אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ריו 2016: האם התיירות נפגעת בגלל האולימפיאדה? צילום: רויטרס

ריו 2016: האם התיירות נפגעת בגלל האולימפיאדה?

מספר הנוסעים לברזיל בטיסות של אמריקן איירליינס צנח ברבעון הראשון של השנה. בחברה הודיעו כי יקטינו ב-16% את מספר הטיסות למדינה באוגוסט

26.06.2016, 17:01 | שירות כלכליסט

בברזיל מעריכים כי האולימפיאדה שתתקיים במדינה בקיץ תוביל להגעתם של עוד 500-350 אלף תיירים לריו דה ז'ניירו, זאת על אף שיש סימנים המצביעים על כך שהמספרים יהיו נמוכים יותר.  

קראו עוד בכלכליסט

מטוס לריו 2016, צילום: איי אף פי מטוס לריו 2016 | צילום: איי אף פי מטוס לריו 2016, צילום: איי אף פי

נותר עוד קצת פחות מחודש לפני טקס הפתיחה שייערך ב-5 באוגוסט, ובכירים בתעשיית התיירות טוענים כי המיתון הנמשך כבר שנתיים, המשבר הפוליטי והדאגה הציבורית סביב וירוס הזיקה פוגעים בתיירות. "יש פה סופה מושלמת של נסיבות", אומרת ג'וליה קרטר מנהלת המכירות בסוכנות הנסיעות ברזיל נאטס בפלורידה. הביקוש לאולימפיאדה "לא היה חזק כפי שניתן היה לצפות בסוכנות נסיעות המתמחה בדרום אמריקה", הסבירה והוסיפה כי הם שוקלים להשתמש בשם חדש לשיווק טיולים למדינות שאינן ברזיל.

מספר הנוסעים לברזיל בטיסות של אמריקן איירליינס צנח ברבעון הראשון של השנה. על פי אחד החישובים, נרשמה ירידה של 39% לעומת השנה שעברה ובחברה הודיעו כי יפעילו 16% פחות טיסות למדינה באוגוסט השנה לעומת השנה שעברה. גם בחברות הטיסה של ברזיל נרשמה ירידה בביקוש, ואיגוד חברות התעופה של ברזיל מסר כי הביקוש הבינלאומי ירד ב-3.6% באפריל לעומת אפריל 2015.

הנתונים לגבי מקומות הלינה מעורבים. המארגנים שמרו 90% מהחדרים הזמינים למשלחות, כך ששיעורי החדרים הפנויים נמוכים. במקביל, Airbnb שהגדירה עצמה כ"שירות הלינה האלטרנטיבי לאולימפיאדה", מסרה כי 30 אלף מבקרים הזמינו דרכה, אך החברה לא סיפקה את שיעור החדרים הפנויים.

אלכס קפלן, שמתגורר בריו ומשכיר 35 נכסים דרך Airbnb בשם הבעלים שלהם, אמר כי הביקוש היה מאכזב לעומת המונדיאל שנערך בברזיל ב-2014. לדבריו, 25% מהנכסים שהוא מנהל עדיין פנויים. "אנשים בהחלט לא נראים נרגשים לאולימפיאדה כפי שהיו במונדיאל", הוא מודה. "הרבה עסקאות לא צלחו".

אולם, סוכנות קידום התיירות אישרה את ההערכות הממשלה לתוספת של בין 350-500 אלף תיירים באוגוסט וספטמבר. פירוש הדבר, בסביבות 1.1 מיליון תיירים זרים , עלייה של 82%. מדובר על הערכה שאפתנית, אך עדיין נמוכה לעומת העלייה של 96% בתיירות במהלך המונדיאל.

עם זאת, משחקי הכדורגל נערכו ב-12 ערים, זאת בעוד האולימפיאדה תתקיים בעיר אחת בלבד, והם משכו מספר רב של אוהדי כדורגל מושבעים ממקומות מרוחקים. לעומת זאת, המבקרים באולימפיאדות לרוב מגיעים ממדינות סמוכותיתרה מכך, המונדיאל נערך לפני התפרצות וירוס הזיקה.

הממשלה בברזיל מתאמצת להרגיע את החששות שהתיירים ידבקו בווירוס במהלך המשחקים. ב-10 ביוני, פורסם באתר רשמי של הממשלה מסמך בן 20 עמודים שסיכם כי "הסיכון להידבקות בזיקה הוא מינימאלי במהלך המשחקים". עוד באותו היום, שר הספורט לאונרדו פיקיאני הכריז כי מאמצי המניעה צלחו והעובדה שבברזיל חורף כעת פירושה שכמעט ולא ירשמו מקרים חדשים.

בנוגע למשחקים עצמם, רק 67% מהכרטיסים לאירועים נמכרו, נכון למאי, קצב איטי בהרבה לעומת אולימפיאדת לונדון ב-2012. אולם, המארגנים מתעקשים שהפער הזה משקף את הנטייה של הברזילאים לדחות דברים לרגע האחרון.

אך גם מכירות כרטיסים ערות לא מצביעות על התיירות. גם בלונדון וגם בבייג'ינג ב-2008, התיירות הלאומית ירדה במהלך המשחקים. ויקטור מתסון, כלכלן ספורט בקולג' של הצלב הקדוש מסביר כי תיירים רגילים ותיירים בנסיעות עסקיות מעדיפים לרוב להתרחק מערים במהלך אירועים המוניים.

גם אם המשחקים ימשכו את החצי מיליון תיירים נוספים, הערכה בסוכנות דירוג האשראי מודי'ס ובקרב כלכלנים נוספים היא כי כמעט לא תהיה לכך בהשפעה על הכלכלה של ברזיל, שמנסה להיחלץ מהמיתון החמור ביותר שהיא חווה מזה קרוב למאה שנים.

תחזיות שאפתניות מדי הן חלק בלתי נפרד מההכנות לאירועי ספורט גדולים. "בכל פעם שמבקשים משהו ממשלמי המסים, רצוי לנפח את הנתונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות