היא שכלל ביטוח נסחרת כיום לפי שווי שוק של 2.28 מיליארד שקל, שווי המגלם מכפיל הון של 0.53 בלבד.

שווי השוק הנוכחי של האחזקה של אי.די.בי פתוח הוא 1.25 מיליארד שקל בלבד. זאת לעומת סכום של 2.45 מיליארד שקל, שאי.די.בי היתה אמורה לקבל אם היתה משלימה בתחילת השנה את מכירת כלל ביטוח לידי חברת ההשקעות הסינית מקרולינק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות