אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשש מברקזיט כיווץ ב־70% מיזוגים ורכישות בבריטניה צילום: אימג'בנק, Gettyimages

ברקזיט

החשש מברקזיט כיווץ ב־70% מיזוגים ורכישות בבריטניה

היקף העסקאות מתחילת השנה הסתכם ב־57 מיליארד דולר שהם 4% מכלל המיזוגים והרכישות העולמיים. אנליסט ל"פייננשל טיימס": איש לא רוצה לעשות עסקאות כשהוא לא יודע אם יעד ההשקעה ימשיך להיות חבר בשוק המשותף הגדול בעולם"

20.06.2016, 21:58 | שירות כלכליסט

חלקה של בריטניה בפעילות העולמית של מיזוגים ורכישות צנח לשפל של כל הזמנים, זאת בשל אי־הוודאות לקראת משאל העם על פרישתה האפשרית מהאיחוד האירופי — על כך דיווח "פייננשל טיימס".

היקף העסקאות שבהן מעורבת בריטניה כיעד למיזוגים ולרכישות צנח בכמעט 70% מתחילת השנה לעומת התקופה המקבילה ב־2015, עם השקעות של 57.6 מיליארד דולר המהוות 4% בלבד מכלל המיזוגים והרכישות העולמיים. היקף פעילות המיזוגים והרכישות העולמיים ירד ב־20% לעומת שנה קודם לכן — כך לפי נתונים שפרסמה סוכנות תומסון רויטרס. 

ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, צילום: אי פי איי ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון | צילום: אי פי איי ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון, צילום: אי פי איי

ההאטה עומדת בניגוד גמור ל־2015, אז בריטניה היתה יעד לכמה וכמה מיזוגים ורכישות רחבי היקף ובהם רכישת BG גרופ על ידי רויאל דאץ' של בסכום של 52 מיליארד דולר. העסקה הגדולה ביותר שנעשתה השנה, איחוד בורסת לונדון עם דויטשה בורס בשווי 21 מיליארד ליש"ט, תעמוד להצבעת בעלי המניות בחודש הבא, כאשר לפי הערכות אנליסטים, פרישה בריטית מהאיחוד האירופי תפגע בסיכויים לאישור המיזוג.

"לברקזיט תהיה השפעה מהותית על פעילות המיזוגים והרכישות בבריטניה, וגם באופן נרחב יותר באירופה", כך לפי יועץ בכיר למיזוגים ורכישות באחד מבנקי ההשקעות הגדולים באירופה, שאמר את הדברים ל"פייננשל טיימס". "איש לא רוצה לעשות עסקאות כשהוא לא יודע אם היעד ימשיך להיות חבר בשוק המשותף הגדול בעולם", ציין.

קצב הרכישות הממונפות ברחבי אירופה ירד גם הוא השנה, כך לפי המרכז לחקר ניהול רכישות, כאשר הסיבה לכך היא ההצבעה המתקרבת על המשך חברותה של בריטניה באיחוד האירופי.

"בתרחיש של היפרדות אני סבור כי מיזוגים ורכישות באירופה ייהפכו לבעייתיים מאוד", אמר וילהלם שולץ, ראש חטיבת המיזוגים והרכישות בזירות אירופה, המזרח התיכון ואפריקה, בבנק סיטיגרופ. מיזוגים ורכישות באירופה, הנסמכים בדרך כלל על הפעילות הבריטית, ירדו ב־24% לעומת 2015.

בניגוד לכך, הצבעה בעד המשך חברות בריטית באיחוד עשויה להביא לפרץ של עסקאות — כך לפי בנקאים, זאת כאשר חברות ישלפו מהמגרה תוכניות שהקפיאו בחודשים שקדמו להצבעה.

עם זאת, בנקאי בכיר בוול סטריט ציין כי הצניחה החדה בשווי הליש"ט הצפויה במקרה של ברקזיט עלולה להוביל להשתלטות מואצת על חברות בריטיות, זאת משום שהבנקים הגלובליים יבקשו לנצל את הירידה במחירי הנכסים הבריטיים.

בינתיים ממשיך ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון במאמציו הבלתי נלאים לנסות ולשכנע את הקולות המתנדנדים להצביע נגד ברקזיט. בתוכנית טלוויזיונית שלשום השווה קמרון את הקרב על הישארותה של בריטניה באיחוד למלחמתו של ווינסטון צ'רצ'יל בהיטלר, זאת כשהוא מודה כי עליו להתאמץ יותר אם הוא רוצה לנצח במשאל העם. בפנייתו הנרגשת ביותר עד כה אמר קמרון כי הניסיון להשתלט על ממדי ההגירה לבריטניה התברר כ"מאתגר מאוד", זאת לאחר שהקהל שנכח באולפן השמיע ביקורת על הטיפול הממשלתי בסוגיה ואמר כי יש לפעול ביתר נחישות לבלימת ההגירה, אם בריטניה תצביע בעד הישארות באיחוד.

לשאלה מהקהל כיצד קמרון יכול לסמוך על כך ש"הדיקטטורה באירופה" אכן תקיים את הבטחותיה לגבי זכויות מיוחדות לבריטניה, השיב ראש הממשלה: "במשרדי אני יושב 2 מטרים מחדר הקבינט שבו ווינסטון צ'רצ'יל החליט במאי להמשיך להילחם נגד היטלר. זו היתה ההחלטה הטובה והמהותית ביותר שהתקבלה בבריטניה. הוא לא ויתר על הדמוקרטיה, הוא לא ויתר על הצדק. עבור הדברים האלה אנחנו נלחמים היום. אתה לא יכול לנצח, אם אתה לא בחדר", סיכם קמרון ברוב פאתוס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות