אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחאת הסנטורים הדמוקרטיים היא להיט בפריסקופ צילום: flickr

דו"ח טכנולוגי

מחאת הסנטורים הדמוקרטיים היא להיט בפריסקופ

מאבק פוליטי על הפיקוח על הנשק עובר לשידור ישיר במדיה החברתית, טרולים מסגירים אתאיסטים ולסביות למשטרים במזרח התיכון, ואובר עושקת את הנהגים שלה

23.06.2016, 15:00 | יוסי גורביץ

אין בעיה, תכבה את המצלמות

הסנאט האמריקאי הרג לפני מספר ימים עוד הצעת חוק שהיתה מפריעה לפסיכי השכונתי לשים יד על רובה סער, ולמחוקקים הדמוקרטים נמאס. בצעד חריג מאד, הם הודיעו על שביתת שבת בקפיטול, והודיעו שהם לא יצאו מאולם הקונגרס עד שיהיה חוק שיגביל גישה לנשק.

הדיון על הנשק עובר לפריסקופ, צילום: בלומברג הדיון על הנשק עובר לפריסקופ | צילום: בלומברג הדיון על הנשק עובר לפריסקופ, צילום: בלומברג

החוק שהם מציעים בעייתי מאד: הוא דורש למנוע מכירת נשק לאנשים שנמצאים ברשימת מסורבי הטיסה של ה-FBI. הבעיה היא שאי אפשר לדעת איך אתה נכנס לרשימה הזו, וכמעט בלתי אפשרי לצאת ממנה. הרשימה חשאית, והכלים לבנייתה חשאיים. בפועל הצעת החוק הזו שוללת זכויות חוקתיות מאנשים שלא הורשעו בכלום ולא הועמדו לדין.

אבל לא זה הנושא שלנו. יו"ר הקונגרס, הרפובליקני שבדרך כלל קורא לעצמו ליברטריאן פול ראיין, לא אהב את המחאה של הדמוקרטים – היא נהנית מתמיכה ציבורית ניכרת והיא צפויה לדפוק את הרפובליקנים בבחירות – אז הוא הורה לשירות הטלוויזיה של הקונגרס, C-SPAN, להפסיק לצלם אותה.

אבל אנחנו לא בשנות ה-80, ותוך שניות הדמוקרטים מצאו פתרון. הם החלו לשדר את האירוע בשידור חי ברשתות החברתיות, בדגש על פריסקופ של טוויטר. השידורים הללו יצרו הד עצום ובעת כתיבת שורות אלו דווח על מאות אנשים שמגיעים לקפיטול כדי להביע תמיכה בחברי הקונגרס השובתים. נמצא שימוש מועיל חברתית לשידור חי ברשתות החברתיות, מסתבר.

בין ציוץ לניסיון רצח

הטרדות של נשים ופעילים חברתיים בטוויטר אינן תופעה חדשה. הן קיימות כבר שנים וההצלחה של טוויטר במאבק בהן מוגבלת במקרה הטוב. מה שקרה בימים האחרונים במזה"ת חצה את כל הגבולות המוכרים.

דובאי. אתאיזם לא מתקבל בברכה, צילום: יונתן קסלר דובאי. אתאיזם לא מתקבל בברכה | צילום: יונתן קסלר דובאי. אתאיזם לא מתקבל בברכה, צילום: יונתן קסלר

קבוצה של טרולים החלו לקדם ציוצים של אתאיסטים, נשים חופשיות או לסביות מאזורים לא מי יודע מה ליברליים, כמו כוויית ודובאי, במגמה מוצהרת להביא לחיסולן. ברנש שמסתתר מאחורי הכינוי old_gaes הציף ציוצים פוגעניים לאסלאם של משתמשת בת 16 בשם Pharaohoe כשהוא כותב ש"זה סופו של עוד אתאיסט, אנחנו נמשיך לחשוף כל ילד ערבי אתאיסט להוריו שאינם מודעים לאתאיזם שלו." והוא לא הסתפק בחשיפה של פארוהו בפני הוריה; הוא קידם את הציוצים למשטרת דובאי, וזו מיהרה להודיע לו שהיא לגמרי מעוניינת במקרה וצרפה כתובת מייל אליה הוא צריך לשלוח את הפרטים. old_gaes מיהר להודיע לעוקבים שלו מה לעשות.

ישראל עדיין איננה מדינת הלכה, ועל כן אתאיזם והומוסקסואליות לא נחשבים אצלנו על פי החוק הישראלי לפשעים. במדינות הסמוכות המצב שונה. בעקבות הציוצים של אולד_גייס, כתבה פאראהו ש"הם מצאו אותי, לעזאזל", ואז "אני הולכת להקיא", והודיעה שהיא עומדת להקפיא את החשבון שלה, מה שאכן קרה תוך זמן קצר.

משתמשים זועמים ציינו שהחשבון של אולד_גייס מוקדש כולו לחשיפתם של אנשים בפני השלטונות. תוך זמן קצר הם מצאו את הדרך להאכיל אותו בתרופה שלו: הם מצאו ציוץ שלו שמותח ביקורת על המשטר באיחוד האמירויות הערביות והציפו אותו. זה יכול להיות קטלני לא פחות. כתוצאה מכך אולד_גייס מחק את החשבון שלו, לא לפני ציוץ השתחצות על כך שהוא מפחיד את יריביו. תומכיו נשבעו להמשיך במאבק.

עוני, גרסת אובר

אובר, עוסקת במרץ בהפיכתם של נהגי המוניות לעובדי קבלן נטולי זכויות ובהעברת חלק ניכר מההון המועט שממנו הם התפרנסו לקופת המיליארדים שלה. החברה, עם זאת, טוענת שהיא מקדמת "חלום אמריקאי צנוע" ובעבר טענה שהעובדים שלה – סליחה, ה"קבלנים העצמאיים" שלה – מכניסים בממוצע 100 אלף דולר. אחר כך היא ניסתה לחזור בה מהטענה השקרית במובהק הזו.

שביתה של נהגי אובר בניו יורק. מרוויחים פחות מעובדי וולמארט, צילום: איי אף פי שביתה של נהגי אובר בניו יורק. מרוויחים פחות מעובדי וולמארט | צילום: איי אף פי שביתה של נהגי אובר בניו יורק. מרוויחים פחות מעובדי וולמארט, צילום: איי אף פי

בדיקה של באזפיד בשלוש ערים גדולות שבהן פועלת אובר העלתה שהשכר הממוצע של עובדי אובר, לאחר כל הניכויים, עומד על 13.17 דולרים לשעה באזור דנבר, 10.75 לשעה באזור יוסטון, ו-8.77 לשעה באזור דטרויט.

המדובר בשכר נמוך מהשכר שמקבלים עובדי וולמארט – ואלה ידועים בכך שהם לא מסוגלים לסגור את החודש ונאלצים להישען על שירותי הסעד, מה שהוביל להגדרת וולמארט בחוגים פרוגרסיביים כמקבלת הסעד הגדולה בארה"ב.

הנתונים הללו מתבססים על מידע שהגיע לבאזפיד מתוך מסמכי אובר עצמה. כך שאובר בהחלט מודעת אליהם, אבל היא מעדיפה לפרסם נתונים מצוצים מהאצבע על "רווחים אפשריים" של הנהגים שלה. זאת למרות שמאחר והנהג מחובר כל העת לאפליקציה של אובר, החברה יודעת בדיוק כמה הוא הכניס ממנה.

נהגי מוניות ישראלים, שימו לב: כרגע אובר מציעה לכם תנאים טובים יחסית. הם ישתנו ברגע שהיא תצבור כוח.

קצרצרים

1. הסנאט האמריקאי דחה הלילה, על חודו של קול, הצעת חוק שהיתה מאפשרת ל-FBI לקבל את היסטוריית הגלישה של משתמשים מחברות שונות ללא צו משפטי. הצעת החוק הועלתה אחרי הטבח באורלנדו, משום שמדינת השושו רוכבת על כל אירוע כזה כדי להרחיב את סמכויותיה. לפי כמה דיווחים הרוצח היה תחת מעקב של ה-FBI, שעקבו אחריו ולא הצליחו לצבור די ראיות. אז עכשיו, כדי לחפות על הכישלון, הם רוצים שירחיבו את סמכויותיהם על חשבון פרטיותם של האזרחים. הפעם התרגיל לא הצליח.

עמק הסיליקון. גיוון בערבון מוגבל, צילום: ויקימדיה עמק הסיליקון. גיוון בערבון מוגבל | צילום: ויקימדיה עמק הסיליקון. גיוון בערבון מוגבל, צילום: ויקימדיה

 

2. 30 חברות מעמק הסיליקון חתמו על הצהרה שאומרת שהן מתחייבות לדווח על הגיוון שלהן, וזאת בתקווה שאם הן ידווחו על המידע במקום להסתיר אותו יעשו להם הנחה תקשורת... אה, לא: מתוך תקווה להביא לשינוי חברתי חיובי בארה"ב. בין החברות ניתן למצוא את הלוחמות הידועות לצדק חברתי אובר, ליפט ו-AirBnB. חברות אחרות, כמו גוגל, אפל ופייסבוק, משחררות את המידע הזה פעם בשנה, אחרי שהיח"צ שלהן התכונן היטב ליום של חדשות רעות. הנתונים עצמם, ראה זה פלא כמעט לא משתנים משנה לשנה.

3. דיווחנו אתמול על השמועות על כך שאפל מתכוונת להסיר מהאייפון הקרוב את שקע האוזנייה הוותיק. השמועה הזו מקבלת גיבוי משום שהיא צוטטה בחיוב בבלוג The Daring Fireball, שהכותב שלו ג'ון גרובר ידוע בקשרים מצוינים עם אפל (ובהתאם, בקידום קו המפלגה שלה). גרובר טען ששקע המיקרופון הוא שריד עתיק לימים עברו, והשווה את ההחלטה להסיר אותו להחלטה להפסיק להשתמש בכונני פלופי במק. השאלה כעת היא מה אפל מתכוונת להציע למשתמשים במקום. מתנגדי המהלך ממשיכים לציין שאין תחליף טוב לשקע האוזנייה – על כל פנים, עד כה אף אחד לא הציע תחליף ראוי.

יהיה תחליף לשקע?, צילום: רפאל קאהאן יהיה תחליף לשקע? | צילום: רפאל קאהאן יהיה תחליף לשקע?, צילום: רפאל קאהאן

 

4. העידן המודרני מעניק לנו בריה משונה במיוחד - כוכב היוטיוב. המדובר במיני-סלבים שהקיום התקשורתי שלהם מתבסס על סרטונים ערוכים בכישרון. כעת מסתבר שחלקם פורצים לנישה אחרת: הם מוציאים ספרים. חלק מהספרים הללו, כמובן, הם אסון שגורם לך להרהר מחדש בשאלה האם כל עידן הדפוס היה שווה את זה, אבל חלקם – כך על כל פנים נטען - לא גרועים בכלל, ומעידים שיש לכוכבני היוטיוב דברים לומר בפורמט ארוך ולא רק בסרטון קצר. כמובן, הצלחה ספרותית עשויה להסיט את הכוכבן ממסלולו למסלול אחר, וזה עדיין לא שורטט. נעדכן. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

2.
זאת לא כתבה אלא טור משעשע ולכן הוא
זאת לא כתבה אלא טור משעשע ולכן הוא יכול להכניס את דעתו. אם זה כל כך מפריע לך אתה יכול לקרוא את ישראל היום/מידה/NRG שהם כידוע כלי תקשורת שלא מאפשרים לדעות פוליטיות להשפיע על התוכן שלהם. ולא הבנתי מאיפה הכנסת את זה שהוא קומוניסט? זאת דמגוגיה שנועדה ליצור אנטגוניזם בקרב קוראי הטוקבק שלך כלפי הכותב, כמובן ללא ביסוס. יום טוב
Beer  |  24.06.16
1.
אתה מבין למה אנשים לא מוכנים לשלם על
אתה מבין למה אנשים לא מוכנים לשלם על תוכן? אתה מנסח את דעתך האישית כאילו היא עובדה-ורוצה שמישהו ישלם לך עבור התעמולה שאתה מייצר, אני מבין לגמרי למה מישהו משלם-אני לא מבין למה אתה חושב שלקוראים יש סיבה לעשות זאת. אתה קומוניסט\סוציאליסט, זכותך כמובן, אבל ההשקפה הקומוניסטית\סוציאליסטית לא ממש מבוססת עובדות או מלאה בהוכחות להיותה הדרך הנכונה (אם כבר ההפך הוא נכון, אבל זה לא העניין). אתה מתנגד לזכות לשאת נשק-אבל זה לא אומר שמי שתומך בזכות הזאת הוא אידיוט, גם הניסיון שלך להציג זאת כאילו כל מי ששכל בראשו יתנגד לזכות לשאת נשק-איננה נכונה. אתה כועס על מי שמציף ציוצים מרשיעים על אנשים במדינות עם חופש מוגבל-אבל שוכח שמי שפירסם דבר בטוויטר-לא ממש מנסה להסתיר את אותו דבר (זה הקטע בפירסום פומבי-הוא ההפך מניסיון להסתיר) אבל אתה שוכח שחשיפה כזאת יכולה בהחלט להיות הטריגר להפיכה הבאה (שכמו תמיד תתחיל מהיתקוממות עממית בדרישה לחופש ותיסתיים בעוד מדינת דאעש, כפי שהמציאות סביביינו מוכיחה שוב ושוב).
Tree  |  23.06.16