אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גפני נגד החברה להשבת נכסי נספי השואה: נפרק אותה בחקיקת בזק צילום: אבי רוקח

גפני נגד החברה להשבת נכסי נספי השואה: נפרק אותה בחקיקת בזק

הסיבה: במשך חודשים נמנעת החברה מלהעביר תשלומים ל-9,200 ניצולי שואה קשי יום. חברה מעורבת בסכסוך משפטי שלא מאפשר לה לממש את הכסף שלה המושקע במניות בנק לאומי

22.06.2016, 16:09 | רוני זינגר

יו"ר ועדת הכספים משה גפני מאיים לקדם חקיקת בזק לפירוקה של החברה להשבת נכסי נספי השואה, זאת כיוון שבמשך חודשים נמנעת החברה מלהעביר תשלומים לניצולי שואה. יצוין כי בכל מקרה, ועל פי החלטה שהתקבלה בשנה שעברה בכנסת, תיסגר החברה להשבה בסוף 2017

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר (ד') התקיים דיון נוסף בנושא, ושוב התברר כי לא נראה כל פתרון באופק לסוגיה המשפטית המקוממת שבגינה החברה להשבה טוענת כי אינה יכולה לשלם את הכסף לניצולים.

מדובר בעיכוב מתמשך של קצבה רבעונית הניתן ל-9,200 ניצולי שואה קשי יום. לחברה להשבה יש כסף, והרבה, אך היא מעורבת בסכסוך משפטי שלא מאפשר לה לממש את הכסף שלה המושקע במניות בנק לאומי. על גבם של ניצולי השואה המעטים שעוד ממתינים לכסף, מתכתשים בנק לאומי, חברת אוצר התיישבות היהודים (אוה"ה) והחברה להשבה מזה זמן רב.

הוויכוח המדהים שנשמע דיון אחר דיון, הוא הטענה שמימוש המניות בשלב זה - כדי לקבל כסף לתשלום לניצולים - ייסב הפסדים של עשרות מיליוני שקלים. הסוגיה נידונה בבית המשפט כבר זמן ארוך כאשר הוויכוח הוא אם וכיצד יהיה ניתן לממש בכדאיות את המניות של בנק לאומי.  

משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: עומר מסינגר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים | צילום: עומר מסינגר משה גפני, יו"ר ועדת הכספים, צילום: עומר מסינגר

זה חודשים שנמסר על ידי הצדדים לוועדה כי הסוגיה המשפטית עומדת בפני הכרעה אך עד כה זו לא התקבלה. קצת לפני ערב פסח השיג גפני את הסכמתה של מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, עפרה רוס, שבתמורה להתחייבות החברה להשבה להחזרה עתידית של הכספים, הרשות תעביר את בינתיים תשלום רבעוני לאותם ניצולים הממתינים לכסף.

אלא שמאז כאמור לא הגיעה הבעיה המשפטית לפתרון וכעת החברה להשבה ממאנת לחתום על הסכם דומה שיאפשר להעביר את הכסף לניצולים.

מהחברה להשבה נמסר: "אם הצעתו של יו"ר ועדת הכספים תתקבל, תהיה בכך הפרה בוטה של רוח החוק וניסוחו. הפקעת קניין פרטי של נכסים של נספי שואה המיועדים ליורשיהם בדרך של העברתם למשרד האוצר היא גזלה. החוק מכוחו פועלת החברה, בא לתקן על עוול היסטורי. הפגיעה בניצולי השואה מקורה בכך שחברת אוצר התיישבות היהודים וההסתדרות הציונית העולמית כולאים את הכספים האחרונים שיכולים לשמש כסיוע לניצולי שואה זועקת. וועדת הכספים היתה צריכה לחייב את הרשות לזכויות ניצולי השואה להעביר את הכספים לאלתר לניצולי שואה נזקקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות