אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המושבעים הכריעו: לד זפלין לא העתיקו את "מדרגות לגן עדן" צילום: איי פי

המושבעים הכריעו: לד זפלין לא העתיקו את "מדרגות לגן עדן"

לאחר שנתיים של דיונים בבית המשפט הכריעו המושבעים כי השיר המפורסם לא נגנב מלהקת ספיריט; עורך הדין שהגיש את התביעה בשם נאמן העיזבון של גיטריסט הלהקה הביע אכזבה מההחלטה: "הצלחנו להוכיח את הדימיון בין השירים. זה ממש מוזר"

23.06.2016, 21:54 | שירות כלכליסט

חבר המושבעים של לוס אנג'לס קבע היום (ה') כי רוברט פלנט וג'ימי פייג לא גנבו את קטע הגיטרה בשיר "מדרגות לגן עדן" מלהקת ספיריט שטענה כי השיר נגנב מקטע אינסטרומנטאלי שלה בשם טארוס.

קראו עוד בכלכליסט

הגיטריסט של ספיריט, רנדי וולף, מת ב-1997 והתביעה הוגשה על ידי נאמן העיזבון שלו, מייקל סקידמור. "אם מקשיבים לשני השירים, אפשר לשפוט לבד. זו העתקה מוחלטת", אמר וולף בראיון שהעניק זמן קצר לפני מותו, ומצוטט בכתב התביעה. "החבר'ה האלה הרוויחו מיליונים מזה, ומעולם אפילו לא אמרו תודה רבה, או הציעו לשלם. זו נקודה רגישה אצלי". טארוס נכתב ב-1967, בעוד שהשיר של לד זפלין הוקלט בלונדון בדצמבר 1970 וינואר 1971.

הדיונים המשפטיים בנושא נמשכים כבר שנתיים. בחודש מאי קבע השופט כי יש מספיק ראיות לקיים משפט מול חבר מושבעים. "עורכי הדין של ספיריט לא הצליחו לספק מספיק ראיות לדמיון, אך סיפקו חומרים שמאפשרים פתיחתו של משפט על הגישה וקווי הדמיון", קבע שופט בית המשפט המחוזי גארי קלאוזנר.

וולף אמר לאחר ההכרעה כי הוא מאוכזב מהחלטת המושבעים: "הוכחנו את הדימיון בין השירים, אבל הם לא יכלו לשמוע את זה. זה ממש מוזר".

לד זפלין אמנם שימשה כמופע החימום של ספיריט, בהופעת הבכורה של הלהקה הבריטית בארה"ב, בדצמבר 1968, אך פייג' ופלאנט התעקשו שכמעט ולא הייתה להם אינטראקציה עם ספיריט ולא הקשיבו למוזיקה שלהם. השניים, כבר הקליטו הצהרות, והפתיעו רבים כשהודיעו שיהיו נוכחים ביום פתיחת המשפט ביום שלישי.

לד זפלין, מדרגות לגן עדן. המושבעים הכריעו שהשיר לא גנוב לד זפלין, מדרגות לגן עדן. המושבעים הכריעו שהשיר לא גנוב לד זפלין, מדרגות לגן עדן. המושבעים הכריעו שהשיר לא גנוב

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות