אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הממשלה מתכננת תוספת מאות נתיבי תחבורה ציבורית במטרופולין ת"א צילום: יריב כץ

הממשלה מתכננת תוספת מאות נתיבי תחבורה ציבורית במטרופולין ת"א

הערים לוד, רמלה, חולון, בת ים, קרית אונו והוד השרון כבר הצטרפו לתוכנית בפעימה הראשונה הקיץ. התוכנית היא להגדיל את הנתיבים מכ-132 ק"מ כיום לכ-462 ק"מ בשנת 2021

22.06.2016, 18:00 | ליאור גוטמן

המדינה מתכננת הרחבה משמעותית של מערכת הנתיבים לתחבורה ציבורית במטרופולין תל אביב, מכ-132 ק"מ כיום לכ-462 ק"מ בשנת 2021. תוכניות ההרחבה, שמכונות "מהיר לעיר" הוצגו היום (ד') בוועדת הכלכלה, זאת במסגרת דיון של ועדת המסנה לתחבורה ציבורית בראשות ח"כ דב חנין.

הסיבות לתוכנית הן: ירידה מתמדת באחוז המשתמשים בתחבורה ציבורית; רמת מינוע גבוהה לעומת רמת שירות נמוכה של מערכת התחבורה; מהירות ממוצעת של 15 קמ"ש בערים, לעומת 25 קמ"ש באירופה; זמני נסיעה ארוכים ביחס לרכב הפרטי ותדירות נמוכה בחלק מקווי האוטובוסים.

הנימוק להפקעת נתיבי התחבורה הרגילים לטובת האוטובוסים נומקה בתוכנית "עקב הבנת הדחיפות והצורך למתן העדפה לאוטובוסים במטרופולין תל אביב, מקודם פרויקט צירי העדפה ב-20 רשויות מקומיות ובצירים הבינעירוניים הראשיים במטרופולין".

אילוסטרציה, צילום: מיכאל קרמר אילוסטרציה | צילום: מיכאל קרמר אילוסטרציה, צילום: מיכאל קרמר

למרות התוכנית השאפתנית, במשרד התחבורה מודים ש"הצלחת הפרויקט תלויה במרכיבים רבים", לרבות "שיתוף הפעולה והתגייסות הרשויות המקומיות, העדפה לתציבים ייעודים והקמת מערך אכיפה באמצעות מצלמות".

יעל דורי מעמותת אדם טבע ודין הציגה נתונים לפיהם רוב משתמשי התחבורה הציבורית עושים זאת בלית ברירה. לטענתה מספר המשתמשים בתחבורה הציבורית צנח מ-64% בשנות ה-70 ל-27% בלבד היום.

אז מתי תקודם התוכנית? מנהלת פרויקט "מהיר לעיר" בנתיבי איילון, עדי קין קרני, אמרה שהערים לוד, רמלה, חולון, בת ים, קרית אונו והוד השרון כבר הצטרפו לתוכנית בפעימה הראשונה (קיץ 2016), והיעד הבא הוא לצרף את ת"א, ראשון לציון, הרצליה ורעננה בפעימה השנייה לקראת סוף החופש הגדול.

מנכ"ל חברת קווים, ציון פת, אמר בדיון שעד היום לא ניתן שום מענה לתשתיות ולנהגים. "לא ראיתי שמתוכננים מסופים חדשים, חניונים ואפילו לא שירותים לנהגים או מים והצללה. אם מדברים על תכנון הוליסטי צריך להתחשב גם בנהגים וגם בתשתיות ובאוטובוסים", אמר.

ראש מינהל תחבורה ציבורית בחברת נתיבי איילון, רותי אמיר, אמרה בתגובה כי נעשות עבודות לאיתור שטחים לתשתיות וכי בחודשים הקרובים יש כוונה להיפגש ולשתף את נציגי החברות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
בתור איש היי טק אני מניחה שאתה אמור
בתור איש היי טק אני מניחה שאתה אמור להיות 1) אינטלגנט. 2) רואה את המחר. כל העניין בועדה הזו היא לייעל את התחבורה הציבורית כי תחבורה פרטית היא לא פתרון, כפי שאנחנו רואים בפקקים שרק גדלים וגדלים מידי שנה. מה שתורם לצפיפות לעצבים להרבה פחות זהמן בבית והרבה יותר זמן על הכביש מה שפוגע אנושות באיכות החיים. ושלא נדבר על הזיהום אוויר שכולנו נושמים ועל אפקט החממה שכל קיץ אומר לנו החזאי - הקיץ הזה יה חם מהרגיל בהסטוריה (חוצ מזה שיבוא אחריו וכן הלאה) אז להגיד "נחמד שאתם סביבתיים"מעיד על בורות גדולה על כן עיקר ש"תגיע לך לעבודה" שיהיה יום טוב פקק מהנה...
Boomerang  |  28.06.16
2.
רק במדינת חלם כמו שלנו דואגים לנת"צ, אשר
רק במדינת חלם כמו שלנו דואגים לנת"צ, אשר יהיו ריקים מאחר וה"גאונים" במשרד התחבורה לא דואגים במקביל להוספת אוטובוסים לשם שיפור השרות ועידוד המעבר לשימוש בהם. סוד קטן - אין אינטרס שכן המדינה תאבד הכנסות במילארדים!!! וכמו שנאמר "שלא יעבדו עליכם"
Scooter  |  23.06.16