אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נפטר איש העסקים מוטי זיסר בגיל 60 צילום: גיא אסיאג

נפטר איש העסקים מוטי זיסר בגיל 60

בשנים האחרונות סבל ממחלת הסרטן. היה בין השאר בעליה של חברת אלביט הדמיה שנקלעה לקשיים, והוא עצמו הגיע במקביל למצב שבו לא הצליח לפרוע את חובותיו האישיים לבנקים והגיע לפשיטת רגל

23.06.2016, 08:36 | שירות כלכליסט

אשי העסקים מוטי זיסר הלך לעולמו בגיל 60. בשנים האחרונות סבל ממחלת הסרטן. זיסר השאיר אחריו את אשתו ד"ר ברכה זיסר וחמישה ילדים.

קראו עוד בכלכליסט

מוטי זיסר על בית הוריו "אבי סירב לבוא לבית כנסת על שם בניו שנרצחו בשואה: 'אם התקופה הזאת נעלמה מחיי, אין לאף אחד זכות לפתוח מחדש'" מוטי זיסר, בעלי אלביט הדמיה: "אמי סיפרה על היום שבו קיבלה מעט לחם מהגרמנייה שאצלה עבדה: 'ברגע הזה ידעתי שאני אחיה'" דיאנה בחור ניר, 27 תגובותלכתבה המלאה

זיסר נולד בנובמבר 1955 בשכונת התקווה בתל אביב להורים ניצולי שואה יוצאי פולין ובגיל שנתיים עברה משפחתו לבני ברק.

ב-1980 הקים את חברת "כוכב השומרון" עם איל ההון היהודי-בריטי זלמן מרגוליס ובן דודו של זיסר פנחס ארנרייך. החברה יזמה את הקמת העיר עמנואל והקימה את בתיה הראשונים. באפריל 1983 מכר את חלקו לשותפיו, כשנתיים לפני שהחברה נקלעה לקשיים וקרסה.

ב-1983 הקים את החברה "מרכזי שליטה", שהייתה מאז הבסיס לעסקי היזמות והנדל"ן שלו. ב-1985 נסע לדרום אפריקה ועבד שם במשך חמש שנים כשותף ובעל מניות בחברת "טליה" שבנתה בבופוטאצוואנה ערים שלמות כולל בנייני מגורים, בתי מסחר, ותשתיות.

ב-1988 זכתה חברת מרכזי שליטה במכרז להקמת המרינה בהרצליה. הליכי המכרז והבנייה עמדו במרכזה של שערורייה וחקירות ומשפט שהסתיים בזיכוי המעורבים בו, כולל זיסר עצמו. בינתיים המשיך זיסר בתנופה עסקית ובנה מרינה באשקלון, והקים את פרויקט סי.אנד.סאן על שפת ימה של תל אביב.

מוטי זיסר ז"ל. נולד בשכונת התקווה, צילום: אוראל כהן מוטי זיסר ז"ל. נולד בשכונת התקווה | צילום: אוראל כהן מוטי זיסר ז"ל. נולד בשכונת התקווה, צילום: אוראל כהן

ב-1999 רכש את השליטה בחברת אלביט הדמיה. השתלטותו על החברה הבורסאית הגדולה הדהימה את קהילת העסקים בישראל ומאז נחשב אחד מאנשי העסקים הבולטים בארץ. בנוסף לאלביט הדמיה הוא הבעלים של חברת אלסינט ובאמצעותן הוא שולט על חברות בענפי המשק השונים.

עיקר פרסומו בעשר השנים האחרונות בא לו מהכניסה המאסיבית שלו למזרח אירופה. הוא בנה 40 קניונים בהונגריה, 12 מרכזי קניות בפולין ובתי מלון באירופה.

בשנת 2005 התמודד זיסר על זיכיון לשידור בערוץ 2, באמצעות קבוצת כאן שנשלטה על ידי חברותיו אלסינט ואלביט הדמיה, בשיתוף עם תיא תקשורת. הקבוצה השקיעה מיליוני שקלים בהכנה לשידור ובהקמת אולפנים, אולם לבסוף לא זכתה במכרז שערכה הרשות השנייה.

ביולי 2012, לאחר שהגיע להסדר חובות בסך 900 מיליון שקל לבנק הפועלים מינה עצמו זיסר למנכ"ל חברת אלביט הדמיה שבבעלותו (עד אז היה בתפקיד יו"ר הדירקטוריון).

ביולי 2013 מונה כונס נכסים לחברת אירופה ישראל, חברה פרטית בבעלות זיסר, עקב חוב של מיליארד שקל לבנק הפועלים. גם לחברת אלביט הדמיה היה חוב של 2.5 מיליארד שקל שהתקשה לפרוע. בספטמבר 2013 הועבר לכינוס נכסים ביתו הפרטי המפואר של זיסר בפ"ת.

בינואר 2014 אישר בית המשפט את הסדר החוב של אלביט הדמיה - מחיקת 1.8 מיליארד שקל מהחוב תמורת העברת 95% ממניות החברה לבעלי אגרות החוב. בעקבותיו זאת איבד זיסר את השליטה בחברה. הוא נותר חייב כמיליארד שקללבנק הפועלים, שביקש להכריז עליו כפושט רגל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות